• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.11.2019Meniny má Félix
Bratislava

Slováci sú ochotní platiť za kvalitné zdravotné služby, má to však podmienku

  • 11:07 08.11.2019
  • Bratislava
Slováci sú ochotní platiť za kvalitné zdravotné služby, má to však podmienku

Účastníci konferencie Moderné zdravotníctvo 2019 upozornili tiež na to, že kvalitné zdravotníctvo potrebuje stabilné financovanie, efektivitu a moderné technológie.

Slováci sú ochotní platiť za kvalitné zdravotné služby. Podmienené je to však tým, že musia vedieť, za čo platia. Zhodli sa na tom účastníci konferencie Moderné zdravotníctvo 2019 organizovanej IT spoločnosťou Datalan v Jasnej.

Prítomní skonštatovali, že dlhé čakacie doby pre pacientov, podfinancovanie, chýbajúci lekári, problematická efektivita patria medzi „chronické problémy“ slovenského zdravotníctva, ktoré nejde vyriešiť „zo dňa na deň“. „Čo však môžeme urobiť, je prostredníctvom moderných technológií pomôcť zdravotníckym zariadeniam fungovať efektívnejšie, úspornejšie, s lepšie nastavenými procesmi,“ mieni riaditeľ pre segment zdravotníctvo v spoločnosti Datalan Dušan Polóny.

Vedúci odboru architektúry Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Pavol Sidó si myslí, že za dôvodom dlhých čakacích lehôt u špecialistov sa skrýva nedostatok všeobecných lekárov. „Ak všeobecný lekár nemá čas, okamžite pošle pacienta k špecialistovi. Denne takto vybaví 50 až 70 pacientov. Potom sa nemôžeme čudovať, že čakacie lehoty u niektorých špecialistov sú dva až tri mesiace, v niektorých špecializáciách aj pol roka,“ tvrdí. Riešenie vidí vo využívaní systému elektronického zdravia. To by mohlo podľa jeho slov odbremeniť všeobecných lekárov od plných čakární a množstva pacientov, ktorí si napríklad prídu len po recept.

Analytik Michal Štofko z Inštitútu zdravotnej politiky pri Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR poukázal na chýbajúcu definíciu nároku pacienta na rozsah zdravotnej starostlivosti či na nedostatok zdravotníckeho personálu i potrebu dofinancovania. Riešením je podľa jeho slov napríklad stratifikácia, čiže reforma slovenského zdravotníctva, ale aj rezidentský program či revízia výdavkov a identifikácia úspor.

Podľa prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Márie Lévyovej by mal štát nastaviť stabilné financovanie, ale aj spravodlivé a efektívne čerpanie zdrojov tak, aby bola zabezpečená rovnaká dostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých.

Vedúci IT oddelenia z Národného onkologického ústavu Jozef Macko je presvedčený, že moderné zdravotníctvo je nevyhnutne spojené aj so zabezpečením primeranej a oprávnenej zdravotnej starostlivosti. „Jednoducho, aby nikto nemusel mať obavu, že nedostane modernú liečbu hradenú zo zdravotného systému,“ dodal.

Na konferencii predstavili aj viaceré moderné technológie, medzi nimi napríklad novú generáciu nemocničného informačného systému Ordinis či umelú inteligenciu od spoločnosti IBM Watson for Oncology.

Národný onkologický ústav v Bratislave zasa predstavil moderný rezervačný systém Omega. Prostredníctvom neho je možné lepšie zladiť termíny predovšetkým pre mimobratislavských pacientov. Vďaka nemu zvládnu absolvovať potrebné vyšetrenia a medicínske zákroky v rámci jedného dňa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
NAKA obvinila politika z trestného činu ohrozovania utajenej skutočnosti

NAKA obvinila politika z trestného činu ohrozovania utajenej skutočnosti

VČERA - 18:46Domáce

Muž mal utajené dokumenty posunúť iným osobám.

Bugár nebude lídrom kandidátky Mosta-Híd

Bugár nebude lídrom kandidátky Mosta-Híd

VČERA - 17:56Domáce

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár nebude lídrom volebnej kandidátky strany.

Trnku a Haščáka mali vypočúvať v súvislosti s nahrávkou Gorila

Trnku a Haščáka mali vypočúvať v súvislosti s nahrávkou Gorila

VČERA - 17:48Domáce

Bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku vypočúvali vyšetrovatelia NAKA.

Výbor odobril návrh o zvýšenom informovaní žien pred vykonaním interrupcie

Výbor odobril návrh o zvýšenom informovaní žien pred vykonaním interrupcie

VČERA - 15:41Domáce

Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR odobril návrh, ktorý by mal zvýšiť povinnú informovanosť žien pred vykonaním interrupcie.

Podľa Sulíka je SaS pripravená ísť do zmysluplnej koalície s nespochybniteľným lídrom

Podľa Sulíka je SaS pripravená ísť do zmysluplnej koalície s nespochybniteľným lídrom

VČERA - 15:34Domáce

Opozičná SaS je pripravená ísť do zmysluplnej koalície s nespochybniteľným lídrom. V utorok to povedal predseda strany Richard Sulík s tým, že rokovania sa uskutočňujú.