• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 13.7.2020Meniny má Margita
12°Bratislava

Odborári z OZ KOVO v Prešove protestovali na podporu rastu miezd

  • 15:02 07.11.2019
  • Prešov
Odborári z OZ KOVO v Prešove protestovali na podporu rastu miezd

Približne 150 zástupcov organizácií z Prešovského a Košického kraja sa vo štvrtok stretlo v Prešove na protestnom zhromaždení Odborového zväzu (OZ) KOVO na podporu rastu miezd na Slovensku.

Prišli sme vyjadriť protest voči nízkym mzdám a podporiť zvyšovanie platov rôznym spôsobom. Či už zákonným spôsobom cez minimálnu mzdu, zvyšovanie minimálnej mzdy alebo rôzne príplatky, ale upozorniť aj na to, že najefektívnejší spôsob, ako dosiahnuť lepšie mzdové podmienky, je cez kolektívne vyjednávanie prostredníctvom odborovej organizácie,“ povedal člen predsedníctva Odborového zväzu (OZ) KOVO Jozef Balica.

Podľa Balicu na jednej strane je na Slovensku nedostatok pracovníkov, na druhej strane zamestnávatelia nechcú zvyšovať mzdy. „V trhovom mechanizme by to malo byť takto, že pokiaľ je nedostatok zamestnancov, tak by sa mali zvyšovať mzdy. Zamestnávatelia namiesto toho strašia ľudí, že pokiaľ budete tlačiť na mzdy, kolabovať bude celá ekonomika a budeme prepúšťať. Zatiaľ na celom, ani východnom Slovensku, sme kvôli zvyšovaniu platov nezaregistrovali ani jeden takýto prípad,“ povedal Balica.

Na Slovensku je podľa Štatistického úradu SR podiel mzdových nákladov na celkových nákladoch 7,5 percenta. Ak tých 7,5 percenta zvýšime o desať percent, celkové náklady sa dvihnú ani nie o jedno percento. Čiže o nejakom ohrození nemôže byť ani reči. Sú aj ďalšie náklady, ktoré zamestnávateľ má pri svojej výrobe, ako sú energie a tak ďalej, ktoré sú tiež záťažou, ale o tomto sa nerozpráva, skôr sa chce, aby sa zamestnanci uskromňovali, čo my samozrejme odmietame,“ vysvetlil Balica.

Ako povedala podpredsedníčka Rady OZ KOVO Monika Benedeková, európska odborová centrála od 26. septembra spustila celoeurópsku kampaň, ktorá trvá až do apríla budúceho roka vo všetkých 28 krajinách EÚ.

Kampaň má formovať celoeurópsku solidaritu a spolupatričnosť medzi odborármi a podporovať predovšetkým kolektívne vyjednávanie. Pretože kolektívne vyjednávanie je exkluzívny nástroj, ktorý majú v celej Európe iba odborové organizácie a vďaka ktorému môžu zlepšovať pracovné podmienky zamestnancov,“ vysvetlila Benedeková.

Pokrízové obdobie podľa jej slov oslabilo odbory, ako aj procesy kolektívneho vyjednávania v celej Európe. „Ešte sme poriadne ani neprekonali dôsledky krízy z roku 2008 a už nám avizujú ďalšie ochladzovanie ekonomiky a práve preto si myslíme, že teraz je ten správny čas, aby aj európski odborári a zamestnanci si vytvorili takúto platformu pre kolektívne vyjednávania, ktoré začínajú práve v týchto mesiacoch,“ uviedla Benedeková.

Celkom slušne rastie minimálna mzda. Keby takto rástla priemerná mzda ako minimálna, tak už sme niekde úplne inde v číslach ako teraz,“ doplnil predseda OZ KOVO Emil Machyna.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Británia vyčlení na hraničnú infraštruktúru s EÚ viac než 700 miliónov libier

Británia vyčlení na hraničnú infraštruktúru s EÚ viac než 700 miliónov libier

VČERA - 16:48Ekonomické

Británia vyčlení viac než 700 miliónov libier na hraničnú infraštruktúru s Európskou úniou s cieľom udržať bezproblémový obchod s EÚ aj po skončení prechodného obdobia.

NDS pri tendri na uzatvorenie tunela Višňové porušila zákon, ÚVO jej dal pokutu

NDS pri tendri na uzatvorenie tunela Višňové porušila zákon, ÚVO jej dal pokutu

VČERA - 12:12Ekonomické

Národná diaľničná spoločnosť porušila zákon o verejnom obstarávaní v prípade zákaziek súvisiacich s realizáciou kovových zábran (mreží) na dočasné uzatvorenie tunelových rúr tunela Višňové.

Doležal: Výstavba 2. profilu tunela Branisko sa predpokladá najskôr v roku 2025

Doležal: Výstavba 2. profilu tunela Branisko sa predpokladá najskôr v roku 2025

VČERA - 11:08Ekonomické

Vzhľadom na aktuálny stav prípravy sa predpokladá najskorší možný termín začatia výstavby druhého profilu tunela Branisko v roku 2025.

Kiššová: Tak masívne rušenie povinností, poplatkov a pokút ešte nebolo

Kiššová: Tak masívne rušenie povinností, poplatkov a pokút ešte nebolo

12:34 11.07.2020Ekonomické

Balík opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia je podľa poradkyne ministra hospodárstva Jany Kiššovej najväčším balíkom opatrení na zníženie administratívnej záťaže podnikateľov v histórii. 

Španielskemu cestovnému ruchu chýbajú bohatí klienti z Ruska a Blízkeho východu

Španielskemu cestovnému ruchu chýbajú bohatí klienti z Ruska a Blízkeho východu

9:31 11.07.2020Ekonomické

Cestovné obmedzenia si vybrali vysokú daň v španielskom turizme