• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 25.5.2020Meniny má Urban
14°Bratislava

Takýto vplyv má obezita na zdravie mozgu

  • 19:26 27.11.2019
  • São Paulo
Takýto vplyv má obezita na zdravie mozgu

Brazílski vedci skúmali snímky z magnetickej rezonancie mozgu obéznych pacientov. Tie prezradili, ako vplýva obezita na zdravie tohto orgánu.

Obezita vplýva negatívne na srdce, pľúca, pečeň aj mozog. Nový výskum pomocou magnetickej rezonancie ukázal, že mozgy obéznych tínedžerov často vykazujú známky poškodenia. Tieto viditeľné zmeny majú vplyv aj na kognitívne a emocionálne funkcie. Ich poškodením sa spúšťa správanie vedúce k prejedaniu sa a obezite.

Tím vedcov z Univerzity v São Paulo v Brazílii podnikol magnetickú rezonanciu mozgov 59 obéznych a 61 zdravých adolescentov. Konkrétne využili zobrazenie magnetickej rezonancie s difúznym tenzorom (DTI), vďaka čomu mohli analyzovať stav bielej hmoty v mozgu.

Obezita výrazne otupuje jeden zo zmyslov. Toto sa deje v tele obézneho človeka

Biela hmota je tkanivo, ktoré spája zväzky neurónov. Vďaka bielej hmote sa signály rýchlo premiestňujú z jednej časti mozgu do druhej.

Nález, ktorý ešte nebol publikovaný a bude prezentovaný na Každoročnom stretnutí Rádiologickej spoločnosti Severnej Ameriky, približuje, že u obéznych adolescentov väčšinou možno nájsť poškodenie v kalóznom telese. Ide o zhluk nervových vlákien v strednej časti mozgu, ktoré slúžia ako prepojenie medzi ľavou a pravou hemisférou.

U obéznych tínedžerov tiež bolo možné pozorovať zníženú kvalitu bielej hmoty v stredovej časti orbitofrontálneho kortexu. Táto časť mozgu súvisí s ovládaním emócií a pocitom odmeny.

„Zmeny mozgu u obéznych adolescentov sa spájajú s dôležitými časťami mozgu zodpovednými za ovládanie apetítu, emócií a kognitívnych funkcií.“

Hlavnou príčinou poškodenia je podľa vedcov zápal. Úroveň poškodenia mozgu totiž vo väčšine prípadov korešpondovala príznakom zápalu, ako je hormón leptín, ktorý má vplyv na množstvo energie a ukladanie tuku na úrovni buniek.

U niektorých obéznych dochádza k vzniku leptínovej rezistencie, kvôli čomu sa prejedajú aj napriek tomu, že majú dostatočné tukové zásoby. Pre takýchto ľudí je ťažké schudnúť.

Asi najväčším rizikom oslabenej kvality bielej hmoty je zvýšená hladina inzulínu, respektíve rezistencia na inzulín, ktorá vedie k problémom s regulovaním cukru v krvi.

„Naše záznamy dokázali pozitívnu súvislosť medzi mozgovými zmenami a hormónmi, ako je leptín a inzulín. Takisto sa nám podarilo preukázať pozitívnu spojitosť so zápalovými markermi, ktoré vyvolávajú proces nervového zápalu a inzulínovej a leptínovej rezistencie.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, rsna.org, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vyrážka v prirodzení: 5 najčastejších dôvodov, prečo potrápi nejednu ženu

Vyrážka v prirodzení: 5 najčastejších dôvodov, prečo potrápi nejednu ženu

VČERA - 20:29Zdravie

Ženy sa často stretávajú s podráždením v oblasti genitálií, ktoré môže sprevádzať aj svrbenie, opuch či bolesť. Toto sú tie najčastejšie dôvody, prečo dochádza k vzniku genitálnej vyrážky.

Tento minerál je mimoriadne dôležitý pre zotavenie z vírusovej infekcie, nesmie vám chýbať

Tento minerál je mimoriadne dôležitý pre zotavenie z vírusovej infekcie, nesmie vám chýbať

VČERA - 19:37Zdravie

Esenciálny minerál pomohol pacientom s ochorením COVID-19, aby sa lepšie zotavili.

5 vedľajších účinkov konzumácie jablčného octu

5 vedľajších účinkov konzumácie jablčného octu

VČERA - 18:01Zdravie

Jablčný ocot je zložka potravy, ktorá sa často skloňuje najmä v súvislosti s chudnutím a liečbou problémovej pokožky. Predtým, ako ho začnete užívať, by ste ale mali poznať aj jeho temnú stránku.

Vznik Alzheimerovej choroby sa spája s nedostatkom tejto látky

Vznik Alzheimerovej choroby sa spája s nedostatkom tejto látky

18:01 23.05.2020Zdravie

Ak sa nedostatočne zásobujete jedlami s obsahom tejto látky, spadáte do rizikovej skupiny.

Žena sa predávkovala kofeínom. Takto vyzeral jej zážitok

Žena sa predávkovala kofeínom. Takto vyzeral jej zážitok

17:33 22.05.2020Zdravie

Žena skonzumovala dávku kofeínu v ekvivalente 56 šálok kávy. Takto vyzerali následky.