• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 1.6.2020Meniny má Žaneta
12°Bratislava

Známa česká herečka a spisovateľka Eva Hudečková jubiluje

  • 7:32 03.12.2019
  • Praha/Bratislava
Známa česká herečka a spisovateľka Eva Hudečková jubiluje

Atraktívny až exotický zjav ju predurčoval na úlohy sebavedomých či panovačných krásavíc, niekedy až "potvor". V divadle, vo filmoch, či televíznych seriáloch však stvárnila množstvo charakterovo rozmanitých postáv. Herečka a spisovateľka Eva Hudečková sa v utorok 3. decembra dožíva 70 rokov.

Eva Hudečková, rodená Trejtnarová, sa narodila 3. decembra 1949 v Prahe. Ešte ako študentka strednej školy sa objavila vo filmoch Zločin v dívčí škole (1965) alebo Malé letné blues (1967).

Potom vyštudovala herectvo na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení (DAMU) a nastúpila do Divadla Jiřího Wolkera, kde však pôsobila len krátko. Od začiatku 70. rokov bola na voľnej nohe. Jej nevšedný pôvab ju predurčoval pre výrazné role, ktorých v televízii a vo filme stvárnila okolo 70 - väčšinou v priebehu 70. rokov 20. storočia.

Okrem spomínaného debutu sa objavila napríklad v historickej komédii Svadby pana Voka (Karel Steklý, 1970), v slovenskom filme Naši pred bránami (Ľudovít Filan, 1970). Hrala vo filmových spracovaniach rozprávok a povestí, napr. Jak princezny spaly na hrášku (Věra Jordánová, 1967), Maurův odkaz (Ludvík Ráža, 1972), či Krásná Helena (Milan Macků, 1973). Diváci si ju však pamätajú najmä z komédií Václava Vorlíčka Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974) a Což takhle dát si špenát (1977).

Popularitu jej prinieslo účinkovanie v televíznych seriáloch Byl jednou jeden dům (1974), Tridsať prípadov majora Zemana (1975), Kamenný řád (1975), no predovšetkým My všichni školou povinní (1984) a Sanitka (1984).

Hereckej profesii Eva Hudečková venovala do roku 1985, kedy sa ešte objavila v dráme Skalpel, prosím režiséra Jiřího Svobodu. No aj potom sporadicky pôsobila v dabingu (Spomienky na Afriku, Okno zo spálne, Podnikavé dievča, Vysoká hra patriotov).

Profesie herečky sa vzdala preto, že odmietala byť konformná s vtedajším normalizačným režimom. Od polovice 80. rokov sa začala venovať písaniu. V roku 1992 predstavila ako spisovateľka svoju prvotinu Bezhlavá kobyla. Román sa stretol s nadšeným ohlasom a priazňou čitateľov i odbornej kritiky. Je fascinujúcim obrazom doby, ktorú autorka prežívala v rodine prenasledovanej totalitným režimom, v ktorom „mračná pochovali slnko a ľudia nevedeli, čo si počať so svojimi hriechmi a so svojím svedomím“.

V roku 1993 vyšiel Braček Golem, ktorý je autorkinou svojráznou a jedinečnou verziou starej pražskej legendy. Odohráva sa v polovici 19. storočia v uliciach pražského geta a hovorí o zjavení malého zázračného Golemka, ktorý prichádza na pomoc ohrozenej láske, aby zabránil zločinu a bezpráviu. Braček Golem bol predlohou pre rovnomennú päťdielnu dramatizáciu Českého rozhlasu vyrobenú v roku 1996. Hudečkovej scenár k rozprávke O zasnené Žofince (1997) sa stal podkladom úspešnej inscenácie Českej televízie.

Román O stratenej láske z roku 1995 je dramatickým obrazom osudu nemilovaného dieťatka. Dievčatko Honza, ktorá sa „previnilo“ tým, že nie je chlapec, rastie ako drevo v lese stíhané skôr zlom než dobrom. Román bol prijatý s mimoriadnou odozvou. Na základe tohto úspechu prijala ponuku Českej televízie a napísala scenár k deväťdielnemu filmu O stratenej láske, ktorý mal premiéru vo februári 2002.

Eva Hudečková je autorkou aj ďalších úspešných literárnych diel: V moci kouzel (1999), Sedmihlásek (2002), Tajemství pražského šotka (2006). Všetky knihy autorky sa vďaka obľúbenosti dočkali niekoľkých reedícií.

O svojich rozprávkach a príbehoch, ale i na margo českých rozprávok Eva Hudečková v jednom z rozhovorov uviedla: „Pre mňa je najdôležitejšie posolstvo nádeje a lásky. Hrdina musí prejsť ťažkými skúškami, sklamaním, krivdou, urážkami, zradami. Musí sa mnohému naučiť, poučiť sa zo svojich chýb, prejaviť pokoru i sebazaprenie. To nie je žiadna romantická selanka a červená knižnica. Dobro zvíťazí celkom zaslúžene.“

Herečka a spisovateľka Eva Hudečková je od roku 1977 vydatá za známeho českého husľového virtuóza Václava Hudečka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento recept na cestoviny podľa Gordona Ramsayho schvaľujú aj Michelinskí kuchári

Tento recept na cestoviny podľa Gordona Ramsayho schvaľujú aj Michelinskí kuchári

VČERA - 17:53Zaujímavosti

Takto si pripravíte cestoviny od Gordona Ramsayho, ktoré schvaľujú aj Michelinskí kuchári.

Mama dala do hrnca kuracinu s kolou a medom. Po tomto jedle sa celá rodina oblizuje

Mama dala do hrnca kuracinu s kolou a medom. Po tomto jedle sa celá rodina oblizuje

VČERA - 8:51Zaujímavosti

Mama sa podelila o recept na lahodné kuracie mäso s kolou a medom pripravené v hrnci.

Slávny pištoľník či detektív, ale aj režisér Clint Eastwood oslavuje okrúhle narodeniny

Slávny pištoľník či detektív, ale aj režisér Clint Eastwood oslavuje okrúhle narodeniny

VČERA - 6:47Zaujímavosti

Počas bohatej a úspešnej kariéry sa americký herec, režisér, producent i skladateľ filmovej hudby Clint Eastwood podieľal na viac ako 50 filmoch.

Preberá si vaše dieťa v jedle? Chybu hľadajte v sebe!

Preberá si vaše dieťa v jedle? Chybu hľadajte v sebe!

20:41 30.05.2020Zaujímavosti

Ak je vaše dieťa za stolom prieberčivé a odmieta jesť niektoré jedlá, pozrite sa najprv na to, v čom zlyhal váš štýl výchovy.

Toto sú chyby, ktoré robíte pri príprave pečených zemiakov. Jamie Oliver radí, ako na to

Toto sú chyby, ktoré robíte pri príprave pečených zemiakov. Jamie Oliver radí, ako na to

9:53 30.05.2020Zaujímavosti

Jamie Oliver priniesol návod na prípravu perfektných pečených zemiakov.