• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
14°Bratislava

Záplavy v Benátkach si vyžiadali najmenej jednu obeť

  • 10:55 13.11.2019
  • Benátky
Záplavy v Benátkach si vyžiadali najmenej jednu obeť

Najmenej jednu obeť si vyžiadali povodne, ktoré v utorok večer zasiahli talianske Benátky. Informovala o tom agentúra APA.

Muž vo veku 78 rokov zomrel po zásahu elektrickým prúdom, keď jeho byt na ostrove Pellestrina zaplavila voda, uviedol taliansky denník Il Gazzettino.

Na tom istom ostrove našli v byte aj telo ďalšieho muža. V tomto prípade však nie je vylúčené, že išlo o prirodzenú smrť.

Výška vody v meste dosiahla tesne pred polnocou 1,87 metra, k čomu prispel silný vietor. Takmer to prekonalo rekord z roku 1966, keď výška vody dosiahla 1,94 metra.

Benátsky starosta Luigi Brugnaro zmobilizoval miestne záchranné zložky. Príčinou tejto „katastrofy“ a stále častejších rozsiahlych záplav v Benátkach je podľa neho klimatická zmena. „Vyzývame vládu v Ríme, aby nás podporila. Náklady budú vysoké,“ vyhlásil Brugnaro.

Voda zaplavila viac než 85 percent rozlohy mesta. Úplne zaplavené bolo Námestie svätého Marka ležiace na jednom z najnižších miest v Benátkach. Voda prenikla aj do Baziliky svätého Marka a spôsobila škody na murive budovy.

V dôsledku povodní hlásili výpadky elektrického prúdu vo viacerých častiach mesta. Miestne školy aj škôlky zostanú v stredu zatvorené. Starosta Brugnaro už v utorok avizoval, že v stredu vyhlási núdzový stav.

Príliv v benátskej lagúne každoročne vrcholí v priebehu jesene a zimy, keď sa voda prelieva do benátskych ulíc a námestí. Už v roku 2003 sa rozbehol projekt na ochranu mesta pred vysokou vodou, avšak sprevádzajú ho škandály a predlžovanie termínov. Podľa plánu má byť v Benátkach na ochranu lagúny vybudovaných 78 plávajúcich brán.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Malorka rázne zakročí proti

Malorka rázne zakročí proti "alkoholovým výstrelkom" turistov

DNES - 6:55Zahraničné

Úrady na španielskom ostrove Malorka plánujú oznámiť nové opatrenia, ktoré majú napraviť povesť Baleárskych ostrovov. Cieľom je tiež zakročiť proti ilegálnym večierkom, kde ľudia porušujú protivírusové opatrenia.

Trump podpísal zákon o sankciách voči Číne a odňal obchodné výsady Hongkongu

Trump podpísal zákon o sankciách voči Číne a odňal obchodné výsady Hongkongu

DNES - 6:23Zahraničné

Peking okamžite avizoval, že prijme odvetné opatrenia.

Bielorusi protestovali proti vyradeniu Lukašenkových súperov z volieb

Bielorusi protestovali proti vyradeniu Lukašenkových súperov z volieb

DNES - 6:06Zahraničné

Stovky ľudí v utorok večer protestovali v Minsku a ďalších bieloruských mestách proti tomu, že boli z augustových prezidentských volieb vyradení dvaja hlavní súperi dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka.

Epsteinova expriateľka sa prehlásila za nevinnú; na kauciu ju neprepustia

Epsteinova expriateľka sa prehlásila za nevinnú; na kauciu ju neprepustia

DNES - 6:05Zahraničné

Maxwellová sa súdneho pojednávania nezúčastnila osobne, ale prostredníctvom videoprenosu.

Pri zrážke vlakov zomrel rušňovodič a 35 ľudí utrpelo zranenia

Pri zrážke vlakov zomrel rušňovodič a 35 ľudí utrpelo zranenia

DNES - 6:02Zahraničné

Zrážka vlakov, ku ktorej došlo v utorok večer v Stredočeskom kraji, si vyžiadala jednu ľudskú obeť a približne 35 zranených. O život prišiel rušňovodič jedného z vlakov, ktorého vytiahli z kabíny mŕtveho.