• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 4.7.2020Meniny má Prokop
17°Bratislava

Cvičenie v teple má prekvapivý vplyv na krvný tlak

  • 17:18 01.11.2019
  • Bratislava
Cvičenie v teple má prekvapivý vplyv na krvný tlak

Aj podmienky v miestnosti, v ktorej cvičíte, dokážu ovplyvniť váš organizmus.

Horúca joga alebo hot joga je moderné cvičenie, ktoré sa vykonáva v horúcom a vlhkom prostredí. Nová štúdia ukázala, že už po troch mesiacoch pravidelného cvičenia dokáže nielen zlepšiť vašu kondíciu, ale aj znížiť vysoký krvný tlak

Hot joga zlepšuje flexibilitu a silu, zrýchľuje srdcový rytmus, no v porovnaní s tradičnou jogou ide o náročnejšie cvičenie. Horúca jóga zodpovedá štýlu Bikram, ktorý sa praktizuje vo vyhrievaných miestnostiach s teplotou v rozmedzí od 27 do 41 °C.

"Horúca jóga získava na popularite a dokonca sme svedkami toho, že iné štýly jogy, ako je Vinyasa a power jóga, sú ponúkané vo vyhrievaných štúdiách," uviedla Stacy Hunterová, autorka štúdie publikovanej v odbornom časopise Hypertension.

Hot joga pozitívne vplýva na krvný tlak

Účastníci štúdie absolvovali kurzy bikram jogy v miestnosti vyhriatej na 40,5 °C. Kurzy sa skladali z troch lekcií týždenne a každé cvičenie trvalo jednu hodinu. Účastníci boli buď v 1. štádiu hypertenzie, alebo mali zvýšený krvný tlak.

Hypertenzia 1. stupňa je systolický tlak medzi 130 mmHg až 139 mmHg a diastolický tlak medzi 80 mmHg až 89 mmHg. Zvýšený krvný tlak je systolický tlak medzi 120 mmHg až 129 mmHg a diastolický tlak nižší ako 80 mmHg.

Účastníkom štúdie neboli podávané žiadne lieky na krvný tlak a nevykonávali žiadne cvičebné plány šesť mesiacov pred účasťou na štúdii. Po 12 týždňoch kurzov hot jogy zaznamenali pokles krvného tlaku a stresu.

Priemerný systolický krvný tlak sa znížil na 121 mmHg a priemerný diastolický tlak klesol na 79 mmHg. Ideálny krvný tlak je medzi 90 mmHg na 60 mmHg až 120 mmHg na 80 mmHg.

Predchádzajúce štúdie potvrdili pozitívny vplyv pravidelnej jogy pri izbovej teplote na zníženie krvného tlaku. Potenciálny vplyv hot jogy však nie je známy a tento výskum je jednou z prvých štúdií horúcej jogy a hypertenzie.

Podľa Hunterovej je však nutné vykonať ďalšie výskumy odporúča ľuďom, ktorí majú záujem o lekcie hot jogy, aby počas nich zostali hydratovaní a pili dostatok vody, nosili vhodné oblečenie na toto cvičenie a pacienti so zdravotnými komplikáciami by mali pred začatím tohto cvičenia informovať svojho lekára.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ahajournals.org, practicalcardiology.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 vecí, ktoré môžete očakávať, keď si začnete pravidelne naparovať tvár

6 vecí, ktoré môžete očakávať, keď si začnete pravidelne naparovať tvár

VČERA - 15:20Zdravie

Týchto 6 výsledkov spozorujete na svojej tvári pri pravidelnom naparovaní.

3 nežiaduce účinky pitia citrónovej vody

3 nežiaduce účinky pitia citrónovej vody

VČERA - 14:45Zdravie

Hoci je citrónová voda vo všeobecnosti považovaná za zdravý nápoj, jej konzumácia môže v niektorých prípadoch spôsobiť neželané vedľajšie účinky.

11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

11 spôsobov, ako zabrániť nafukovaniu počas menštruácie

21:32 30.06.2020Zdravie

Nafukovanie samo o sebe je nepríjemné pre každého, no keď sa u žien dostavuje každý mesiac v sprievode menštruačných bolestí, nie je ľahké nad ním len mávnuť rukou.

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

Lenivá keto diéta: Ľahká cesta k štíhlej postave, alebo len novodobý výmysel?

20:57 30.06.2020Zdravie

Lenivá keto diéta nemá toľko obmedzení ako jej klasická verzia. Je však rovnako účinná?

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

Trápi vás vypadávanie vlasov? Tento druh huby dokáže zázraky!

20:23 30.06.2020Zdravie

Vypadávanie vlasov je prirodzený jav, ktorý sa postupom veku zintenzívňuje. Vo väčšej miere postihuje mužov, no dá sa mu zabrániť. Pomôže vám aj táto huba.