• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.1.2020Meniny má Gašpar
Bratislava

Oleje na krvný tlak: Dôležitá je dĺžka vystavenia, inak vám hrozia komplikácie

  • 19:10 12.11.2019
  • Bratislava
Oleje na krvný tlak: Dôležitá je dĺžka vystavenia, inak vám hrozia komplikácie

Oleje predstavujú skvelý spôsob, ako znížiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Dôležitá je však dĺžka pôsobenia.

Éterické oleje môžu znižovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Výskum však zistil, že tento pozitívny účinok pocítite iba v prípade, že budete olejom vystavení menej ako 60 minút.

Esenciálne oleje sa často používajú v aromaterapii na zmiernenie úzkosti, bolesti hlavy, zlepšenie nálady a stavu pokožky. Keď nabudúce pôjdete na relaxačnú masáž s aromaterapiou na zmiernenie stresu, uistite sa, že nebudete vystavení aromatickým éterickým olejom dlhšie ako hodinu, pretože vône môžu mať opačný účinok.

Štúdia zistila, že krátkodobá expozícia éterickým olejom je účinným spôsobom na zníženie krvného tlaku a srdcového rytmu, ako aj na účinnú relaxáciu. Nevýhodou však je, že ak necháte oleje pôsobiť viac ako hodinu, zvrátite tým blahodárne účinky a môžete tým dokonca poškodiť zdravie srdca.

Vystavenie oleju nad 60 minút už škodí

V štúdii publikovanej v časopise European Journal of Preventive Cardiology vedci skúmali sto mladých zdravých nefajčiarov, ktorí pracujú v kúpeľoch. Tí si počas vystaveniu aromatickým olejom sledovali srdcovú frekvenciu a systolický a diastolický krvný tlak v pokoji.

Účastníci boli na dve hodiny vystavení bergamotovému éterickému oleju, ktorý bol uvoľňovaný z ultrazvukového difúzera. Výsledky ukázali, že srdcová frekvencia a krvný tlak subjektov sa znížili medzi 15 a 60 minútami po vystavení aróme. Trvanie expozície bolo významne spojené s týmito dvoma kardiovaskulárnymi rizikovými faktormi.

Kai-Jen Chuang, prvý autor štúdie, uviedol:

„Naše výsledky naznačujú, že vystavenie éterickému oleju po dobu 1 hodiny bolo účinné pri znižovaní srdcovej frekvencie a krvného tlaku. Najzaujímavejším zistením našej štúdie je však to, že vystavenie éterickému oleju dlhšie ako hodinu bolo spojené so zvýšeným krvným tlakom a srdcovým rytmom.“

Napríklad po 45 minútach expozície došlo k zníženiu priemerného systolického krvného tlaku o 2,10 mmHg a srdcová frekvencia sa znížila o 2,21 úderov za minútu. Zatiaľ čo po 60 minútach sa tlak znížil len o 0,89 mmHg a srdcový tep o 0,82 úderov za minútu.

Keď sa doba pôsobenia aromaterapie predĺžila, situácia sa zmenila. Napríklad po 120 minútach stúpol priemerný systolický krvný tlak o 2,19 mmHg a srdcová frekvencia sa zvýšila o 1,70 úderov za minútu.

Autori dospeli k záveru:

„Dlhodobé vystavenie éterickým olejom dlhšie ako 1 hodinu môže byť škodlivé pre kardiovaskulárne zdravie mladých zdravých jedincov.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, journals.sagepub.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako sa zbaviť bolesti kolien počas spánku

Ako sa zbaviť bolesti kolien počas spánku

VČERA - 20:51Zdravie

Bolesť a opuch kĺbov sa často objavia vekom. Môže spôsobiť nepohodlie pri chôdzi, behu a iných činnostiach a tiež sťažiť zaspávanie v noci.

Leukémia je prekvapivo spojená s vitamínom B6

Leukémia je prekvapivo spojená s vitamínom B6

VČERA - 20:31Zdravie

Medzi vitamínom B6 a leukémiou existuje zaujímavé spojenie.

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

21:28 27.01.2020Zdravie

Po celý život zhromažďujeme spomienky, na ktoré by sme radšej zabudli. Pre ľudí, ktorí zažili vážne traumy, môžu byť tieto spomienky nielen nepríjemné, ale dokonca im ničia život.

3 kroky, ako účinne schudnúť 20 kg a udržať si váhu

3 kroky, ako účinne schudnúť 20 kg a udržať si váhu

21:02 27.01.2020Zdravie

Toto sú tri najlepšie stratégie, vďaka ktorým sa ľuďom darí schudnúť 20 kg a zabrániť jojo efektu.

Hyperkalcémia: Toto sa stane, keď máte v tele priveľa vápnika

Hyperkalcémia: Toto sa stane, keď máte v tele priveľa vápnika

19:37 26.01.2020Zdravie

Priveľa vápnika v krvi môže značiť rôzne zdravotné problémy vrátane rakoviny.