• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Piatok, 6.12.2019Meniny má Mikuláš
Bratislava

Pozor na zákerný norovírus: V tomto nápoji sa najčastejšie nachádza!

 • 19:28 30.11.2019
 • Ottawa
Pozor na zákerný norovírus: V tomto nápoji sa najčastejšie nachádza!

Norovírus sa najčastejšie prenáša z ľudí na jedlo a nápoje, a tak nakazí ďalších, ktorí ich konzumujú. V jednom nápoji môžete norovírus nájsť aj ak ho nik nepripravil za vás.

Norovírus je vírus, ktorý po skonzumovaní dokáže spôsobiť niekoľko nepríjemných príznakov. Tými najčastejšími sú hnačka a vracanie. Najväčší problém norovírusu je rýchlosť, akou sa šíri.

Vírus je veľmi odolný voči podmienkam vonkajšieho prostredia, a preto ho často možno nájsť v mrazenom ovocí, najviac v jahodách a malinách. Experti preto varujú, že vírus často napáda ľudí, ktorí si z týchto plodov doma pripravujú smoothie, píše britský denník Express.

Prví, kto informoval o prítomnosti norovírusu v mrazenom ovocí, boli vedci z kanadského Národného odborného centra jedla a virológie (National Food Virology Reference Centre). Tí analyzovali všetky udalosti, keď došlo k prepuknutiu nákazy norovírusom na celom svete od roku 2008 do roku 2018. Z viac ako 15.000 zaznamenaných prípadov až 80% tvorila nákaza mrazenými malinami.

„Čerstvé odrody sa môžu nakaziť vírusom priamym kontaktom s pôdou, vodou alebo rukami, a následne sa zamrazia bez riadnej dekontaminácie,“ vysvetľuje doktorka Neda Nasheri z vládnej organizácie Health Canada.

„Jedlom prenášané vírusy sú vďaka štrukturálnej integrite schopné prežiť nepriaznivé podmienky, ako je vysušenie alebo zamrazenie, a prežívajú po dlhú dobu bez ovplyvnenia infekčnosti.“

Norovírus sa okrem priamej konzumácie nakazeného jedla šíri aj kontaktom s ľuďmi. Nákazu riskujeme napríklad vtedy, keď si priložíme k ústam ruku, ktorou sme sa dotkli nakazeného človeka alebo predmetov a povrchov, ktorých sa predtým dotýkal.

Lekári varujú, že v prípade prejavenia príznakov nákazy norovírusom je riskantné bežať do nemocnice, kde by ste mohli nakaziť pacientov s vážnejšími ochoreniami. Keďže na norovírus zatiaľ neexistuje účinná protilátka, vašou najlepšou zbraňou je prevencia.

Ako predísť nákaze

Nákaze norovírusom sa zvyčajne dá celkom zamedziť vďaka dôslednej hygiene. Po použití toalety si preto dôkladne umyte ruky mydlom a teplou vodou. Tento zvyk aplikujte aj pred prípravou jedál a po nej.

Väčšina ľudí sa z príznakov vylieči v priebehu niekoľkých dní. Úľavu vám poskytne dostatočný pitný režim, ktorý by nemali podceniť najmä starší ľudia, deti a ľudia s oslabenou imunitou.

Nákaza norovírusom sa najčastejšie prejavuje týmito príznakmi:

 • nevoľnosť
 • hnačka
 • vracanie

Medzi ďalšie príznaky patrí:

 • telesná teplota nad 38 stupňov Celzia
 • bolesť hlavy
 • bolesť rúk a nôh

Príznaky sa väčšinou prejavia náhle, najneskôr do 1-2 dní od nakazenia. Počas ochorenia by ste nemali ísť do práce alebo školy, aby nedošlo k šíreniu vírusu. Vyhnúť by ste sa mali aj nemocničným návštevám.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

DNES - 9:57Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

VČERA - 21:01Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

19:52 04.12.2019Zdravie

Medzi príznaky rakoviny môžeme zaradiť aj nepríjemné pískanie v ušiach. Kedy by ste rozhodne nemali odkladať návštevu lekára?

Dvakrát denne nestačí. Takto často si treba umývať zuby, aby sme si zachovali zdravé srdce

Dvakrát denne nestačí. Takto často si treba umývať zuby, aby sme si zachovali zdravé srdce

19:22 04.12.2019Zdravie

Pravidelné čistenie zubov dokáže ovplyvniť riziko vzniku fibrilácie predsiení a infarktu. Ako často treba siahnuť po zubnej kefke?