• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 6.12.2019Meniny má Mikuláš
-1°Bratislava

Takýto vplyv má obezita na zdravie mozgu

  • 19:26 27.11.2019
  • São Paulo
Takýto vplyv má obezita na zdravie mozgu

Brazílski vedci skúmali snímky z magnetickej rezonancie mozgu obéznych pacientov. Tie prezradili, ako vplýva obezita na zdravie tohto orgánu.

Obezita vplýva negatívne na srdce, pľúca, pečeň aj mozog. Nový výskum pomocou magnetickej rezonancie ukázal, že mozgy obéznych tínedžerov často vykazujú známky poškodenia. Tieto viditeľné zmeny majú vplyv aj na kognitívne a emocionálne funkcie. Ich poškodením sa spúšťa správanie vedúce k prejedaniu sa a obezite.

Tím vedcov z Univerzity v São Paulo v Brazílii podnikol magnetickú rezonanciu mozgov 59 obéznych a 61 zdravých adolescentov. Konkrétne využili zobrazenie magnetickej rezonancie s difúznym tenzorom (DTI), vďaka čomu mohli analyzovať stav bielej hmoty v mozgu.

Obezita výrazne otupuje jeden zo zmyslov. Toto sa deje v tele obézneho človeka

Biela hmota je tkanivo, ktoré spája zväzky neurónov. Vďaka bielej hmote sa signály rýchlo premiestňujú z jednej časti mozgu do druhej.

Nález, ktorý ešte nebol publikovaný a bude prezentovaný na Každoročnom stretnutí Rádiologickej spoločnosti Severnej Ameriky, približuje, že u obéznych adolescentov väčšinou možno nájsť poškodenie v kalóznom telese. Ide o zhluk nervových vlákien v strednej časti mozgu, ktoré slúžia ako prepojenie medzi ľavou a pravou hemisférou.

U obéznych tínedžerov tiež bolo možné pozorovať zníženú kvalitu bielej hmoty v stredovej časti orbitofrontálneho kortexu. Táto časť mozgu súvisí s ovládaním emócií a pocitom odmeny.

„Zmeny mozgu u obéznych adolescentov sa spájajú s dôležitými časťami mozgu zodpovednými za ovládanie apetítu, emócií a kognitívnych funkcií.“

Hlavnou príčinou poškodenia je podľa vedcov zápal. Úroveň poškodenia mozgu totiž vo väčšine prípadov korešpondovala príznakom zápalu, ako je hormón leptín, ktorý má vplyv na množstvo energie a ukladanie tuku na úrovni buniek.

U niektorých obéznych dochádza k vzniku leptínovej rezistencie, kvôli čomu sa prejedajú aj napriek tomu, že majú dostatočné tukové zásoby. Pre takýchto ľudí je ťažké schudnúť.

Asi najväčším rizikom oslabenej kvality bielej hmoty je zvýšená hladina inzulínu, respektíve rezistencia na inzulín, ktorá vedie k problémom s regulovaním cukru v krvi.

„Naše záznamy dokázali pozitívnu súvislosť medzi mozgovými zmenami a hormónmi, ako je leptín a inzulín. Takisto sa nám podarilo preukázať pozitívnu spojitosť so zápalovými markermi, ktoré vyvolávajú proces nervového zápalu a inzulínovej a leptínovej rezistencie.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, rsna.org, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

VČERA - 21:01Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

19:52 04.12.2019Zdravie

Medzi príznaky rakoviny môžeme zaradiť aj nepríjemné pískanie v ušiach. Kedy by ste rozhodne nemali odkladať návštevu lekára?

Dvakrát denne nestačí. Takto často si treba umývať zuby, aby sme si zachovali zdravé srdce

Dvakrát denne nestačí. Takto často si treba umývať zuby, aby sme si zachovali zdravé srdce

19:22 04.12.2019Zdravie

Pravidelné čistenie zubov dokáže ovplyvniť riziko vzniku fibrilácie predsiení a infarktu. Ako často treba siahnuť po zubnej kefke?

Tenisový lakeť sa netýka len športovcov, ide aj o chorobu z povolania

Tenisový lakeť sa netýka len športovcov, ide aj o chorobu z povolania

9:08 04.12.2019Zdravie

Dlhodobé alebo opakované preťažovanie lakťového kĺbu sa môže stať príčinou bolestivého zápalu svalových úponov.