• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 4.7.2020Meniny má Prokop
17°Bratislava

V tomto zamestnaní hrozí najvyššie riziko prepadnutia závislosti

  • 21:16 04.11.2019
  • New York
V tomto zamestnaní hrozí najvyššie riziko prepadnutia závislosti

Zamestnanie, ktoré združuje státisíce zamestnancov z celého sveta, je pre pracovníkov mimoriadne rizikové z hľadiska vzniku závislosti na návykové látky.

Jedno z fyzicky najnáročnejších povolaní v sebe ukrýva ďalšie riziko. Okrem zdvíhania ťažkých predmetov, narábania s ťažkou technikou a neraz aj prácou vo výškach sú stavbári najviac vystavení riziku závislosti na návykových látkach.

Podľa štúdie Newyorskej univerzity 3,4 percenta z 290.000 opýtaných stavbárov uviedlo, že zneužívajú lieky proti bolesti. Tohto neduhu sa dopúšťajú približne len 2 percentá ľudí z iných profesií.

Vyliečeného maliara z New Yorku Elvina „Elba“ Krigsmana táto štatistika neprekvapuje. Jeho kolegovia sa neustále sťažujú na bolesť, obzvlášť v oblasti chrbta. Na lieky proti bolesti sa pozerajú ako na spásu po namáhavom dni.

Krigsmana spútala závislosť ešte kým bol mladý. Kvôli „stretávaniu sa s nesprávnymi ľuďmi“ sa stal závislý na opiátoch, vďaka čomu dnes vie rozoznať príznaky závislosti u iných ľudí. Závislosti sa zbavil až po tom, ako jeho 41-ročný brat umrel na následky predávkovania.

V súčasnosti abstinuje už 6 rokov. Krigsman však hovorí, že v jeho profesii vôbec nejde o neznámu vec. „Ľudia o tom otvorene nehovoria, lebo sa boja, že by mohli prísť o prácu,“ hovorí.

Americký Národný inštitút zdravia uvádza, že bolesť v spodnej časti chrbta je skutočne najčastejším dôvodom práceneschopnosti. Na liečbu príznakov sa najčastejšie používajú opiáty.

Profesorka Danielle Ompadová z Newyorskej univerzity súhlasí s tým, že bolesť a lieky proti nej sú jedným z dôvodov, prečo sa v stavbárstve vyskytuje toľko závislých pracovníkov. „Povedala by som, že pracovníci neustále pociťujú bolesť a snažia sa ju liečiť, alebo sa stali závislí počas toho, ako ju liečili,“ hovorí Ompadová.

K zraneniam v stavbárstve dochádza o 77 percent častejšie ako v iných profesiách v Spojených štátoch. Až 15 percent pracovníkov pritom pred vstupom do zamestnania prekonalo závislosť.

Do úvahy treba vziať aj morálku na pracovisku. Krigsman hovorí, že pozná mnohých kolegov, ktorí sú ako on – nemajú vyššie vzdelanie, dopúšťajú sa trestných činov a niektorí užívajú drogy.

Zamestnávatelia od uchádzačov často nevyžadujú doklady o ukončenom vzdelaní alebo záznam z trestného registra, no na užívanie drog sa pozerajú prísne. Krigsman hovorí, že niekedy má strach pred ostatnými spomenúť, že ho niečo bolí, aby ho šéf nedonútil podstúpiť test na prítomnosť drog v krvi.

Takýto prístup zamestnávateľov k užívaniu liekov v práci naznačuje, že zamestnanci sa na pracovisku nestretávajú s podporou pri skoncovaní s užívaním návykových látok. Myslí si to aj profesorka Ompadová, ktorá zamestnávateľov vyzýva k lepšiemu chápaniu závislosti a jej liečby a k empatii voči zamestnancom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencedirect.com, nypost.com, nejm.org, nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 vecí, ktoré môžete očakávať, keď si začnete pravidelne naparovať tvár

6 vecí, ktoré môžete očakávať, keď si začnete pravidelne naparovať tvár

VČERA - 15:20Zdravie

Týchto 6 výsledkov spozorujete na svojej tvári pri pravidelnom naparovaní.

3 nežiaduce účinky pitia citrónovej vody

3 nežiaduce účinky pitia citrónovej vody

VČERA - 14:45Zdravie

Hoci je citrónová voda vo všeobecnosti považovaná za zdravý nápoj, jej konzumácia môže v niektorých prípadoch spôsobiť neželané vedľajšie účinky.

11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

21:32 30.06.2020Zdravie

Nafukovanie samo o sebe je nepríjemné pre každého, no keď sa u žien dostavuje každý mesiac v sprievode menštruačných bolestí, nie je ľahké nad ním len mávnuť rukou.

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

20:57 30.06.2020Zdravie

Lenivá keto diéta nemá toľko obmedzení ako jej klasická verzia. Je však rovnako účinná?

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

20:23 30.06.2020Zdravie

Vypadávanie vlasov je prirodzený jav, ktorý sa postupom veku zintenzívňuje. Vo väčšej miere postihuje mužov, no dá sa mu zabrániť. Pomôže vám aj táto huba.