• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 14.7.2020Meniny má Kamil
11°Bratislava

"Žlté vesty" v Paríži obsadili "chrám konzumu"-obchodný dom Galeries Lafayette

  • 18:20 17.11.2019
  • Paríž

Vedenie obchodného domu Galeries Lafayette v parížskej štvrti Opéra nariadilo v nedeľu popoludní evakuáciu svojich návštevníkov a zamestnancov.

Dôvodom bola krátka protestná akcia, ktorú tam usporiadala skupina sympatizantov protivládneho hnutia "žlté vesty", informovala agentúra AFP.

Žlté vesty prenikli na tretie podlažie obchodného domu, hádzali odtiaľ konfety a pod kupolou budovy rozvinuli transparent s nápisom „Všetci spoločne zničme to, čo nás ničí“.

Vykrikovali tiež slogany proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, ktorého politiku a reformy odmietajú. Na oslavu prvého výročia vzniku svojho hnutia spievali aj tradičnú narodeninovú pieseň a skandovali i svoj slogan „Dri, míňaj a sklapni“, ktorým kritizujú konzumný prístup v živote i v politike.

Ako informovali francúzske médiá, akcia žltých viest v tomto „chráme konzumu“ trvala len niekoľko minút.

Podľa spravodajského portálu 20minutes.fr bezpečnostná služba demonštrantov pomerne rýchlo spacifikovala a vyviedla z budovy, z ktorej medzičasom evakuovali aj zákazníkov a personál.

Žlté vesty“ si tento víkend pripomínajú prvé výročie vzniku svojho hnutia, ktoré bolo spočiatku protestom proti zámeru vlády zvýšiť od januára tohto roku dane z pohonných hmôt. Vláda nakoniec ustúpila a ceny palív nezvýšila, ale protestujúci prišli s ďalšími požiadavkami vrátane rozsiahleho znižovania daní, zvyšovania miezd a zavedenia mechanizmu pre občanov žiadajúcich referendá o závažných témach.

Kým do prvej série demonštrácií a blokád ciest sa 17. novembra 2018 v celom Francúzsku zapojilo asi 282.000 ľudí, postupne ich počet klesal, pričom na akciách počas posledných víkendov sa v celej krajine zúčastnilo len niekoľko tisíc ľudí.

Podľa francúzskeho ministerstva vnútra v sobotu vyšlo do ulíc francúzskych obcí a miest či na blokády kruhových objazdov 28.000 ľudí, z nich 4700 demonštrovalo v Paríži. Žlté vesty uviedli vyššiu bilanciu - 44.000 účastníkov.

Podobne ako počas minulých protestov aj tie sobotné sprevádzali potýčky s policajtmi i hasičmi a vandalizmus v podobe ničenia mestského mobiliáru, podpaľovania barikád a prevracania či poškodzovania áut.

Dejiskom najväčších násilností boli v sobotu dve parížske námestia - Place d'Italie a Place de la Bastille -, kde sa k žltým vestách pridali aj ultraľavicoví radikáli a maskovaní výtržníci z hnutia Black Blocs.

Pre narušenie verejného poriadku, výtržnosti a ničenie majetku bolo v sobotu na rôznych miestach Francúzska zadržaných 264 ľudí, z toho 173 v Paríži. Parížska prokuratúra v nedeľu uviedla, že o 10.00 h SEČ bolo vo väzbe ešte stále 155 zadržaných osôb, a to vrátane ôsmich maloletých.

Žlté vesty oznámili, že ich najbližšou veľkou akciou bude spojenie sa s odborármi, ktorí majú na 5. decembra naplánovaný celoštátny štrajk proti reforme dôchodkového systému. Štrajkom bude postihnutá verejná doprava, dodala AFP.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Spravodajca OSN pre slobodu prejavu obvinil Trumpa z útokov na médiá

Spravodajca OSN pre slobodu prejavu obvinil Trumpa z útokov na médiá

DNES - 6:13Zahraničné

Osobitný spravodajca OSN pre slobodu prejavu David Kaye obvinil prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa z "prudkých útokov" na americké aj svetové médiá. V pondelok o tom informovala agentúra Reuters.

Na nový koronavírus bolo pozitívne testovaných šesť bolívijských ministrov

Na nový koronavírus bolo pozitívne testovaných šesť bolívijských ministrov

DNES - 6:11Zahraničné

Jeden z nakazených bolívijských poslancov už ochoreniu podľahol.

Druhá vlna koronavírusu by si mohla v Británii vyžiadať 120.000 obetí na životoch

Druhá vlna koronavírusu by si mohla v Británii vyžiadať 120.000 obetí na životoch

DNES - 6:10Zahraničné

Druhá vlna koronavírusovej pandémie by si v období od septembra 2020 do júna 2021 mohla v Británii vyžiadať podľa najhoršieho scenára až 120.000 úmrtí, varovali v utorok tamojší vedci. Informovala o tom agentúra AFP.

Bolsonaro: Ak bude nový test na COVID-19 negatívny, vrátim sa do práce

Bolsonaro: Ak bude nový test na COVID-19 negatívny, vrátim sa do práce

DNES - 6:09Zahraničné

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý bol pozitívne testovaný na nový koronavírus, v pondelok vyhlásil, že sa cíti "veľmi dobre", a ak budú výsledky jeho utorňajšieho testu negatívne, začne opäť pracovať.

Koronavírusom sa nakazilo viac ako 13 miliónov ľudí; WHO varuje pred zhoršením

Koronavírusom sa nakazilo viac ako 13 miliónov ľudí; WHO varuje pred zhoršením

DNES - 6:06Zahraničné

Počet ľudí nakazených novým koronavírusom presiahol v pondelok 13 miliónov, pričom len za posledných päť dní pribudol milión infikovaných. Informovala o tom agentúra Reuters.