• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 10.12.2019Meniny má Radúz
Bratislava

Kocáb: Totalita je niečo, čo sa nedá pochopiť, ak to nezažijete

  • 15:08 17.11.2019
  • Bratislava
Kocáb: Totalita je niečo, čo sa nedá pochopiť, ak to nezažijete

V nedeľnej relácii TV Markíza Na telo to povedal niekdajší spolupracovník prezidenta Československa Václava Havla Michael Kocáb.

Dodal, že Ústredný výbor Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ) a Štátna bezpečnosť (ŠtB) zaváhali v počiatkoch revolúcie a voči státisícom ľudí v uliciach už nedokázali zakročiť. Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie sa so sociologičkou Ivetou Radičovou zhodli, že novembrové udalosti v roku 1989 prispeli k nezávislosti a slobode.

To je niečo, čo pokiaľ nezažijete, tak to nepochopíte,“ odpovedal Kocáb na otázku, ako vysvetliť súčasným mladým ľuďom vtedajšiu totalitu. Kocáb zdôraznil význam Nežnej revolúcie aj v súvislosti s ukončením komunistického režimu.

Radičová pripomenula veľkú neslobodu. „Tí, ktorí nepotrebovali žiť v slobode, tým nebude chýbať ani dnes. Ale človek bez slobody nie je človekom,“ skonštatovala. Poznamenala, že hoci v 60. rokoch prišlo „jemné oteplenie“, bolo potlačené a nastala normalizácia. Samotná normalizácia by však podľa nej nemusela znamenať niečo „strašné“, keby nebola spojená s „lámaním charakterov“.

Na otázku, prečo Nežná revolúcia ostala nežnou, odpovedal Kocáb s tým, že ÚV KSČ a ŠtB zaváhali, hoci armáda zvažovala viaceré nástroje. Spomenul napríklad akciu Zásah, ktorá mobilizovala vojakov, tanky i letectvo na prípadný priamy zásah či alebo akciu Norbert, ktorá stanovila menný zoznam deväť a pol tisíca „nepriateľov režimu“ na zatknutie.

Toto malo byť uvedené do chodu. Ale prvý týždeň ÚV KSČ zaváhalo,“ skonštatoval a dodal, že sa objavili študenti a herci, ktorí boli akousi dynamikou revolúcie a do ulíc vyšli státisíce ľudí. „Priviedli ÚV KSČ a ŠtB do kataleptického stavu, oni úplne ochrnuli, strnuli“ zdôraznil a poznamenal, že voči tomu sa už nedalo len tak ľahko zasiahnuť.

Radičová i Kocáb odmietli konšpiračné teórie o tom, že revolúciu zorganizovala ŠtB či KGB. Kocáb pripustil, že pár jedincov s KGB spolupracovalo a napriek príkazu nezasahovať, vytvorili situáciu, ktorá mala mať za následok smrť študenta. „Vy ste to zažili, čo sa stalo s Jánom Kuciakom, čo spraví s národom smrť človeka,“ podotkol. Tieto snahy sa však podľa jeho slov obrátili nim a vznikla nenávisť voči celému KSČ a občania si povedali dosť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Smer-SD bude vo veci demisie Kalavskej rešpektovať rozhodnutie premiéra

Smer-SD bude vo veci demisie Kalavskej rešpektovať rozhodnutie premiéra

VČERA - 19:40Domáce

Strana Smer-SD bude vo veci demisie ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) plne rešpektovať rozhodnutie predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Trojica obvinených pôjde pre výbuch v prešovskej bytovke do väzby

Trojica obvinených pôjde pre výbuch v prešovskej bytovke do väzby

VČERA - 17:39Domáce

Okresný súd poslal trojicu obvinených do väzby.

Ministerka Kalavská podala demisiu

Ministerka Kalavská podala demisiu

VČERA - 16:49Domáce

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa po niekoľkodňovom zvažovaní rozhodla podať demisiu.

Hygienici robia mimoriadne kontroly na vianočných trhoch

Hygienici robia mimoriadne kontroly na vianočných trhoch

VČERA - 16:44Domáce

Hygienici už niekoľko dní uskutočňujú celoslovenské mimoriadne kontroly vianočných trhov. Aj tento rok preverujú pôvod surovín a potravín, z ktorých sa pokrmy pripravujú, a ich trvanlivosť.

Matka zosnulého chlapca Miria spochybňuje ľudskoprávny prístup lekárov

Matka zosnulého chlapca Miria spochybňuje ľudskoprávny prístup lekárov

VČERA - 16:22Domáce

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová poukázala na to, že práva matky a umierajúceho dieťaťa boli porušené.