• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 26.5.2020Meniny má Dušan
13°Bratislava

Slováci sú ochotní platiť za kvalitné zdravotné služby, má to však podmienku

  • 11:07 08.11.2019
  • Bratislava
Slováci sú ochotní platiť za kvalitné zdravotné služby, má to však podmienku

Účastníci konferencie Moderné zdravotníctvo 2019 upozornili tiež na to, že kvalitné zdravotníctvo potrebuje stabilné financovanie, efektivitu a moderné technológie.

Slováci sú ochotní platiť za kvalitné zdravotné služby. Podmienené je to však tým, že musia vedieť, za čo platia. Zhodli sa na tom účastníci konferencie Moderné zdravotníctvo 2019 organizovanej IT spoločnosťou Datalan v Jasnej.

Prítomní skonštatovali, že dlhé čakacie doby pre pacientov, podfinancovanie, chýbajúci lekári, problematická efektivita patria medzi „chronické problémy“ slovenského zdravotníctva, ktoré nejde vyriešiť „zo dňa na deň“. „Čo však môžeme urobiť, je prostredníctvom moderných technológií pomôcť zdravotníckym zariadeniam fungovať efektívnejšie, úspornejšie, s lepšie nastavenými procesmi,“ mieni riaditeľ pre segment zdravotníctvo v spoločnosti Datalan Dušan Polóny.

Vedúci odboru architektúry Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Pavol Sidó si myslí, že za dôvodom dlhých čakacích lehôt u špecialistov sa skrýva nedostatok všeobecných lekárov. „Ak všeobecný lekár nemá čas, okamžite pošle pacienta k špecialistovi. Denne takto vybaví 50 až 70 pacientov. Potom sa nemôžeme čudovať, že čakacie lehoty u niektorých špecialistov sú dva až tri mesiace, v niektorých špecializáciách aj pol roka,“ tvrdí. Riešenie vidí vo využívaní systému elektronického zdravia. To by mohlo podľa jeho slov odbremeniť všeobecných lekárov od plných čakární a množstva pacientov, ktorí si napríklad prídu len po recept.

Analytik Michal Štofko z Inštitútu zdravotnej politiky pri Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR poukázal na chýbajúcu definíciu nároku pacienta na rozsah zdravotnej starostlivosti či na nedostatok zdravotníckeho personálu i potrebu dofinancovania. Riešením je podľa jeho slov napríklad stratifikácia, čiže reforma slovenského zdravotníctva, ale aj rezidentský program či revízia výdavkov a identifikácia úspor.

Podľa prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Márie Lévyovej by mal štát nastaviť stabilné financovanie, ale aj spravodlivé a efektívne čerpanie zdrojov tak, aby bola zabezpečená rovnaká dostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých.

Vedúci IT oddelenia z Národného onkologického ústavu Jozef Macko je presvedčený, že moderné zdravotníctvo je nevyhnutne spojené aj so zabezpečením primeranej a oprávnenej zdravotnej starostlivosti. „Jednoducho, aby nikto nemusel mať obavu, že nedostane modernú liečbu hradenú zo zdravotného systému,“ dodal.

Na konferencii predstavili aj viaceré moderné technológie, medzi nimi napríklad novú generáciu nemocničného informačného systému Ordinis či umelú inteligenciu od spoločnosti IBM Watson for Oncology.

Národný onkologický ústav v Bratislave zasa predstavil moderný rezervačný systém Omega. Prostredníctvom neho je možné lepšie zladiť termíny predovšetkým pre mimobratislavských pacientov. Vďaka nemu zvládnu absolvovať potrebné vyšetrenia a medicínske zákroky v rámci jedného dňa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Korčok sa ospravedlnil za komplikácie spôsobené aplikáciou

Korčok sa ospravedlnil za komplikácie spôsobené aplikáciou

DNES - 21:53Domáce

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok sa ospravedlnil ľuďom, ktorí pre neschválenú aplikáciu museli hodiny čakať na hraniciach. Uviedol to v utorok v špeciálnom vysielaní TV Markíza.

Čaputová: Predchádzajúca aj súčasná vláda sa vyrovnali s COVID-19 dobre

Čaputová: Predchádzajúca aj súčasná vláda sa vyrovnali s COVID-19 dobre

DNES - 21:44Domáce

Zuzana Čaputová v mimoriadnej relácii hovorila aj o ekonomických dopadoch pandémie koronavírusu.

Neznámi páchatelia okradli a fyzicky napadli 91-ročnú ženu vo vlastnom dome

Neznámi páchatelia okradli a fyzicky napadli 91-ročnú ženu vo vlastnom dome

DNES - 18:37Domáce

Neznámi páchatelia okradli a fyzicky napadli 91-ročnú ženu v jej vlastnom dome. O prípade informovala Polícia SR na sociálnej sieti.

Prezidentka: Generálna prokuratúra potrebuje zmeny

Prezidentka: Generálna prokuratúra potrebuje zmeny

DNES - 18:12Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v utorok stretla s odborníkmi z právnickej profesie a predstaviteľmi štátnych inštitúcií. Okrem iného sa rozprávali aj o Generálnej prokuratúre SR.

Milanová hovorila s predsedami samospráv o podpore financovania kultúry

Milanová hovorila s predsedami samospráv o podpore financovania kultúry

DNES - 17:10Domáce

Milanová vyzvala predstaviteľov Združenia samosprávnych krajov SK 8 na podporu kultúry v čase koronakrízy.