• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 14.12.2019Meniny má Branislava, Bronislava
Bratislava

Pellegrini: Investície do ciest už malo byť vidieť, Slovensko neskrachuje

  • 13:36 16.11.2019
  • Bratislava
Pellegrini: Investície do ciest už malo byť vidieť, Slovensko neskrachuje

Investície 200 miliónov eur na opravu ciest na Slovensku už malo byť vidieť. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa chce pýtať predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) na dôvody opätovného zrušenia tendra na zhotoviteľa opráv.

Povedal to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Na kritiku, že Slovensko nedosiahne sľubovaný vyrovnaný rozpočet, reagoval tým, že sa uvidí, aký bude vývoj svetovej ekonomiky. Slovensko však podľa neho v budúcom roku neskrachuje.

Pellegrini pripomenul, že už na začiatku jeho pôsobenia vyčlenili vo vláde 200 miliónov eur na opravy ciest. „Mňa mrzí, že dodnes nebol ukončený tender na zhotoviteľa,“ povedal s tým, že ÚVO tender opäť zrušilo a na dôvody sa bude pýtať.

Na otázku, či táto suma bude stačiť na opravu všetkých ciest, odpovedal, že k dispozícii z eurofondov je asi 200 miliónov eur, ktoré môžu čerpať vyššie územné celky. Poukázal aj na dostupné financie z eurofondov, podotkol však, že ich treba aj čerpať. „Procesy sú zdĺhavé, pevne verím, že po zimnej sezóne budú ľudia svedkami masívneho rozbehu opráv ciest prvej a druhej tried,“ skonštatoval premiér.

Premiér poukázal na to, že rezort dopravy z vyčlenených financií „neminul ani cent“ a tieto financie sa v štátnom rozpočte nájdu aj v nasledujúcom období. Reagoval tak na otázku, či možné zvýšenie deficitu verejných financií, na ktoré upozorňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, neohrozí alebo neovplyvní sľubované investície do opravy ciest.

Pellegrini nepovažuje deficit za „až taký vysoký“, riziká však podľa jeho slov vláda vníma. Poukázal však na to, že ekonomika sa vždy vyvíja. „Hýbeme sa v čase, v nejakom globálnom ekonomickom prostredí, budeme sa vedieť prispôsobiť,“ povedal.

Slovensko podľa Pellegriniho v budúcom roku neskrachuje. „Slovensko zvládne aj túto situáciu, ale pokiaľ ja budem predsedom vlády, nikto nebude šetriť na ľuďoch,“ zdôraznil s tým ,že sa nebude na hospodárenie krajiny pozerať očami človeka, ktorý zarába cez päť- až osemtisíc eur mesačne. Podotkol však, že nie je zástancom bezbrehého míňania.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ak chcete poslať vianočnú pohľadnicu, urobte to do tohto dátumu

Ak chcete poslať vianočnú pohľadnicu, urobte to do tohto dátumu

VČERA - 17:34Ekonomické

Posielanie zásielok by ste si pred Vianocami nemali nechávať na poslednú chvíľu.

V Banskobystrickom kraji je aktuálne bez prúdu 6000 odberných miest

V Banskobystrickom kraji je aktuálne bez prúdu 6000 odberných miest

VČERA - 15:09Ekonomické

Pracovníkom spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD) sa v uplynulých hodinách podarilo v Banskobystrickom kraji odstrániť viacero porúch, ktoré spôsobili výpadky elektriny.

 Od nedele začne medzi Žilinou a Bratislavou premávať RegioJet

Od nedele začne medzi Žilinou a Bratislavou premávať RegioJet

VČERA - 12:06Ekonomické

Nový grafikon verejnej dopravy na trati medzi Žilinou a Bratislavou začne platiť od nedele (15. 12.).

Od budúceho roka vstúpia do platnosti viaceré zmeny v sociálnej oblasti

Od budúceho roka vstúpia do platnosti viaceré zmeny v sociálnej oblasti

VČERA - 11:24Ekonomické

Od januára budúceho roka do platnosti vstúpi viacero noviel zákonov, ktoré prinesú zmeny v sociálnej oblasti.