• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.8.2022Meniny má Ľubomíra
18°Bratislava

Smrteľná pravda o cigaretových filtroch

  • 19:47 25.10.2019
  • Londýn
Smrteľná pravda o cigaretových filtroch

Filtre na cigaretách v skutočnosti neslúžia na to, čo ste si doteraz mysleli.

Cigaretové filtre sú zbytočné, a na cigaretách sa nachádzajú len preto, aby si fajčiari mysleli, že svojim pľúcam až tak neškodia. Táto šokujúca novinka vyšla z úst vedcov na Londýnskej škole hygieny a tropickej medicíny a Štátnej univerzity v San Diegu.

Okrem toho, že filtre neplnia žiadnu podstatnú úlohu, vedci tiež hlásia, že môžu dokonca zvýšiť riziko rakoviny. Problém je ten, že fajčiari kvôli filtrom vdychujú dym z cigarety silnejšie, pričom sa nijako nechránia pred škodlivými toxínmi. Niektorí dokonca hovoria o „najsmrteľnejšom podvode v dejinách civilizácie“.

Vedci zo spomínaných univerzít zašli až tak ďaleko, že v Britskom medicínskom žurnále vyzvali Európsku úniu na celoeurópsky zákaz cigaretových filtrov. Zvlášť zdôrazňujú svoje presvedčenie, že filtre neplnia svoju funkciu a boli navrhnuté len preto, aby „sa ľudia nebáli fajčenia“.

Filtre len ako nástroj na zarábanie

„Prvá zmienka o filtroch pochádza z 50. rokov 20. storočia. V tomto čase došlo k obrovskému nárastu počtu prípadov rakoviny pľúc, a tabakový priemysel preto prišiel s filtrami, ktoré mali absorbovať určité množstvo dechtu z cigariet,“ vysvetľuje Thomas Novotny zo Štátnej univerzity v San Diegu.

Podľa Novotného sú filtre jedným z mnohých výmyslov tabakového priemyslu, ktorý zabezpečil vyšší predaj cigariet.

Ožltnutie filtra, ku ktorému dochádza pri fajčení, je podľa vedcov inovácia vytvorená jedine preto, aby fajčiar nadobudol dojem, že filter skutočne niečo robí. K zmene sfarbenia v skutočnosti dochádza kvôli zmene pH, a nie kvôli zachytávaniu dechtu.

„Dávajú sa do cigariet, aby sa znížila výrobná cena tabaku a aby oklamali ľudí. Vôbec pritom nefiltrujú,“ uviedol pre The New York Times historik a odborník na tabakový priemysel Robert Proctor.

Webová stránka hlavného chirurga Spojených štátov prišla v uplynulých dňoch s nasledovným vyhlásením:

„Dôkazy nasvedčujú tomu, že filtre môžu prispieť k vyššiemu riziku rakoviny pľúc tým, že nútia fajčiarov silnejšie vdychovať dym, kvôli čomu sa karcinogény dostávajú hlbšie do pľúcneho tkaniva.“

Cigaretovým filtrom nenahráva ani ekologický faktor. Ide o jeden z najčastejších predmetov znečisťujúcich životné prostredie. Vyrábajú sa z acetátového vlákna, ktoré sa v prírode rozkladá len ťažko a pomaly.

Každoročne sa vyhodí 4,5 trilióna cigaretových filtrov a trvá 10 rokov, kým sa rozložia. Environmentalisti navrhujú, aby sa na filtre pozeralo rovnako ako na plastové slamky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nypost.com, bmj.com, nytimes.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

VČERA - 19:52Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

VČERA - 7:21Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.

Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

20:45 03.08.2022Zdravie

Ľudia, ktorí zažili depresiu, mali hyperkonektivitu v oblastiach mozgu, ktoré boli spojené s rumináciou.