• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
14°Bratislava

Elektrina a plyn zdražie, SPP zvýši ceny

  • 17:17 02.12.2019
  • Bratislava
Elektrina a plyn zdražie, SPP zvýši ceny

Slovenský plynárenský priemysel zvýši od roku 2020 ceny plynu pre domácnosti priemerne o 4,94 %.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP), a. s., v reakcii na rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) upraví od 1. januára 2020 ceny za dodávku plynu a elektriny pre domácnosti. Informoval o tom Ondrej Šebesta, hovorca spoločnosti.

ÚRSO podľa neho pri stanovení cien za dodávku plynu vychádzal z priemernej ceny plynu na burze v Nemecku, ktorá bola v sledovanom období 12 mesiacov od 1. októbra 2018 do 30. septembra 2019 vyššia o 8,59 %. Koncové ceny za dodávku plynu pre domácnosti sa medziročne zvýšia v priemere o 4,94 %.

Podčiarkol, že pri stanovení cien za dodávku elektriny ÚRSO vychádzal z ceny silovej elektriny na pražskej burze, ktorá za referenčné obdobie, prvý polrok 2019, vzrástla medziročne o 28 %. Vzhľadom na tento nárast sa koncové ceny za dodávku elektriny pre domácnosti medziročne zvýšia v priemere približne o 9 %.

Zákazníci SPP majú podľa Šebestu možnosť nahlásiť stav plynomeru od 3. do 14. januára 2020. Môžu tak urobiť prostredníctvom zákazníckej linky SPP, prípadne emailom na adrese zakaznickalinka@spp.sk, prostredníctvom webového chatu SPP na www.spp.sk alebo osobne v Zákazníckom centre SPP.

Vyúčtovacie faktúry budú podľa hovorcu zasielané zákazníkom až po ukončení riadneho vyúčtovacieho obdobia. V súvislosti so zmenou cien za dodávku plynu pre domácnosti od 1. januára 2020 spoločnosť SPP – distribúcia, a. s., stanoví pre všetkých odberateľov plynu od SPP odpočet spotreby formou typového diagramu dodávky (odhadom), nie prostredníctvom fyzického odpočtu.

Šebesta dodal, že na základe rozhodnutia ÚRSO sú súčasťou koncových cien za dodávku plynu pre domácnosti aj sieťové poplatky. Ak sa zoberie do úvahy modelový príklad pre kategóriu D1 pri spotrebe 1000 kilowatthodín (kWh), bude ročná platba za dodávku plynu od 1. januára 2020 v sume 95,11 eura vrátane DPH. Z tejto celkovej ceny tvorí 43,44 eura (45,67 %) samotná cena za dodávku plynu a zvyšok, 51,67 eura (54,33 %), tvoria sieťové poplatky. Na výšku týchto poplatkov podľa neho nemajú dodávatelia energií žiadny vplyv, iba ich zahrnú do celkovej ceny v zmysle príslušných cenových rozhodnutí ÚRSO.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poslanci okolo Pellegriniho žiadajú rast minimálnej mzdy a 13. dôchodky

Poslanci okolo Pellegriniho žiadajú rast minimálnej mzdy a 13. dôchodky

VČERA - 15:16Ekonomické

Odídenci z opozičnej strany Smer-SD okolo Petra Pellegriniho (nezaradený) vyzývajú súčasnú vládu, aby nemenila vzorec pri minimálnej mzde, ak sa na jej výške nedohodnú sociálni partneri.

Británia zakázala používanie technológií Huawei pri budovaní 5G sietí

Británia zakázala používanie technológií Huawei pri budovaní 5G sietí

VČERA - 15:13Ekonomické

Británia rozhodla, že v budúcnosti sa pri výstavbe 5G sietí nebudú môcť v krajine používať technológie čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei.

Developer víta diskusiu o električke pred SND, upozorňuje na nepravdy

Developer víta diskusiu o električke pred SND, upozorňuje na nepravdy

VČERA - 12:31Ekonomické

Budovanie električkovej trasy v novom centre Bratislavy je podľa developera potrebný rozvoj nosného dopravného systému.

Poslanci za Sme rodina chcú oslobodiť prepitné od daní a odvodov

Poslanci za Sme rodina chcú oslobodiť prepitné od daní a odvodov

VČERA - 11:26Ekonomické

Návrh zákona s týmto cieľom chcú poslanci Sme rodina predložiť na septembrovú schôdzu parlamentu.

Ak si chcete nazbierať maliny, máte poslednú možnosť. Tu vám to dovolia

Ak si chcete nazbierať maliny, máte poslednú možnosť. Tu vám to dovolia

VČERA - 10:16Ekonomické

Pestovateľov tento rok prekvapil enormný záujem verejnosti o samozber malín.