• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Štvrtok, 8.12.2022Meniny má Marína
Bratislava

Rezistentný škrob má prekvapivé účinky na zdravie. Nájdeme ho v týchto potravinách

 • 19:57 25.11.2019
 • Bratislava
Rezistentný škrob má prekvapivé účinky na zdravie. Nájdeme ho v týchto potravinách

Nie všetky typy škrobov sú škodlivé. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako vplýva rezistentný škrob na organizmus a odkiaľ ho môžete získať.

Rezistentné škroby sú výnimočné tým, že ich telo nemôže rozložiť na použiť na energiu. Namiesto toho tieto škroby čiastočne alebo úplne prechádzajú tráviacim systémom. Aj keď nejde o vlákninu, rezistentný škrob pôsobí veľmi podobným spôsobom.

Škrob je typ uhľohydrátu, ktorý obsahuje dlhý reťazec molekúl cukru. Telo zvyčajne rozloží škroby veľmi ľahko a tento cukor použije na energiu. Nájdeme ich v mnohých rôznych rastlinných potravinách vrátane zemiakov, ryže a kukurice.

Rôzne druhy rezistentného škrobu sa vyskytujú v rôznych potravinách a môžu mať určité zdravotné prínosy pre naše trávenie. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako vplýva rezistentný škrob na organizmus a odkiaľ ho môžete získať.

Druhy rezistentného škrobu

Jednotlivé typy rezistentného škrobu sa líšia buď vo svojej fyzickej štruktúre alebo v dôvodoch, prečo sú odolné voči tráveniu. Mnoho potravín obsahuje viac ako jeden druh rezistentného škrobu v závislosti od toho, ako ich človek varí, alebo kedy sa ich rozhodne jesť.

Typ 1

Škrob zostáva prilepený na vláknitej bunkovej stene jedla, ktoré človek konzumuje. Človek nemôže fyzicky stráviť vlákninu alebo samotný škrob. Rezistentný škrob tohto typu nájdeme v strukovinách, semienkach a mnohých obilninách.

Typ 2

Je bežnejší v niektorých surových potravinách a má špecifickú štruktúru, ktorá ľuďom sťažuje trávenie. Napríklad mierne nezrelý banán má vyšší podiel rezistentného škrobu typu 2 ako úplne zrelý banán.

Typ 3

Ide o vysoko odolný škrob, ktorý sa vytvára počas procesu zahrievania a chladenia škrobových potravín. Napríklad, keď necháte ryžu alebo zemiaky po varení vychladnúť, niektoré škroby sa zmenia na vysoko odolné.

Typ 4

Sú to spracované a modifikované formy škrobu. Tieto odolné škroby nie sú prírodného pôvodu.

Typ 5

Rezistentný škrob, ktorý sa spojil s nejakým typom tuku, zmenil štruktúru a vďaka tomu je odolnejší voči tráveniu.

Výhody rezistentného škrobu

Rezistentný škrob pôsobí v tele veľmi podobne ako niektoré typy vlákniny. Tieto škroby prechádzajú cez tenké črevo bez toho, aby došlo k ich tráveniu, čo im umožňuje kŕmiť baktérie v hrubom čreve.

Keďže tráviace baktérie zohrávajú zásadnú úlohu v celkovom zdraví, je dôležité nájsť spôsoby, ako ich kŕmiť a udržiavať zdravé.

Zlepšené trávenie a zdravie hrubého čreva

Keď rezistentné škroby dorazia do hrubého čreva, stanú sa potravou pre prospešné baktérie, ktoré ich menia na niekoľko rôznych mastných kyselín s krátkym reťazcom. Patrí medzi ne butyrát, ktorý je dôležitou zložkou buniek hrubého čreva.

Butyrát znižuje hladiny zápalu v hrubom čreve. Môže tak pomôcť chrániť pred problémami, ako je ulcerózna kolitída a zápalová kolorektálna rakovina. Teoreticky môže butyrát tiež pomôcť s ďalšími zápalovými problémami v čreve, ako sú:

 • zápcha
 • hnačka
 • Crohnova choroba
 • divertikulitída

Lepšia citlivosť na inzulín

Rezistentný škrob môže u niektorých ľudí pomôcť zlepšiť citlivosť na inzulín. Nižšia citlivosť na inzulín môže hrať úlohu pri niekoľkých poruchách vrátane obezity, cukrovky a dokonca aj srdcových chorôb.

Jedna štúdia zistila, že muži s nadváhou alebo obezitou, ktorí každý deň jedli 15–30 gramov rezistentného škrobu, mali zvýšenú citlivosť na inzulín v porovnaní s mužmi, ktorí tieto škroby nejedli.

Väčší pocit sýtosti

Štúdia z roku 2017 zistila, že konzumácia 30 g rezistentného škrobu denne po dobu 6 týždňov pomohla znížiť hormóny, ktoré spôsobujú hlad u zdravých ľudí s nadváhou. Tento škrob tiež zvyšuje hladiny zlúčenín, ktoré pomáhajú človeku cítiť sa ráno menej hladný. Toto zvýšenie sýtosti by mohlo zabrániť zbytočnému prejedaniu a nadmernému príjmu kalórií.

Rezistentný škrob a vláknina

Aj keď vláknina a rezistentný škrob sa líšia v štruktúre molekúl, ich účinky na telo sú veľmi podobné. Výsledkom je, že mnoho ľudí klasifikuje rezistentný škrob ako formu vlákniny. Rezistentný škrob aj vláknina sú druhy uhľohydrátov, ktoré má telo problémy rozložiť.

V hrubom čreve pôsobí rezistentný škrob rovnako ako vláknina. Vyživuje zdravé baktérie a podporuje fermentáciu, ktorá vytvára zdravé vedľajšie produkty, ako je butyrát. Rovnako ako vláknina, rezistentný škrob zväčšuje objem stolice a môže pomôcť s rýchlosťou pohybu čriev. Preto môže rezistentný škrob tiež pomôcť pri zmiernení zápchy.

Potraviny s vysokým obsahom rezistentného škrobu:

 • celozrnný toast
 • chlieb
 • kukuričné ​​vločky
 • cereálie
 • ovsené vločky
 • müsli
 • čipsy
 • surové banány
 • biele fazule
 • strukoviny

Okrem toho, varenie a ochladenie niektorých škrobových potravín, ako sú zemiaky a ryža, môže zvýšiť hladinu rezistentného škrobu.

Vedľajšie účinky

Rezistentný škrob pôsobí podobne ako vláknina v tele a je súčasťou mnohých každodenných potravín. Pri konzumácii rezistentného škrobu je preto vo všeobecnosti malé riziko vedľajších účinkov.

Avšak konzumácia väčšieho množstva rezistentného škrobu môže spôsobiť mierne vedľajšie účinky, ako je plynatosť a nadúvanie. Trávenie rezistentného škrobu však môže spôsobovať menej plynov ako trávenie niektorých typov vlákniny.

Niektorí jedinci môžu mať alergie alebo reakcie na konkrétne potraviny s vysokým obsahom rezistentného škrobu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto dva druhy ovocia a zeleniny pri artritíde radšej vynechajte. Ide o bežné spúšťače bolesti

Tieto dva druhy ovocia a zeleniny pri artritíde radšej vynechajte. Ide o bežné spúšťače bolesti

DNES - 10:17Zdravie

Ovocie, ktorého hlavnou zložkou je solanín, môže u pacientov s artritídou vyvolať prudkú bolesť.

Tieto príznaky rakoviny si môžete všimnúť pri kráčaní

Tieto príznaky rakoviny si môžete všimnúť pri kráčaní

DNES - 6:57Zdravie

Rakovina sa najčastejšie prejavuje vo forme hrčiek, opuchov a podozrivých znamienok. Niekedy však treba sledovať aj menej zreteľné náznaky.

Máte sedavé zamestnanie? Rozhýbte sa aspoň raz za hodinu

Máte sedavé zamestnanie? Rozhýbte sa aspoň raz za hodinu

VČERA - 9:17Zdravie

Sedavý životný štýl zvyšuje riziko predčasného úmrtia.

5 spôsobov, ako vylepšiť kávu o vitamíny a antioxidanty

5 spôsobov, ako vylepšiť kávu o vitamíny a antioxidanty

VČERA - 7:23Zdravie

​Zabúdate na denný príjem vitamínov? Vďaka vylepšenej káve sa vám to nestane.

Váš pes môže byť na vás alergický. Takto to spoznáte

Váš pes môže byť na vás alergický. Takto to spoznáte

13:01 06.12.2022Zdravie

Je váš pes chorý alebo je na vás alergický?