• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.11.2019Meniny má Félix
Bratislava

Odborári z OZ KOVO v Prešove protestovali na podporu rastu miezd

  • 15:02 07.11.2019
  • Prešov
Odborári z OZ KOVO v Prešove protestovali na podporu rastu miezd

Približne 150 zástupcov organizácií z Prešovského a Košického kraja sa vo štvrtok stretlo v Prešove na protestnom zhromaždení Odborového zväzu (OZ) KOVO na podporu rastu miezd na Slovensku.

Prišli sme vyjadriť protest voči nízkym mzdám a podporiť zvyšovanie platov rôznym spôsobom. Či už zákonným spôsobom cez minimálnu mzdu, zvyšovanie minimálnej mzdy alebo rôzne príplatky, ale upozorniť aj na to, že najefektívnejší spôsob, ako dosiahnuť lepšie mzdové podmienky, je cez kolektívne vyjednávanie prostredníctvom odborovej organizácie,“ povedal člen predsedníctva Odborového zväzu (OZ) KOVO Jozef Balica.

Podľa Balicu na jednej strane je na Slovensku nedostatok pracovníkov, na druhej strane zamestnávatelia nechcú zvyšovať mzdy. „V trhovom mechanizme by to malo byť takto, že pokiaľ je nedostatok zamestnancov, tak by sa mali zvyšovať mzdy. Zamestnávatelia namiesto toho strašia ľudí, že pokiaľ budete tlačiť na mzdy, kolabovať bude celá ekonomika a budeme prepúšťať. Zatiaľ na celom, ani východnom Slovensku, sme kvôli zvyšovaniu platov nezaregistrovali ani jeden takýto prípad,“ povedal Balica.

Na Slovensku je podľa Štatistického úradu SR podiel mzdových nákladov na celkových nákladoch 7,5 percenta. Ak tých 7,5 percenta zvýšime o desať percent, celkové náklady sa dvihnú ani nie o jedno percento. Čiže o nejakom ohrození nemôže byť ani reči. Sú aj ďalšie náklady, ktoré zamestnávateľ má pri svojej výrobe, ako sú energie a tak ďalej, ktoré sú tiež záťažou, ale o tomto sa nerozpráva, skôr sa chce, aby sa zamestnanci uskromňovali, čo my samozrejme odmietame,“ vysvetlil Balica.

Ako povedala podpredsedníčka Rady OZ KOVO Monika Benedeková, európska odborová centrála od 26. septembra spustila celoeurópsku kampaň, ktorá trvá až do apríla budúceho roka vo všetkých 28 krajinách EÚ.

Kampaň má formovať celoeurópsku solidaritu a spolupatričnosť medzi odborármi a podporovať predovšetkým kolektívne vyjednávanie. Pretože kolektívne vyjednávanie je exkluzívny nástroj, ktorý majú v celej Európe iba odborové organizácie a vďaka ktorému môžu zlepšovať pracovné podmienky zamestnancov,“ vysvetlila Benedeková.

Pokrízové obdobie podľa jej slov oslabilo odbory, ako aj procesy kolektívneho vyjednávania v celej Európe. „Ešte sme poriadne ani neprekonali dôsledky krízy z roku 2008 a už nám avizujú ďalšie ochladzovanie ekonomiky a práve preto si myslíme, že teraz je ten správny čas, aby aj európski odborári a zamestnanci si vytvorili takúto platformu pre kolektívne vyjednávania, ktoré začínajú práve v týchto mesiacoch,“ uviedla Benedeková.

Celkom slušne rastie minimálna mzda. Keby takto rástla priemerná mzda ako minimálna, tak už sme niekde úplne inde v číslach ako teraz,“ doplnil predseda OZ KOVO Emil Machyna.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pellegrini: Spoločnosť očakáva príchod novej éry, ktorá prinesie zmenu

Pellegrini: Spoločnosť očakáva príchod novej éry, ktorá prinesie zmenu

VČERA - 17:11Ekonomické

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa v utorok na Úrade vlády SR v Bratislave stretol s predstaviteľmi analytických jednotiek úradov štátnej správy.

Prezidentka Čaputová nevymenuje Hudáka za viceguvernéra NBS

Prezidentka Čaputová nevymenuje Hudáka za viceguvernéra NBS

VČERA - 15:14Ekonomické

Prezidentka SR Zuzana Čaputová nevymenuje do funkcie viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozefa Hudáka.

Česká vláda schválila extra daň pre digitálne giganty, je najvyššia v Európe

Česká vláda schválila extra daň pre digitálne giganty, je najvyššia v Európe

18:55 18.11.2019Ekonomické

Veľké internetové firmy ako Google, Facebook alebo Amazon budú možno od budúceho roka podliehať novej digitálnej dani.

Ministerstvo hospodárstva bude prispievať na kúpu elektromobilov, zverejnilo detaily

Ministerstvo hospodárstva bude prispievať na kúpu elektromobilov, zverejnilo detaily

15:41 18.11.2019Ekonomické

Ministerstvo hospodárstva spustilo podporu elektromobilov, registrovať sa bude možné v decembri.

SunExpress kúpi ďalších 10 Boeingov 737 MAX 8

SunExpress kúpi ďalších 10 Boeingov 737 MAX 8

14:04 18.11.2019Ekonomické

Turecký dopravca SunExpress v pondelok oznámil, že kúpi o 10 lietadiel Boeing 737 MAX 8 viac nad rámec predchádzajúcej objednávky na 32 lietadiel.