• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.11.2019Meniny má Félix
Bratislava

Pred 30 rokmi dostal Berlínsky múr prvú trhlinu

  • 7:15 09.11.2019
  • Berlín/Moskva
Pred 30 rokmi dostal Berlínsky múr prvú trhlinu

Berlínsky múr rozdeľoval Berlín, Nemecko a celú Európu od 13. augusta 1961 do 9. novembra 1989. Pred 30 rokmi dostal prvú trhlinu.

Berlínsky múr sa stal v dejinách ľudstva symbolom studenej vojny a rozdelenia Nemecka a sveta na dva bloky, podľa dobovej terminológie na kapitalistický a socialistický. V dňoch 10. - 12. novembra 1989 sa do Západného Berlína vybrali dva milióny východných Nemcov. Spomienkou na pád Berlínskeho múru a na koniec socialistického spoločenského poriadku v krajinách strednej a východnej Európy je Svetový deň slobody, ktorý 9. novembra 2001 vyhlásil bývalý americký prezident George W. Bush.

Na území západných okupačných zón vznikla 23. mája 1949 Nemecká spolková republika (NSR), ako reakcia na ňu 7. októbra toho istého roku bola na území sovietskej okupačnej zóny založená Nemecká demokratická republika (NDR).

Jedným z dôvodov na začatie budovania Berlínskeho múru bol odchod Nemcov z východnej časti Berlína do jeho západnej časti. Stranícke a štátne orgány NDR sa rozhodli urobiť opatrenia, aby občania NDR nemohli cez Berlín odchádzať do NSR.

V noci z 12. na 13. augusta 1961 jednotky Národnej ľudovej armády, polície a pohraničnej stráže obsadili hranice so Západným Berlínom a prerušili spojenie medzi východnou a západnou časťou mesta. Začala sa výstavba múru. Ten rozdeľoval mesto v dĺžke 45 kilometrov a v dĺžke 120 kilometrov sa tiahol medzi Západným Berlínom a Brandenburskom.

V polovici 80. rokov 20. storočia bol v Sovietskom zväze za generálneho tajomníka Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ) zvolený Michail Sergejevič Gorbačov. S ním prišla politika glasnosti (politickej otvorenosti) a perestrojky (prestavby). Vedenie NDR na tieto zmeny nereagovalo.

V polovici augusta 1989 sa okolo 600 turistov na dovolenke v Maďarsku rozhodlo nevrátiť domov do NDR, ale odišlo do Rakúska. Maďarskí pohraničníci nebránili ich odchodu. Budapešť nadvihla „železnú oponu“ a umožnila občanom NDR odísť na Západ. Následne sa pokúsili dostať na Západ tisíce východných Nemcov a začali vstupovať na diplomatické zastúpenia NSR v Prahe aj vo Varšave.

Dňa 18. októbra bol dovtedajší generálny tajomník Zjednotenej socialistickej strany Nemecka (SED) Erich Honecker nútený uvoľniť miesto Egonovi Krenzovi.

Informácie o minimálnych formalitách na vyplnenie a vydanie víz do NSR sa objavili 9. novembra 1989. V ten deň východní Nemci prišli k Berlínskemu múru. Pohraničníci, ktorí ešte nevedeli o nových pravidlách na vycestovanie, sa pokúšali zhromaždených odohnať, ale čoskoro museli ustúpiť a otvorili priechody. Berlínsky múr dostal prvú trhlinu. V dňoch 10. - 12. novembra sa vybrali do Západného Berlína približne dva milióny východných Nemcov.

Oficiálna demontáž múra sa uskutočnila v januári 1990.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dozorcov, ktorí strážili Epsteina, obvinili z falšovania záznamov

Dozorcov, ktorí strážili Epsteina, obvinili z falšovania záznamov

VČERA - 19:50Zahraničné

Dvaja pracovníci nápravného zariadenia, ktorí zodpovedali za stráženie finančníka Jeffreyho Epsteina v noci, keď vo svojej cele spáchal samovraždu, boli v utorok obvinení z pozmeňovania úradných záznamov.

Združenie filmových tvorcov navrhne pozastavenie členstva Polanskému

Združenie filmových tvorcov navrhne pozastavenie členstva Polanskému

VČERA - 16:05Zahraničné

Francúzska organizácia združujúca viac než 200 filmových tvorcov navrhne nové pravidlá pre svojich členov obvinených alebo usvedčených zo sexuálneho násilia.

V Českolipsku došlo k výbuchu pri výrobe chemických látok

V Českolipsku došlo k výbuchu pri výrobe chemických látok

VČERA - 14:15Zahraničné

Výbuch chemikálií v Českolipsku si vyžiadal osem zranených.

Sydney zahaľuje mrak hustého dymu, na vine sú požiare

Sydney zahaľuje mrak hustého dymu, na vine sú požiare

VČERA - 12:08Zahraničné

Obyvatelia Sydney sa zobudili do dňa so zastretou oblohou a zápach dymu im prenikal aj do bytov, pričom svetoznáma budova Opery v Sydney a ikonický prístavný most boli v sivej panoráme mesta skryté.

Príčinou zrútenia mosta na juhu Francúzska bol zrejme preťažený kamión

Príčinou zrútenia mosta na juhu Francúzska bol zrejme preťažený kamión

VČERA - 9:57Zahraničné

Príčinou zrútenia mosta ponad rieku Tarn na juhu Francúzska bolo zrejme prekročenie maximálnej prípustnej hmotnosti vozidla, ktorá bola stanovená na 19 ton.