• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.9.2020Meniny má Václav
10°Bratislava

Oleje na krvný tlak: Dôležitá je dĺžka vystavenia, inak vám hrozia komplikácie

  • 19:10 12.11.2019
  • Bratislava
Oleje na krvný tlak: Dôležitá je dĺžka vystavenia, inak vám hrozia komplikácie

Oleje predstavujú skvelý spôsob, ako znížiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Dôležitá je však dĺžka pôsobenia.

Éterické oleje môžu znižovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Výskum však zistil, že tento pozitívny účinok pocítite iba v prípade, že budete olejom vystavení menej ako 60 minút.

Esenciálne oleje sa často používajú v aromaterapii na zmiernenie úzkosti, bolesti hlavy, zlepšenie nálady a stavu pokožky. Keď nabudúce pôjdete na relaxačnú masáž s aromaterapiou na zmiernenie stresu, uistite sa, že nebudete vystavení aromatickým éterickým olejom dlhšie ako hodinu, pretože vône môžu mať opačný účinok.

Štúdia zistila, že krátkodobá expozícia éterickým olejom je účinným spôsobom na zníženie krvného tlaku a srdcového rytmu, ako aj na účinnú relaxáciu. Nevýhodou však je, že ak necháte oleje pôsobiť viac ako hodinu, zvrátite tým blahodárne účinky a môžete tým dokonca poškodiť zdravie srdca.

Vystavenie oleju nad 60 minút už škodí

V štúdii publikovanej v časopise European Journal of Preventive Cardiology vedci skúmali sto mladých zdravých nefajčiarov, ktorí pracujú v kúpeľoch. Tí si počas vystaveniu aromatickým olejom sledovali srdcovú frekvenciu a systolický a diastolický krvný tlak v pokoji.

Účastníci boli na dve hodiny vystavení bergamotovému éterickému oleju, ktorý bol uvoľňovaný z ultrazvukového difúzera. Výsledky ukázali, že srdcová frekvencia a krvný tlak subjektov sa znížili medzi 15 a 60 minútami po vystavení aróme. Trvanie expozície bolo významne spojené s týmito dvoma kardiovaskulárnymi rizikovými faktormi.

Kai-Jen Chuang, prvý autor štúdie, uviedol:

„Naše výsledky naznačujú, že vystavenie éterickému oleju po dobu 1 hodiny bolo účinné pri znižovaní srdcovej frekvencie a krvného tlaku. Najzaujímavejším zistením našej štúdie je však to, že vystavenie éterickému oleju dlhšie ako hodinu bolo spojené so zvýšeným krvným tlakom a srdcovým rytmom.“

Napríklad po 45 minútach expozície došlo k zníženiu priemerného systolického krvného tlaku o 2,10 mmHg a srdcová frekvencia sa znížila o 2,21 úderov za minútu. Zatiaľ čo po 60 minútach sa tlak znížil len o 0,89 mmHg a srdcový tep o 0,82 úderov za minútu.

Keď sa doba pôsobenia aromaterapie predĺžila, situácia sa zmenila. Napríklad po 120 minútach stúpol priemerný systolický krvný tlak o 2,19 mmHg a srdcová frekvencia sa zvýšila o 1,70 úderov za minútu.

Autori dospeli k záveru:

„Dlhodobé vystavenie éterickým olejom dlhšie ako 1 hodinu môže byť škodlivé pre kardiovaskulárne zdravie mladých zdravých jedincov.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, journals.sagepub.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zákerný lipoedém: 5 príznakov, ktoré ho prezradia

Zákerný lipoedém: 5 príznakov, ktoré ho prezradia

VČERA - 19:57Zdravie

Lipoedém si môžeme ľahko pomýliť s obezitou, a hoci potrápi len časť žien, v niektorých prípadoch môže mať aj vážny priebeh.

Káva verzus rakovina: S týmto druhom zhubného ochorenia si poradí najlepšie

Káva verzus rakovina: S týmto druhom zhubného ochorenia si poradí najlepšie

VČERA - 9:02Zdravie

Len niekoľko šálok kávy za deň dokáže zvýšiť šance onkologických pacientov na vyliečenie.

Vyrážka zo stresu: Ako vyzerá, kedy vzniká a ako sa jej zbaviť

Vyrážka zo stresu: Ako vyzerá, kedy vzniká a ako sa jej zbaviť

20:46 26.09.2020Zdravie

Vyrážka zo stresu často pripomína obyčajnú vyrážku, no jej rizikové faktory sú rôzne. Prečítajte si, ako sa ju dá čo najrýchlejšie vyliečiť a ako sa pred ňou chrániť.

Telesná hmotnosť nie je všetko: Táto šírka bokov a stehien má prekvapivo pozitívne účinky

Telesná hmotnosť nie je všetko: Táto šírka bokov a stehien má prekvapivo pozitívne účinky

20:07 26.09.2020Zdravie

Hoci väčšie brucho zvyšuje riziko predčasnej smrti, široké boky alebo stehná môžu podľa novej štúdie naznačovať dlhší život.

Toto sa stane s vašim mozgom, keď na 10 dní prestanete cvičiť

Toto sa stane s vašim mozgom, keď na 10 dní prestanete cvičiť

12:11 26.09.2020Zdravie

Lekári odhalili prekvapivé dôsledky absencie cvičenia nielen na telo, ale aj na mozog.