• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 6.12.2019Meniny má Mikuláš
-1°Bratislava

Tri štvrtiny občanov eurozóny považujú euro za dobrú menu pre EÚ

  • 15:10 29.11.2019
  • Brusel
Tri štvrtiny občanov eurozóny považujú euro za dobrú menu pre EÚ

Viac ako tri štvrtiny občanov členských krajín 19-člennej eurozóny si myslia, že jednotná mena je dobrá pre Európsku úniu. Vyplýva to z najnovších výsledkov Eurobarometra.

Podľa výsledkov najnovšieho prieskumu Eurobarometra, v ktorom bolo telefonicky oslovených 17.500 respondentov z 19 krajín eurozóny (v období od 14. do 19. októbra), si až 76 % opýtaných myslí, že euro je dobrá mena pre EÚ. Ide o najvyššiu podporu od zavedenia euromincí a bankoviek v roku 2002.

Na Slovensku jednotnej mene dôveruje 68 percent ľudí, 17 % opýtaných sa vyjadrilo, že euro krajine neprospieva, 11 % je nerozhodných a 4 percentá sa k otázke nedokázalo vyjadriť. Najviac sú v eurozóne s eurom spokojní Íri (88 %), Luxemburčania (81 %) a Fíni (79 %), najmenej to platí v Litve (49 %) a potom na Cypre a v Taliansku (55 %).

Oproti minulému roku, v ktorom už euro malo rekordnú podporu, táto podpora narástla ešte o 2 percentuálne body. Podobne si väčšina občanov eurozóny (65 %) myslí, že euro je pre ich krajinu prospešné: toto číslo je najvyššie za celú históriu prieskumov. Spoločnú menu podporuje väčšina občanov vo všetkých 19 členských štátoch eurozóny.

Dosluhujúci predseda EK Jean-Claude Juncker v tejto súvislosti povedal, že aj takmer 28 rokov po tom, ako sa stal signatárom Maastrichtskej zmluvy, je presvedčený, že to bol najdôležitejší podpis v jeho živote. „Euro, ktoré má dnes iba 20 rokov, sa stalo symbolom jednoty, zvrchovanosti a stability. Posledných päť rokov sme tvrdo pracovali na tom, aby sa Európa zbavila následkov krízy, aby prínosy pracovných miest, rastu a investícií pociťovali všetci Európania a aby európska hospodárska a menová únia bola silnejšia než kedykoľvek predtým,“ zdôraznil. Podľa jeho slov je práve euro jedným z hlavných tromfov Európy do budúcnosti.

Podpredseda EK pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis Junckerove slová doplnil skonštatovaním, že euro je dnes silnejšia mena ako kedykoľvek predtým. „Táto rekordne vysoká podpora nám dáva jasný mandát pokračovať v budovaní silnejšej hospodárskej a menovej únie a v posilňovaní medzinárodnej roly eura,“ vysvetlil.

Eurobarometer naznačil, že Európania jasne vnímajú praktické výhody, ktoré jednotná mena vniesla do ich každodenného života. Štyri pätiny respondentov súhlasia s tým, že euro uľahčilo cezhraničné podnikanie, porovnávanie cien a nakupovanie v iných krajinách vrátane nákupov online. Drvivá väčšina obyvateľov eurozóny si tiež myslí, že cestovanie je vďaka euru jednoduchšie a menej nákladné.

Komisia upozornila, že euro je už viac ako len mince a bankovky vo vreckách občanov: stalo sa symbolom jednoty a globálnej sily Európy. Ako svoju menu ho dnes používa už 340 miliónov Európanov v 19 členských štátoch. Prinieslo hmatateľné výhody, ako sú stabilné ceny, nižšie transakčné náklady, chránené úspory, transparentnejšie a konkurenčnejšie trhy, intenzívnejší obchod, uľahčené cestovanie a vyššiu životnú úroveň. Približne 60 krajín po celom svete na euro nejakým spôsobom naviazalo svoje národné meny.

Prieskum zároveň naznačil, že 69 % Európanov si myslí, že je potrebná väčšia koordinácia v eurozóne. Za menej spolupráce je len 7 % opýtaných. Väčšina respondentov (65 %) uviedla, že súhlasí so zrušením nepraktických jedno- a dvojcentových euromincí tak, že sa konečné ceny nákupov v obchodoch a supermarketoch povinne zaokrúhlia na najbližších päť centov. Túto myšlienku podporuje drvivá väčšina opýtaných v 16 z 19 krajín eurozóny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Plénum nehlasovalo o uznesení k návratu investičného zlata z Británie

Plénum nehlasovalo o uznesení k návratu investičného zlata z Británie

VČERA - 20:12Ekonomické

Parlament nerozhodol o návrhu uznesenia k návratu investičného zlata z Veľkej Británie na Slovensko.

Opozícia chce vedieť, ako sa so zlatom naloží, keď sa vráti na Slovensko

Opozícia chce vedieť, ako sa so zlatom naloží, keď sa vráti na Slovensko

VČERA - 18:06Ekonomické

Za odsúhlasenie programu mimoriadnej schôdze hlasoval Smer-SD, SNS a ĽSNS, nezaradení poslanci.

Nový vlakový grafikon zachováva najdôležitejšie spoje a prináša nové

Nový vlakový grafikon zachováva najdôležitejšie spoje a prináša nové

VČERA - 17:17Ekonomické

Nový vlakový grafikom zachováva všetky najdôležitejšie vlaky a prináša aj nové spojenia.

Zmenia sa podmienky pri minimálnych dôchodkoch, pribudne aj nová dávka

Zmenia sa podmienky pri minimálnych dôchodkoch, pribudne aj nová dávka

VČERA - 16:46Ekonomické

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil vo štvrtok parlament.

Obchodný reťazec varuje pred podvodnou súťažou

Obchodný reťazec varuje pred podvodnou súťažou

VČERA - 15:50Ekonomické

Podvodníci využívajú meno známeho obchodného reťazca.