• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 13.7.2020Meniny má Margita
22°Bratislava

V Budapešti bude turecký prezident Erdogan rokovať s Orbánom

  • 11:08 07.11.2019
  • Budapešť
V Budapešti bude turecký prezident Erdogan rokovať s Orbánom

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pricestuje vo štvrtok do Budapešti, kde bude rokovať s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom. Súčasťou Erdoganovej návštevy bude aj spoločné zasadnutie vlád oboch krajín.

Podľa spravodajského servera Híradó.hu sa dostane stretnutie tureckého prezidenta s maďarským premiérom do centra pozornosti v súvislosti v turecko-kurdským konfliktom, ktorý sa vyhrotil v októbri. Maďarská opozícia preto ostro kritizuje Orbána i Erdogana, proti ktorému sa chystajú demonštrácie. Maďarská diplomacia však od roku 2010 zastáva konzistentnú pozíciu v týchto otázkach.

Server dodáva, že je pravdepodobné, že schôdzka Erdogana s Orbánom prekročí rámec ozbrojeného konfliktu na severovýchode Sýrie, ktorý, zdá sa, už nie je taký horúci. Podotýka, že maďarská zahraničná politika nezasahuje do konfliktov, na ktoré nemá vecný dosah, pričom sa snaží udržiavať vyvážené, dobré vzťahy s veľmocami.

V zásade pôjde o takú turecko-maďarskú schôdzku, na ktorej budú chcieť posilniť vzájomné vzťahy v politickej i ekonomickej oblasti,“ povedala analytička inštitútu Századvég Petra Halkóová. Rokujúce strany budú podľa nej hovoriť o vývoji situácie v Sýrii, pretože tá sa významne dotýka otázky migrácie

Podľa experta na Turecko Zoltána Egeresiho sú maďarsko-turecké vzťahy čoraz silnejšie a na štvrtkovom stretnutí vlád sa zrodia diplomatické vyhlásenia i technické dohody. „Turecko je obrovská krajina, ktorá v mnohých oblastiach zohráva dôležitú úlohu, napríklad v otázke utečencov,“ podčiarkol Egeresi, ktorý ocenil, že Maďarsko má dobré vzťahy s tureckou vládou.

Predseda opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) a expremiér Ferenc Gyurcsány na Facebooku zverejnil videozáznam, v ktorom kritizoval Orbána za to, že sa stretne „s vrahom - tureckým prezidentom“. Facebooková skupina nazvaná Blokáda Budapešti pripravuje na 14.00 h demonštráciu proti Erdoganovej návšteve pri námestí Oktogon.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
EÚ pripravuje spoločnú reakciu na čínsky zákon o Hongkongu

EÚ pripravuje spoločnú reakciu na čínsky zákon o Hongkongu

DNES - 19:21Zahraničné

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ plánujú spoločnú "koordinovanú reakciu" na nový čínsky zákon o národnej bezpečnosti, ktorý obmedzuje autonómne právomoci Hongkongu.

Policajti dostali vyše dva roky väzenia za zneužitie ženy

Policajti dostali vyše dva roky väzenia za zneužitie ženy

DNES - 19:19Zahraničné

Na väzenské tresty v trvaní dvoch rokov a troch mesiacov odsúdili v pondelok dvoch policajtov, ktorých usvedčili zo sexuálneho zneužitia ženy.

Korčok: Slovenská diplomacia rieši s Londýnom spor o zoznam bezpečných krajín

Korčok: Slovenská diplomacia rieši s Londýnom spor o zoznam bezpečných krajín

DNES - 18:23Zahraničné

Spojené kráľovstvo v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu nezaradilo Slovensko na zoznam bezpečných krajín.

Boris Johnson odporučil občanom nosenie rúšok v obchodoch

Boris Johnson odporučil občanom nosenie rúšok v obchodoch

DNES - 18:19Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v pondelok povedal, že ľudia by mali nosiť rúška v uzavretých priestoroch, ako sú obchody, informovala agentúra Reuters.

V českom okrese zavedú povinné nosenie rúšok

V českom okrese zavedú povinné nosenie rúšok

DNES - 18:11Zahraničné

Od utorka bude povinné nosenie rúšok v okrese Jihlava.