• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 21.11.2019Meniny má Elvíra
10°Bratislava

Obľúbený český herec Miroslav Táborský má 60 rokov

  • 16:01 09.11.2019
  • Praha/Bratislava
Obľúbený český herec Miroslav Táborský má 60 rokov

Miroslav Táborský patrí medzi najpopulárnejších českých hercov.

Hral v takých známych a obľúbených filmoch, ako bol Tankový prapor, Černí baroni, rozprávka Lotrando a Zubejda, oskarový Kolja či ďalší film z dielne Svěrákovcov Vratné lahve. Ako jednému z mála Čechov sa mu podarilo presadiť aj v zahraničnej kinematografii, keď pred dvadsiatimi rokmi získal v Španielsku Goyovu cenu v kategórii objav roka. V sobotu 9. novembra sa Miroslav Táborský dožíva 60 rokov.

Miroslav Táborský sa narodil 9. novembra 1959 v Prahe. Jeho cesta k herectvu nebola priamočiara, viedla cez štúdium fyziky na Pedagogickej fakulte v Hradci Králové. Na Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení v Prahe ho prijali až na štvrtý raz, štúdium ukončil v roku 1987. Hneď potom dostal angažmán v divadle v Kladne. Až postupne sa začínal presadzovať na pražských divadelných scénach.

Prvý raz ho v roku 1987 obsadil režisér Dušan Klein do svojho detektívneho hororu Prízrak. V roku 1990 hral Táborský vo filme Tichá bolesť, v ktorej sa slovenský režisér Martin Hollý vrátil do krutého obdobia komunistických represií v 50. rokoch 20. storočia. Z tohto obdobia čerpali inšpiráciu aj divácky obľúbené filmy Tankový prapor (Vít Olmer, 1991) a Černí baroni (Zdeněk Sirový, 1992).

Filmy z vojenského prostredia vystriedala v roku 1993 komédia z „básnickej“ série Dušana Kleina – Konec básníků v Čechách. Táborský sa potom objavil aj v ďalších pokračovaniach – Jak básníci neztrácejí naději (2004) a Jak básníci čeksjí na zázrak (2016).

V roku 1996 si zahral Miroslav Táborský v rozprávke Lotrando a Zubejda, ktorú podľa poviedky Karla Čapka nakrútil Karel Smyczek. V tom istom roku sa tiež objavil ako zúrivý komunistický policajt v snímke Kolja. Film, ktorého scenár napísal Zdeněk Svěrák a nakrútil ho jeho syn Jan Svěrák, získal v roku 1997 Oscara za najlepší zahraničný film.

Ďalší úspech zaznamenal Táborský vďaka filmu Dievča tvojich snov (La nina de tus ojos) španielskeho režiséra Fernanda Truebu. Hlavnú postavu stvárnila populárna Penelope Cruz a Táborský za film získal v roku 1999 prestížnu Gyovu cenu v kategórii Objav roka.

Jan Svěrák obsadil Miroslava Táborského do svojej vojnovej drámy Tmavomodrý svět (2001), aj do filmu Vratné láhve (2007), kde herec stvárnil láskavého vedúceho samoobsluhy.

Rovnako pestrý je aj zoznam seriálov, v ktorých Miroslav Táborský hral. Prvým bol už v roku 1981 detský seriál Škola za školou. Medzi najznámejšie patria Četnické humoresky, Místo nahoře, Cukrárna, Zdivočelá země, Labyrint či První republika.

Najnovšie hral Miroslav Táborský vo filme Toman Ondřeja Trojana (2018) a v roku 2019 ho mohli vidieť diváci v snímkach Pražské orgie (Irena Pavlásková) a Na střeše (Jiří Mádl).

Jeho účinkovanie v komédiách Bobule Martina Koppa aj v televíznom seriáli Vinaři nebolo náhodné, herec je aj v súkromí milovníkom dobrého vína. A splnil sa mu sen mnohých jeho hereckých kolegov: Ako jeden z mála „študovaných“ profesionálnych hercov pravidelne vystupuje v populárnom Divadle Járy Cimrmana. Táborský je tiež laureátom Ceny Alfréda Radoka za mužský herecký výkon za postavu Jindřicha v inscenácii Konec masopustu.

Robím prácu, ktorú mám stále veľmi rád. Ešte vždy ma neprestala baviť. Teším sa na javisko. A to si myslím, že je dosť podstatné. V práci trávime dosť podstatnú čásť svojho života,“ povedal v rozhovore pre novinky.cz herec Miroslav Táborský, ktorý s manželkou Kateřinou vychoval synov Dominika a Radovana.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Fotograf nachytal kuriéra, keď hádzal balík pred dom

Video: Fotograf nachytal kuriéra, keď hádzal balík pred dom

VČERA - 21:24Zaujímavosti

Všetka tá práca s prepravou objednávky nakoniec vyšla navnivoč.

Video: Za noc v tomto hoteli dáte menej ako euro. Prespať sa tam ale neodváži každý

Video: Za noc v tomto hoteli dáte menej ako euro. Prespať sa tam ale neodváži každý

VČERA - 21:04Zaujímavosti

Zákazníci, ktorí sa rozhodnú prespať v tomto hoteli, musia počítať s jednou veľkou nevýhodou.

Muža pred 12 rokmi pohrýzol pes. Desivé následky odhalili až dnes

Muža pred 12 rokmi pohrýzol pes. Desivé následky odhalili až dnes

VČERA - 20:19Zaujímavosti

Muž musel 12 rokov znášať nepríjemné bolesti a podráždenie. Až dnes sa konečne dozvedel, čo ich spôsobovalo.

Pozor na falošné kupóny, podvod využíva obchodné reťazce

Pozor na falošné kupóny, podvod využíva obchodné reťazce

VČERA - 20:02Zaujímavosti

Na internete sa šíria falošné poukazy na nákup v obchodných reťazcoch.

Video: Strašiak ruských ciest – keď to uvidíte, nepochopíte

Video: Strašiak ruských ciest – keď to uvidíte, nepochopíte

22:08 19.11.2019Zaujímavosti

Ruskí cestári sa zrejme pohádali s elektrikármi.