• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 18.1.2021Meniny má Bohdana
-3°Bratislava

Generické lieky sú výhodnejšie pre zdravotnícky systém i pacientov

  • 16:48 02.12.2019
  • Bratislava
Generické lieky sú výhodnejšie pre zdravotnícky systém i pacientov

Generické lieky sú nástrojom pre dlhodobú udržateľnosť výdavkov v liečbe chronicky chorých pacientov. Zhodli sa na tom zástupcovia Asociácie pre generické a biosimilárne lieky GENAS i Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) na pondelkovom tlačovom brífingu o znížení nedostupnosti liekov. Používanie generík je podľa nich efektívnym spôsobom zníženia výdavkov na lieky v systéme zdravotnej starostlivosti a zachovania prístupu pacientov k liekom. Generikum má v porovnaní s originálnym liekom vždy nižší alebo žiadny doplatok.

Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach z roku 2011 deklaroval zvýšenie dostupnosti liekov. Mal rozšíriť zoznam liekov na trhu a možnosti ich úhrady a zároveň zaviesť efektívnejšie vynakladanie verejných zdrojov. „Po novelizácii však výrazne narástli priemerné ceny kategorizovaných liekov a doplatky pacientov sa zvýšili viac ako dvojnásobne,“ povedal farmakoekonóm Branislav Obšitník.

Od septembra 2015 do septembra 2019 výrobcovia liekov požiadali na istý čas alebo definitívne o vyradenie 1386 liekov zo zoznamu kategorizovaných liekov, aby sa vyhli pokutám pre ich nedostupnosť, ktoré zákon určil,“ priblížil Obšitník. Nárast žiadostí o vyradenie z kategorizácie podľa neho negatívne ovplyvnil celkovú bilanciu nových generických a biologicky podobných liekov. Paradoxom podľa neho je, že ceny top 100 hradených liekov po revízii klesli, ale znížili sa aj úhrady.

Dôvodmi nedostupnosti liekov môžu byť podľa viceprezidentky SLeK Miroslavy Snopkovej prerušenie výroby, problémy s dodávkou, stiahnutie lieku z trhu, výrobné kvóty, reexport, teda paralelný vývoz, ale aj nerentabilne nízku cenu na slovenskom trhu. Tiež to, že lekár zle odhadne predpokladanú spotrebu lieku. Pri nedostatku alebo nedostupnosti liekov podľa nej dochádza k zlyhávaniu liečby, pacienti sú nespokojní a predstavuje to tiež záťaž pre lekárnikov, ktorí musia opakovane volať výrobcom a distribútorom.

Lekár je podľa zákona síce povinný predpisovať účinnú látku, ale môžu k nej na recept uviesť aj názov konkrétneho lieku. Ten má odporúčací charakter a farmaceuti musia zo zákona informovať pacientov o generickej alternatíve, avšak mnohí pacienti odporúčanie lekára vnímajú ako smerodajné.

Na rozdiel od priemeru Európskej únie od roku 2000 podľa analýzy inštitútu INEKO preskripcia generík na Slovensku klesla a napríklad v októbri tohto roka sa na originálne lieky vynaložilo približne desaťkrát viac verejných zdrojov ako na generiká.

Nižšia cena pri liekoch neindikuje nižšiu kvalitu a každý liek, ktorý sa dostáva na slovenský trh, musí spĺňať rovnaké kritériá kvality, bezpečnosti a účinnosti,“ hovorí podpredsedníčka GENAS Michaela Palágyi. Zdôrazňuje, že výrobcovia generických liekov kopírujú výrobné procesy originálneho lieku, ktorému spadne patentová ochrana. Ich efektívnejšiemu využívaniu podľa Palágyi bránia niektoré legislatívne reštrikcie, ale predovšetkým nedostatočná informovanosť pacientov a zdravotníkov. Preto je podľa nej dôležité zvyšovať ich povedomie o generických a biosimilárnych liekoch.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Raši: Spôsob testovania, ktorý navrhla vláda, je medicínsky nezmysel

Raši: Spôsob testovania, ktorý navrhla vláda, je medicínsky nezmysel

DNES - 17:06Domáce

Celonárodné plošné testovanie a jeho výsledky, ktoré budú priepustkou do prírody či do práce, je medicínsky nezmysel. Skonštatoval to nezaradený poslanec Národnej rady SR Richard Raši.

Pondelok je zatiaľ najchladnejším dňom tejto zimy

Pondelok je zatiaľ najchladnejším dňom tejto zimy

DNES - 16:46Domáce

Najnižšie maximum v nižších polohách zaznamenali meteorológovia v Osturni v Kežmarskom okrese a najvyššiu teplotu v Gabčíkove.

Dominika Cibulková bude pomáhať pri testovaní, do akcie sa zapojí v utorok

Dominika Cibulková bude pomáhať pri testovaní, do akcie sa zapojí v utorok

DNES - 16:33Domáce

Dominika Cibulková bude asistovať pri testovaní na jednom z bratislavských mobilných odberových miest.

Hlas oslovil organizácie do petičného výboru na referendum o predčasných voľbách

Hlas oslovil organizácie do petičného výboru na referendum o predčasných voľbách

DNES - 15:34Domáce

Pellegrini oslovil okrem strán aj zástupcov Konfederácie odborových zväzov, Jednoty dôchodcov na Slovensku a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

So skríningovým testovaním nám pomôžu Poliaci, na Slovensko príde 200 lekárov

So skríningovým testovaním nám pomôžu Poliaci, na Slovensko príde 200 lekárov

DNES - 15:32Domáce

Pri celoslovenskom skríningovom testovaní na ochorenie COVID-19 by cez víkend mohlo pomôcť 200 poľských lekárov. Informoval o tom v pondelok premiér Igor Matovič na sociálnej sieti.