• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 11.12.2019Meniny má Hilda
Bratislava

Z Marsu prišla nevysvetliteľná správa o kyslíku

  • 18:49 14.11.2019
  • Svet
Z Marsu prišla nevysvetliteľná správa o kyslíku

Výskumníci ostali prekvapení z nových údajov z červenej planéty.

NASA zaznamenala neočakávané a nevysvetliteľné zmeny kyslíka na Marse. Tento objav prichádza po tom, čo Národný úrad pre letectvo a vesmír prvýkrát použil kozmickú sondu Curiosty na meranie sezónnych zmien plynov vo vzduchu nad kráterom Gale na Marse.

Dáta poslané späť z planéty však vedcov prekvapili. Hovoria, že neexistuje žiadne vysvetlenie neobvyklých výkyvov kyslíka na planéte. Prekvapivý objav prichádza v čase, kedy vedcov naďalej trápi záhada metánu na červenej planéte. Ako už bolo odhalené o kyslíku, množstvo plynu stúpa a klesá spôsobom, ktorý sa zdá byť náhodný a pre ktorý vedci nemajú vysvetlenie.

Kyslík na Marse sa vyrába a zase stráca

Počas štúdie, ktorá použila nástroj na analýzu vzduchu na Marse v priebehu troch marťanských rokov alebo takmer 6 pozemských rokov, vedci zistili, že plyny ako dusík a argón sa počas roka správajú predvídateľne. Podiel plynu stúpa a klesá v pomere k množstvu oxidu uhličitého, ktorý tvorí 95 percent vzduchu na Marse.

Mysleli si, že kyslík bude vykazovať rovnaké zmeny. Šokovalo ich však, keď zistili, že v skutočnosti množstvo kyslíka stúpa na jar a leto. Rôzne množstvo kyslíka v atmosfére naznačuje, že sa vyrába a potom odstraňuje zo vzduchu.

Vedci boli zisteniami tak prekvapení, že ako prvé skontrolovali presnosť použitého prístroja, ale zistilo sa, že funguje správne. Zvážili aj ďalšie možné vysvetlenia založené na tom, čo vieme o atmosfére na Marse, ale všetky boli vyvrátené.

„Snažíme sa to vysvetliť,“ povedala Melissa Trainerová, planetárna vedkyňa z Goddard Space Flight Center NASA v Greenbelte v Marylande, ktorá viedla výskum. „Skutočnosť, že správanie kyslíka sa nedá presne opakovať každú sezónu, nás núti myslieť si, že nejde o problém, ktorý súvisí s atmosférickou dynamikou. Musí to byť nejaký chemický zdroj a výlevka, ktorú zatiaľ nedokážeme vysvetliť.“

Vedci špekulujú, že podobnosť medzi záhadou metánu a kyslíka na Marse nemusí byť len náhoda. Je možné, že oba javy majú rovnakú, zatiaľ neidentifikovanú príčinu. Vedci teraz dúfajú, že budú naďalej merať atmosféru, aby sa pokúsili vyriešiť záhadu kyslíka.

„Toto je prvýkrát behom niekoľkých rokov, kedy vidíme toto zaujímavé správanie,“ povedala Trainerová a vyzýva ďalších vedcov, aby s výskumom pomohli.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, nasa.gov, livescience.com, independent.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci stvorili chiméru, spojili bunky prasaťa a opice. Ich pokus pomôže ľuďom

Vedci stvorili chiméru, spojili bunky prasaťa a opice. Ich pokus pomôže ľuďom

VČERA - 18:17Veda

Čínskym vedcom sa podaril prelomový objav, ktorý by mohol pomôcť aj ľuďom.

Vráskavcovi po prvýkrát zmerali tep, vedci ostali v šoku

Vráskavcovi po prvýkrát zmerali tep, vedci ostali v šoku

20:01 02.12.2019Veda

Vedci sa po prvýkrát podujali k tomu, aby zaznamenali tlkot srdca vráskavca obrovského. Z výsledkov ostali prekvapení.

NASA plánuje vyslať na Mesiac robota na vyhľadávanie vody

NASA plánuje vyslať na Mesiac robota na vyhľadávanie vody

10:54 26.10.2019Veda

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v piatok oznámil, že v roku 2022 vyšle na Mesiac robota, ktorý bude pátrať po podpovrchových ložiskách vody.

Projekt meny Facebooku je ohrozený, ďalší dôležití partneri z neho odišli

Projekt meny Facebooku je ohrozený, ďalší dôležití partneri z neho odišli

16:02 13.10.2019Veda

Od ambiciózneho projektu digitálnej meny Facebooku odstupuje čoraz viac renomovaných partnerov.