• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 3.6.2020Meniny má Karolína
16°Bratislava

Odborári z OZ KOVO v Prešove protestovali na podporu rastu miezd

  • 15:02 07.11.2019
  • Prešov
Odborári z OZ KOVO v Prešove protestovali na podporu rastu miezd

Približne 150 zástupcov organizácií z Prešovského a Košického kraja sa vo štvrtok stretlo v Prešove na protestnom zhromaždení Odborového zväzu (OZ) KOVO na podporu rastu miezd na Slovensku.

Prišli sme vyjadriť protest voči nízkym mzdám a podporiť zvyšovanie platov rôznym spôsobom. Či už zákonným spôsobom cez minimálnu mzdu, zvyšovanie minimálnej mzdy alebo rôzne príplatky, ale upozorniť aj na to, že najefektívnejší spôsob, ako dosiahnuť lepšie mzdové podmienky, je cez kolektívne vyjednávanie prostredníctvom odborovej organizácie,“ povedal člen predsedníctva Odborového zväzu (OZ) KOVO Jozef Balica.

Podľa Balicu na jednej strane je na Slovensku nedostatok pracovníkov, na druhej strane zamestnávatelia nechcú zvyšovať mzdy. „V trhovom mechanizme by to malo byť takto, že pokiaľ je nedostatok zamestnancov, tak by sa mali zvyšovať mzdy. Zamestnávatelia namiesto toho strašia ľudí, že pokiaľ budete tlačiť na mzdy, kolabovať bude celá ekonomika a budeme prepúšťať. Zatiaľ na celom, ani východnom Slovensku, sme kvôli zvyšovaniu platov nezaregistrovali ani jeden takýto prípad,“ povedal Balica.

Na Slovensku je podľa Štatistického úradu SR podiel mzdových nákladov na celkových nákladoch 7,5 percenta. Ak tých 7,5 percenta zvýšime o desať percent, celkové náklady sa dvihnú ani nie o jedno percento. Čiže o nejakom ohrození nemôže byť ani reči. Sú aj ďalšie náklady, ktoré zamestnávateľ má pri svojej výrobe, ako sú energie a tak ďalej, ktoré sú tiež záťažou, ale o tomto sa nerozpráva, skôr sa chce, aby sa zamestnanci uskromňovali, čo my samozrejme odmietame,“ vysvetlil Balica.

Ako povedala podpredsedníčka Rady OZ KOVO Monika Benedeková, európska odborová centrála od 26. septembra spustila celoeurópsku kampaň, ktorá trvá až do apríla budúceho roka vo všetkých 28 krajinách EÚ.

Kampaň má formovať celoeurópsku solidaritu a spolupatričnosť medzi odborármi a podporovať predovšetkým kolektívne vyjednávanie. Pretože kolektívne vyjednávanie je exkluzívny nástroj, ktorý majú v celej Európe iba odborové organizácie a vďaka ktorému môžu zlepšovať pracovné podmienky zamestnancov,“ vysvetlila Benedeková.

Pokrízové obdobie podľa jej slov oslabilo odbory, ako aj procesy kolektívneho vyjednávania v celej Európe. „Ešte sme poriadne ani neprekonali dôsledky krízy z roku 2008 a už nám avizujú ďalšie ochladzovanie ekonomiky a práve preto si myslíme, že teraz je ten správny čas, aby aj európski odborári a zamestnanci si vytvorili takúto platformu pre kolektívne vyjednávania, ktoré začínajú práve v týchto mesiacoch,“ uviedla Benedeková.

Celkom slušne rastie minimálna mzda. Keby takto rástla priemerná mzda ako minimálna, tak už sme niekde úplne inde v číslach ako teraz,“ doplnil predseda OZ KOVO Emil Machyna.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vzniknúť by mala pôdna polícia, ako aj štátna kafiléria

Vzniknúť by mala pôdna polícia, ako aj štátna kafiléria

DNES - 12:42Ekonomické

HnutieSme rodina predkladá návrhy na verejnú diskusiu a po prerokovaní v pôdohospodárskom výbore NR SR ich chce predložiť Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Doležal: Časť R7 v rámci obchvatu by mohli motoristi využívať koncom júna

Doležal: Časť R7 v rámci obchvatu by mohli motoristi využívať koncom júna

DNES - 12:21Ekonomické

Časť rýchlostnej cesty R7 v rámci budovaného nultého bratislavského obchvatu by mohli motoristi využívať na konci júna. Uviedol to v stredu na brífingu minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Doležal: Koncesionár D4/R7 dostal čas na predloženie ďalších dokumentov

Doležal: Koncesionár D4/R7 dostal čas na predloženie ďalších dokumentov

DNES - 11:39Ekonomické

O predĺžení lehoty pre koncesionára rozhodol Špeciálny stavebný úrad.

Remišová: Dodatočné peniaze z EÚ by mala SR investovať do piatich oblastí

Remišová: Dodatočné peniaze z EÚ by mala SR investovať do piatich oblastí

DNES - 11:10Ekonomické

Podľa Remišovej Slovensko musí byť lepšie pripravené na krízové situácie a flexibilne reagovať na priority zdravotnej starostlivosti.

Z polí na severovýchode Slovenska sa repka vytráca, nahrádzajú ju iné plodiny

Z polí na severovýchode Slovenska sa repka vytráca, nahrádzajú ju iné plodiny

DNES - 11:09Ekonomické

"Repka je jedna z najrizikovejších plodín," uviedla riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Humennom Jana Špuntová.