• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 4.7.2020Meniny má Prokop
17°Bratislava

Ženin moč sa zmenil na fialový. Čo to spôsobilo?

  • 20:54 05.11.2019
  • Le Kremlin-Bicêtre
Ženin moč sa zmenil na fialový. Čo to spôsobilo?

Za istých okolností môže moč zmeniť farbu na neprirodzene fialovú.

Žena, ktorá bola hospitalizovaná po tom, čo utrpela mŕtvicu, prekvapila lekárov, keď sa po 10 dňoch v nemocnici zafarbil jej moč na fialovo.

Ukázalo sa, že nezvyčajná chemická reakcia môže zmeniť moč z bežnej žltej na výrazne fialovú farbu. Bizarný jav opísali výskumníci v prípadovej štúdii zverejnenej v New England Journal of Medicine. Ide o zriedkavý fenomén, ktorému už však lekári stihli dať pomenovanie.

„Syndróm fialového močového vrecka“ sa prvýkrát objavil v odbornej literatúre už v roku 1978 a podľa prieskumu z roku 2013 v časopise Annals of Long-Term Care sa zriedkavo vyskytuje dodnes. Príčinou syndrómu je kombinácia baktérií a tryptofánu - chemickej látky regulujúcej spánok, ktorá sa vyskytuje v morčacom mäse.

Tento syndróm sa zvyčajne prejavuje ako vedľajší účinok močového katétra zavedeného po dlhšiu dobu, k čomu dochádza pri dlhodobom pobyte v nemocnici. Katétre zložené z trubice a pripojeného vaku sa zavádzajú na vyprázdnenie močového mechúra, keď pacienti nemôžu sami vykonávať potrebu. V prípade ženy hospitalizovanej v Hôpital de Bicêtre v Le Kremlin Bicêtre vo Francúzsku bol katéter zavedený v dôsledku mŕtvce, ktorá znanechala polovicu jej tela slabú a stuhnutú.

Keď močový vak pacientky nadobudol farbu baklažánu, lekári otestovali moč, či nevykazuje príznaky podozrivých baktérií. Našli Klebsiella pneumoniae, druh baktérií bežne sa vyskytujúcich v ľudskom čreve, ktoré môžu spôsobiť infekcie, keď sa premiestnia do iných častí tela. Ako tieto baktérie rástli, žena dodávala tryptofán do čreva, keďže podľa lekárskej správy jedla potraviny bohaté na tieto chemikálie. Pri spracovaní črevami a pečeňou sa tryptofán rozpadá na chemikáliu nazývanú „indoxylsulfát“, čo je kľúčová zložka purpurového moču.

Po vylúčení sa Klebsiella pneumoniae a indoxylsulfát zmiešajú v močovom vaku. Tam baktérie rozdelili indoxylsulfát na dve nové chemikálie: jednu čiastočne červenú a druhú modrú. Spolu sa chemikálie zmiešali na fialovú.

Podľa článku z roku 2011 zverejnenom v časopise Canadian Urological Association Journal fialový moč zvyčajne signalizuje, že pacient môže mať infekciu močových ciest. Podľa lekárov však toto nebol prípad francúzskej pacientky a jej moč sa navrátil do normálu potom, čo niekoľko dní dostávala výživu intravenózne. Pacientka bola potom premiestnená do zariadenia dlhodobej starostlivosti, kde lekári pokračovali v liečbe pretrvávajúcich následkov mozgovej príhody, uviedli lekári.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nejm.org, ncbi.nlm.nih.gov, cdc.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Niektoré domy sa lámu pod ťarchou tepla

Video: Niektoré domy sa lámu pod ťarchou tepla

VČERA - 21:56Zaujímavosti

Rekordné teplá v druhom najchladnejšom meste na svete oslabili základy domov.

3 chyby, ktoré robíme pri česaní vlasov, a ako sa im vyhnúť

3 chyby, ktoré robíme pri česaní vlasov, a ako sa im vyhnúť

VČERA - 6:54Zaujímavosti

Podľa výskumu si ľudia sami spôsobujú dlhodobé poškodenie vlasov nesprávnym česaním. Ako postupovať, aby sme pritom urobili čo najmenšiu škodu?

Video: Dieťa prerušilo mamu počas živého vysielania, malo pre ňu dôležitú otázku

Video: Dieťa prerušilo mamu počas živého vysielania, malo pre ňu dôležitú otázku

21:46 02.07.2020Zaujímavosti

Chlapec mal neodkladný problém, ktorý narušil živé vysielanie.

Video: Ako sa zbaviť škvŕn na detskom oblečení. Mama použila tento lacný prostriedok

Video: Ako sa zbaviť škvŕn na detskom oblečení. Mama použila tento lacný prostriedok

20:42 02.07.2020Zaujímavosti

Špinavé dojčenské oblečenie nemusíte vyhadzovať.

Pred 120 rokmi prvýkrát vzlietla legendárna vzducholoď Zeppelin

Pred 120 rokmi prvýkrát vzlietla legendárna vzducholoď Zeppelin

7:31 02.07.2020Zaujímavosti

Človek odpradávna sníval o vzlietnutí k oblakom. Túto túžbu zvečnili napokon už starovekí Gréci v legende o Daidalovi a Ikarovi.