• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 12.8.2020Meniny má Darina
31°Bratislava

Ako vplýva fazuľa na cukrovku

  • 18:06 01.12.2019
  • Bratislava
Ako vplýva fazuľa na cukrovku

Je fazuľa vhodná pre diabetikov? Štúdie potvrdili prekvapivý účinok týchto strukovín.

Fazuľa je vynikajúci, cenovo dostupný zdroj bielkovín, vlákniny a minerálov. Pridanie fazule do jedla môže ľuďom pomôcť udržať stabilnú hladinu cukru v krvi. V tomto článku sa pozrieme na to, čo môžu diabetici vyťažiť z konzumácie fazúľ.

Sacharidy

Hoci fazuľa obsahuje uhľohydráty, má nízky glykemický index (GI) a nespôsobuje výrazné zvýšenie hladiny cukru v krvi. Fazuľa je komplexný uhľohydrát. Telo trávi túto formu pomalšie ako iné uhľohydráty, čo pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi dlhšie stabilnú.

Podľa štúdie Kalifornskej univerzity obsahuje ½ šálky varenej fazule 125 kalórií, 15 gramov uhľohydrátov, 7 g bielkovín a 0–3 gramov tuku.

Pečená fazuľa môže obsahovať viac uhľohydrátov. Plechovky fazule môžu obsahovať aj veľa pridaného cukru, preto pred nákupom skontrolujte etiketu.

Vláknina

Potraviny s vysokým obsahom vlákniny vrátane fazule môžu zmierniť vplyv potravín s vysokým GI na hladinu cukru v krvi. Je to preto, lebo vláknina spomaľuje tráviaci proces, čo pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi dlhšie stabilnú. Fazuľa vám poskytne stálu dávku glukózy namiesto náhleho energetického návalu spojeného s jednoduchými sacharidmi.

Vláknina ponúka ďalšie výhody pre zdravie srdca. Zlepšuje hladinu cholesterolu v krvi a znižuje riziko srdcových chorôb, mozgovej príhody a obezity, ktoré sú možnými komplikáciami cukrovky.

Proteín

Fazuľa je vynikajúcim zdrojom rastlinných bielkovín. Proteín je nevyhnutný pre rast a opravy telesného tkaniva. Telo dokáže rozložiť proteín na glukózu a využiť ju na energiu. Trvá to však dlhšie ako rozloženie uhľohydrátov, čo spomaľuje tráviaci proces.

Potraviny s vysokým obsahom bielkovín môžu ľuďom pomôcť, aby sa dlhšie cítili sýti, čím sa zníži riziko prejedania a obezity.

Vitamíny a minerály

Fazuľa je bohatá na živiny, obsahuje vitamíny a minerály s nízkym alebo žiadnym obsahom tukov, solí a cholesterolu. To je jeden z dôvodov, prečo sú fazule také dobré pri znižovaní rizika chorôb. Fazuľa obsahuje veľa základných vitamínov a minerálov, medzi ktoré patrí:

  • kyselina listová
  • železo
  • draslík
  • magnézium
  • vápnik

Negatívne účinky fazule

Pre väčšinu ľudí je fazuľa dobrá súčasť zdravej výživy. Ak však nemáte v strave dostatok vlákniny, mali by ste zvyšovať príjem fazule pomaly. Dôvodom je, že tráviaci systém si musí zvyknúť na potraviny s vysokým obsahom vlákniny, čo môže spôsobiť nadúvanie a plynatosť.

Prírodné črevné enzýmy nedokážu tráviť vlákninu a škroby vo fazuli. Namiesto toho proces, ktorý vedci označujú ako bakteriálna fermentácia, tieto škroby a vlákninu rozloží. Tento fermentačný proces produkuje ďalší plyn. Aj keď to niektorí ľudia považujú za nepríjemné, nie je to škodlivé.

Fazuľa z plechovky je praktická pri varení, no konzervovaná fazuľa často obsahuje veľa soli. Pred konzumáciou ju preto dôkladne opláchnite, aby ste znížili obsah soli.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, diabetes.org, dtc.ucsf.edu, heart.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Varovné signály prichádzajúceho pôrodu, o ktorých ste ešte nepočuli

Varovné signály prichádzajúceho pôrodu, o ktorých ste ešte nepočuli

VČERA - 18:33Zdravie

Pôrod sa nedostaví vždy až po uvoľnení plodovej vody či kontrakciách. Týchto 10 neštandardných príznakov ho takisto vie včas odhaliť.

VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

20:19 10.08.2020Zdravie

Podľa vedcov môžu niektoré typy pokrývok tváre v skutočnosti zvyšovať riziko šírenia koronavírusu.

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

20:09 09.08.2020Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.