• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Piatok, 28.2.2020Meniny má Zlatica
Bratislava

Pozor na zákerný norovírus: V tomto nápoji sa najčastejšie nachádza!

 • 19:28 30.11.2019
 • Ottawa
Pozor na zákerný norovírus: V tomto nápoji sa najčastejšie nachádza!

Norovírus sa najčastejšie prenáša z ľudí na jedlo a nápoje, a tak nakazí ďalších, ktorí ich konzumujú. V jednom nápoji môžete norovírus nájsť aj ak ho nik nepripravil za vás.

Norovírus je vírus, ktorý po skonzumovaní dokáže spôsobiť niekoľko nepríjemných príznakov. Tými najčastejšími sú hnačka a vracanie. Najväčší problém norovírusu je rýchlosť, akou sa šíri.

Vírus je veľmi odolný voči podmienkam vonkajšieho prostredia, a preto ho často možno nájsť v mrazenom ovocí, najviac v jahodách a malinách. Experti preto varujú, že vírus často napáda ľudí, ktorí si z týchto plodov doma pripravujú smoothie, píše britský denník Express.

Prví, kto informoval o prítomnosti norovírusu v mrazenom ovocí, boli vedci z kanadského Národného odborného centra jedla a virológie (National Food Virology Reference Centre). Tí analyzovali všetky udalosti, keď došlo k prepuknutiu nákazy norovírusom na celom svete od roku 2008 do roku 2018. Z viac ako 15.000 zaznamenaných prípadov až 80% tvorila nákaza mrazenými malinami.

„Čerstvé odrody sa môžu nakaziť vírusom priamym kontaktom s pôdou, vodou alebo rukami, a následne sa zamrazia bez riadnej dekontaminácie,“ vysvetľuje doktorka Neda Nasheri z vládnej organizácie Health Canada.

„Jedlom prenášané vírusy sú vďaka štrukturálnej integrite schopné prežiť nepriaznivé podmienky, ako je vysušenie alebo zamrazenie, a prežívajú po dlhú dobu bez ovplyvnenia infekčnosti.“

Norovírus sa okrem priamej konzumácie nakazeného jedla šíri aj kontaktom s ľuďmi. Nákazu riskujeme napríklad vtedy, keď si priložíme k ústam ruku, ktorou sme sa dotkli nakazeného človeka alebo predmetov a povrchov, ktorých sa predtým dotýkal.

Lekári varujú, že v prípade prejavenia príznakov nákazy norovírusom je riskantné bežať do nemocnice, kde by ste mohli nakaziť pacientov s vážnejšími ochoreniami. Keďže na norovírus zatiaľ neexistuje účinná protilátka, vašou najlepšou zbraňou je prevencia.

Ako predísť nákaze

Nákaze norovírusom sa zvyčajne dá celkom zamedziť vďaka dôslednej hygiene. Po použití toalety si preto dôkladne umyte ruky mydlom a teplou vodou. Tento zvyk aplikujte aj pred prípravou jedál a po nej.

Väčšina ľudí sa z príznakov vylieči v priebehu niekoľkých dní. Úľavu vám poskytne dostatočný pitný režim, ktorý by nemali podceniť najmä starší ľudia, deti a ľudia s oslabenou imunitou.

Nákaza norovírusom sa najčastejšie prejavuje týmito príznakmi:

 • nevoľnosť
 • hnačka
 • vracanie

Medzi ďalšie príznaky patrí:

 • telesná teplota nad 38 stupňov Celzia
 • bolesť hlavy
 • bolesť rúk a nôh

Príznaky sa väčšinou prejavia náhle, najneskôr do 1-2 dní od nakazenia. Počas ochorenia by ste nemali ísť do práce alebo školy, aby nedošlo k šíreniu vírusu. Vyhnúť by ste sa mali aj nemocničným návštevám.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto tabletka proti bolesti môže spôsobiť krvácanie do mozgu

Táto tabletka proti bolesti môže spôsobiť krvácanie do mozgu

VČERA - 21:37Zdravie

Pravidelné užívanie lieku so sebou prináša zvýšené riziko krvácania do mozgu či žalúdku.

Stredomorské stravovanie v praxi: Tipy na raňajky, obed a večeru

Stredomorské stravovanie v praxi: Tipy na raňajky, obed a večeru

20:30 25.02.2020Zdravie

O stredomorskej strave sa často hovorí ako o najzdravšej. Aké benefity ponúka a ako ju uplatniť pri príprave raňajok, obeda a večere?

Obezita a diabetes spolu úzko súvisia, dôležitá je prevencia

Obezita a diabetes spolu úzko súvisia, dôležitá je prevencia

17:10 25.02.2020Zdravie

Vo väčšine európskych krajín má približne polovica obyvateľov nadhmotnosť alebo obezitu a tá zodpovedá za rozvoj 80 percent prípadov diabetes mellitus 2. typu.

Predmety z Číny: Takto dlho dokáže koronavírus prežiť na povrchoch

Predmety z Číny: Takto dlho dokáže koronavírus prežiť na povrchoch

20:30 24.02.2020Zdravie

Nový koronavírus má schopnosť prežiť na povrchoch aj viac ako týždeň.

Chirurg: Liečba kmeňovými bunkami je terapeutickým prísľubom do budúcnosti

Chirurg: Liečba kmeňovými bunkami je terapeutickým prísľubom do budúcnosti

15:41 24.02.2020Zdravie

Kmeňové bunky sú terapeutickým prísľubom do budúcnosti. Myslí si to chirurg Milan Hric, ktorý sa zaoberá liečbou kmeňovými bunkami.