• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 27.11.2020Meniny má Milan
Bratislava

Generické lieky sú výhodnejšie pre zdravotnícky systém i pacientov

  • 16:48 02.12.2019
  • Bratislava
Generické lieky sú výhodnejšie pre zdravotnícky systém i pacientov

Generické lieky sú nástrojom pre dlhodobú udržateľnosť výdavkov v liečbe chronicky chorých pacientov. Zhodli sa na tom zástupcovia Asociácie pre generické a biosimilárne lieky GENAS i Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) na pondelkovom tlačovom brífingu o znížení nedostupnosti liekov. Používanie generík je podľa nich efektívnym spôsobom zníženia výdavkov na lieky v systéme zdravotnej starostlivosti a zachovania prístupu pacientov k liekom. Generikum má v porovnaní s originálnym liekom vždy nižší alebo žiadny doplatok.

Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach z roku 2011 deklaroval zvýšenie dostupnosti liekov. Mal rozšíriť zoznam liekov na trhu a možnosti ich úhrady a zároveň zaviesť efektívnejšie vynakladanie verejných zdrojov. „Po novelizácii však výrazne narástli priemerné ceny kategorizovaných liekov a doplatky pacientov sa zvýšili viac ako dvojnásobne,“ povedal farmakoekonóm Branislav Obšitník.

Od septembra 2015 do septembra 2019 výrobcovia liekov požiadali na istý čas alebo definitívne o vyradenie 1386 liekov zo zoznamu kategorizovaných liekov, aby sa vyhli pokutám pre ich nedostupnosť, ktoré zákon určil,“ priblížil Obšitník. Nárast žiadostí o vyradenie z kategorizácie podľa neho negatívne ovplyvnil celkovú bilanciu nových generických a biologicky podobných liekov. Paradoxom podľa neho je, že ceny top 100 hradených liekov po revízii klesli, ale znížili sa aj úhrady.

Dôvodmi nedostupnosti liekov môžu byť podľa viceprezidentky SLeK Miroslavy Snopkovej prerušenie výroby, problémy s dodávkou, stiahnutie lieku z trhu, výrobné kvóty, reexport, teda paralelný vývoz, ale aj nerentabilne nízku cenu na slovenskom trhu. Tiež to, že lekár zle odhadne predpokladanú spotrebu lieku. Pri nedostatku alebo nedostupnosti liekov podľa nej dochádza k zlyhávaniu liečby, pacienti sú nespokojní a predstavuje to tiež záťaž pre lekárnikov, ktorí musia opakovane volať výrobcom a distribútorom.

Lekár je podľa zákona síce povinný predpisovať účinnú látku, ale môžu k nej na recept uviesť aj názov konkrétneho lieku. Ten má odporúčací charakter a farmaceuti musia zo zákona informovať pacientov o generickej alternatíve, avšak mnohí pacienti odporúčanie lekára vnímajú ako smerodajné.

Na rozdiel od priemeru Európskej únie od roku 2000 podľa analýzy inštitútu INEKO preskripcia generík na Slovensku klesla a napríklad v októbri tohto roka sa na originálne lieky vynaložilo približne desaťkrát viac verejných zdrojov ako na generiká.

Nižšia cena pri liekoch neindikuje nižšiu kvalitu a každý liek, ktorý sa dostáva na slovenský trh, musí spĺňať rovnaké kritériá kvality, bezpečnosti a účinnosti,“ hovorí podpredsedníčka GENAS Michaela Palágyi. Zdôrazňuje, že výrobcovia generických liekov kopírujú výrobné procesy originálneho lieku, ktorému spadne patentová ochrana. Ich efektívnejšiemu využívaniu podľa Palágyi bránia niektoré legislatívne reštrikcie, ale predovšetkým nedostatočná informovanosť pacientov a zdravotníkov. Preto je podľa nej dôležité zvyšovať ich povedomie o generických a biosimilárnych liekoch.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Marián Kuffa sa nakazil koronavírusom

Marián Kuffa sa nakazil koronavírusom

DNES - 18:00Domáce

Kontroverzný kňaz Marian Kuffa sa nakazil ochorením COVID-19. V karanténe sú aj viacerí jeho spolupracovníci.

Matkám po pôrode nedovolia tráviť čas s deťmi, Krajčí vyzval na nápravu

Matkám po pôrode nedovolia tráviť čas s deťmi, Krajčí vyzval na nápravu

DNES - 17:44Domáce

Na problém poukázala poslankyňa Národnej rady SR a podpredsedníčka výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Vladimíra Marcinková, ktorá o nápravu žiadala v otvorenom liste adresovanom Krajčímu.

Uvoľnia sa opatrenia? Mikas vyjadril jasný postoj k otázke, ktorá trápi všetkých Slovákov

Uvoľnia sa opatrenia? Mikas vyjadril jasný postoj k otázke, ktorá trápi všetkých Slovákov

DNES - 17:06Domáce

Novinári sa hlavného hygienika pýtali aj na otváranie reštaurácií. Jeho odpoveď mnohých nepoteší.

Veľké zmeny pre pendlerov: Bez testu sa už cez hranice nedostanú

Veľké zmeny pre pendlerov: Bez testu sa už cez hranice nedostanú

DNES - 16:21Domáce

Ľuďom, na ktorých sa vzťahovala výnimka pri prechode cez hranice, pribudne povinnosť testovania.

Bratislavčan zneužíval 12-ročné dieťa, v minulosti bol už dvakrát odsúdený

Bratislavčan zneužíval 12-ročné dieťa, v minulosti bol už dvakrát odsúdený

DNES - 15:40Domáce

Na políciu sa obrátili rodičia chlapca, ktorý sa im priznal.