• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.11.2019Meniny má Félix
Bratislava

Objavili vírus, ktorý dokáže zabiť všetky druhy rakoviny. Vedci požadujú testy na ľuďoch

  • 19:46 08.11.2019
  • Bratislava
Objavili vírus, ktorý dokáže zabiť všetky druhy rakoviny. Vedci požadujú testy na ľuďoch

Vedcom sa podarilo vytvoriť vírus, ktorý má schopnosť zničiť všetky typy rakoviny.

Rakovina každoročne zabíja milióny ľudí a okrem obetí na životoch zanecháva aj množstvo škôd na rodinách a priateľoch pacientov, ktorým bolo ochorenie diagnostikované. Teraz sa však ukázalo, že by sme mohli byť o krok bližšie k liečbe, ktorá by zabránila tomu, aby ľudia umierali na rakovinu. Austrálska spoločnosť Imugene vyvinula vírus, o ktorom sa zistilo, že zabíja všetky typy rakoviny.

Aj keď použitie vírusu v boji proti chorobe môže vyvolávať skepticizmus, vedci používajú vírusy už roky s dobrými výsledkami. Napríklad modifikovaná forma vírusu herpesu sa používa ako účinná liečba proti niektorým typom rakoviny kože. Kiahne boli vírusovým ochorením z vemien kráv a tvorili základ prvých vakcín proti kiahňam u ľudí.

Vedci teraz používajú vírus kiahní ako základ pre svoju liečbu nazývanú CF33 na liečenie rakoviny. Pokusy na myšiach preukázali zníženie množstva rakovinových buniek a Imugene teraz chce vykonať testy na ľuďoch.

Vírusy majú schopnosť ničiť rakovinu, dôležitá je bezpečnosť

Podľa Daily Telegraph sa bude austrálska spoločnosť zameriavať konkrétne na pacientov s trojnásobne negatívnym karcinómom prsníka, melanómom, rakovinou pľúc, rakovinou močového mechúra, rakovinou žalúdka a čriev.

Americký odborník na rakovinu profesor Yuman Fong uviedol:

„Už od začiatku 20. storočia boli dôkazy o tom, že vírusy môžu zabiť rakovinu, keď boli ľudia očkovaní proti besnote a rakovina u nich zmizla a nastala remisia. Problém bol v tom, že ak by ste vytvorili vírus dostatočne toxický na zničenie rakoviny, nastali by obavy, že by to zabilo aj človeka.“

Profesor Fong sa však domnieva, že jeho vírus bude vhodný na použitie u ľudí a bude najlepším spôsobom, ako zaútočiť na rakovinové nádory. Pacienti dostanú vírus injekčne priamo do nádorov, kde sa rozmnoží, až kým neroztrhne nádor a účinne ho tak zabije.

Aj keď sú nové dôkazy neuveriteľne vzrušujúce, vedci varujú, že je pred nimi ešte dlhá cesta. Riaditeľ Cancer Council Sanchia Aranda uviedol pre Daily Telegraph:

"Keď dôjde k testom na ľuďoch, uvidíme, či imunitný systém posilní obranu proti vírusu a odrazí ho skôr, ako sa dostane k rakovine, alebo či môžu nastať nepríjemné vedľajšie účinky. Rakovinové bunky sú veľmi chytré, sú to skutoční darvinisti, ktorí mutujú, aby prežili, a je pravdepodobné, že sa vyvinú tak, aby sa stali rezistentnými voči vírusu, ako sa teraz stávajú rezistentnými voči chemoterapii a imunoterapii."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, dailytelegraph.com.au
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nechali ste si predĺžiť riasy? Toto by ste mali vedieť

Nechali ste si predĺžiť riasy? Toto by ste mali vedieť

VČERA - 20:33Zdravie

Lekári upozorňujú na zdravotné riziká súvisiace s predlžovaním rias.

Náhrady stravy: Sú skutočne efektívne?

Náhrady stravy: Sú skutočne efektívne?

21:13 18.11.2019Zdravie

Náhrady stravy sa stali hitom diétnych stravovacích režimov. Skutočne sa však s nimi dá schudnúť?

Ostrá bolesť brucha, ktorá prichádza a odchádza: 9 možných príčin

Ostrá bolesť brucha, ktorá prichádza a odchádza: 9 možných príčin

19:44 17.11.2019Zdravie

Ostrá bolesť brucha môže ľudí dočasne paralyzovať. Keď však bolesť ustúpi, prejaví sa úzkosť z nevedomosti, čo bolesť spôsobuje. Tu sú možné príčiny.

Ako znížiť riziko alergie u detí: Dávajte im tieto dve potraviny

Ako znížiť riziko alergie u detí: Dávajte im tieto dve potraviny

17:52 17.11.2019Zdravie

Ak svojim deťom často doprajete niektoré potraviny, znížite tým u nich riziko vzniku alergií.

Kritické príznaky zlého trávenia, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať

Kritické príznaky zlého trávenia, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať

19:58 16.11.2019Zdravie

Kľúčové príznaky spomaleného trávenia sa nemusia prejaviť len v črevách a žalúdku. Na tieto by ste rozhodne mali dať pozor.