• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 25.5.2020Meniny má Urban
14°Bratislava

Tri štvrtiny občanov eurozóny považujú euro za dobrú menu pre EÚ

  • 15:10 29.11.2019
  • Brusel
Tri štvrtiny občanov eurozóny považujú euro za dobrú menu pre EÚ

Viac ako tri štvrtiny občanov členských krajín 19-člennej eurozóny si myslia, že jednotná mena je dobrá pre Európsku úniu. Vyplýva to z najnovších výsledkov Eurobarometra.

Podľa výsledkov najnovšieho prieskumu Eurobarometra, v ktorom bolo telefonicky oslovených 17.500 respondentov z 19 krajín eurozóny (v období od 14. do 19. októbra), si až 76 % opýtaných myslí, že euro je dobrá mena pre EÚ. Ide o najvyššiu podporu od zavedenia euromincí a bankoviek v roku 2002.

Na Slovensku jednotnej mene dôveruje 68 percent ľudí, 17 % opýtaných sa vyjadrilo, že euro krajine neprospieva, 11 % je nerozhodných a 4 percentá sa k otázke nedokázalo vyjadriť. Najviac sú v eurozóne s eurom spokojní Íri (88 %), Luxemburčania (81 %) a Fíni (79 %), najmenej to platí v Litve (49 %) a potom na Cypre a v Taliansku (55 %).

Oproti minulému roku, v ktorom už euro malo rekordnú podporu, táto podpora narástla ešte o 2 percentuálne body. Podobne si väčšina občanov eurozóny (65 %) myslí, že euro je pre ich krajinu prospešné: toto číslo je najvyššie za celú históriu prieskumov. Spoločnú menu podporuje väčšina občanov vo všetkých 19 členských štátoch eurozóny.

Dosluhujúci predseda EK Jean-Claude Juncker v tejto súvislosti povedal, že aj takmer 28 rokov po tom, ako sa stal signatárom Maastrichtskej zmluvy, je presvedčený, že to bol najdôležitejší podpis v jeho živote. „Euro, ktoré má dnes iba 20 rokov, sa stalo symbolom jednoty, zvrchovanosti a stability. Posledných päť rokov sme tvrdo pracovali na tom, aby sa Európa zbavila následkov krízy, aby prínosy pracovných miest, rastu a investícií pociťovali všetci Európania a aby európska hospodárska a menová únia bola silnejšia než kedykoľvek predtým,“ zdôraznil. Podľa jeho slov je práve euro jedným z hlavných tromfov Európy do budúcnosti.

Podpredseda EK pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis Junckerove slová doplnil skonštatovaním, že euro je dnes silnejšia mena ako kedykoľvek predtým. „Táto rekordne vysoká podpora nám dáva jasný mandát pokračovať v budovaní silnejšej hospodárskej a menovej únie a v posilňovaní medzinárodnej roly eura,“ vysvetlil.

Eurobarometer naznačil, že Európania jasne vnímajú praktické výhody, ktoré jednotná mena vniesla do ich každodenného života. Štyri pätiny respondentov súhlasia s tým, že euro uľahčilo cezhraničné podnikanie, porovnávanie cien a nakupovanie v iných krajinách vrátane nákupov online. Drvivá väčšina obyvateľov eurozóny si tiež myslí, že cestovanie je vďaka euru jednoduchšie a menej nákladné.

Komisia upozornila, že euro je už viac ako len mince a bankovky vo vreckách občanov: stalo sa symbolom jednoty a globálnej sily Európy. Ako svoju menu ho dnes používa už 340 miliónov Európanov v 19 členských štátoch. Prinieslo hmatateľné výhody, ako sú stabilné ceny, nižšie transakčné náklady, chránené úspory, transparentnejšie a konkurenčnejšie trhy, intenzívnejší obchod, uľahčené cestovanie a vyššiu životnú úroveň. Približne 60 krajín po celom svete na euro nejakým spôsobom naviazalo svoje národné meny.

Prieskum zároveň naznačil, že 69 % Európanov si myslí, že je potrebná väčšia koordinácia v eurozóne. Za menej spolupráce je len 7 % opýtaných. Väčšina respondentov (65 %) uviedla, že súhlasí so zrušením nepraktických jedno- a dvojcentových euromincí tak, že sa konečné ceny nákupov v obchodoch a supermarketoch povinne zaokrúhlia na najbližších päť centov. Túto myšlienku podporuje drvivá väčšina opýtaných v 16 z 19 krajín eurozóny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hydinu so salmonelou našli aj v predajni na severe Slovenska

Hydinu so salmonelou našli aj v predajni na severe Slovenska

DNES - 14:14Ekonomické

Veterinárni inšpektori našli v Námestove poľskú hydinu so salmonelou, navyše po dátume spotreby (DS). Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.

Z Bratislavy v pondelok odletí charterovým letom do Londýna 37 Slovákov

Z Bratislavy v pondelok odletí charterovým letom do Londýna 37 Slovákov

DNES - 12:12Ekonomické

Zároveň repatriačným letom z londýnskeho letiska na bratislavské priletí 70 cestujúcich.

V nedeľu na Slovensku pracuje až 31 % zamestnaných ľudí

V nedeľu na Slovensku pracuje až 31 % zamestnaných ľudí

DNES - 10:16Ekonomické

Na Slovensku pravidelne alebo občas pracuje v nedeľu až 31 % zamestnaných Slovákov.

Koronavírus zastavil toky Rusov na Krym, tamojšie firmy sa obávajú bankrotu

Koronavírus zastavil toky Rusov na Krym, tamojšie firmy sa obávajú bankrotu

VČERA - 15:22Ekonomické

Majiteľka hostela na Kryme Natalia Kiričenková postavila svoje živobytie na cestovnom ruchu tak ako väčšina obyvateľov polostrova.

Blanár odmieta zmrazovanie minimálnej mzdy,M.Viskupič je proti rastu

Blanár odmieta zmrazovanie minimálnej mzdy,M.Viskupič je proti rastu

VČERA - 13:43Ekonomické

Prioritné v súčasnej situácii na Slovensku je zachraňovať pracovné miesta.