• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.9.2021Meniny má Edita
17°Bratislava

Našli ste si v nose bolestivý hrbolček? Nie vždy ide o vyrážku

  • 18:11 24.10.2019
  • New Yorku
Našli ste si v nose bolestivý hrbolček? Nie vždy ide o vyrážku

Ako sa čo najúčinnejšie zbaviť vyrážky v nose a ako zistiť, že nejde o vyrážku?

Na tele asi niet nepríjemnejšieho miesta na výskyt vyrážky ako vnútri nosa. Nik ju síce nevidí, no svoju prítomnosť nám dáva jasne najavo bolesťou a podráždením.

Keďže vyrážka v nose kvôli svojej polohe nepatrí medzi tie najtradičnejšie, naskytá sa niekoľko otázok: Je bezpečné ju liečiť mastičkou na vyrážky? Dá sa zabrániť jej opätovnému vzniku? Na tieto aj ďalšie otázky vám odpovedajú dermatológovia.

Vyrážka v nose sa tvorí z toho istého dôvodu ako všetky ostatné vyrážky.

„Mazové žľazy sa nachádzajú všade na tele, vrátane okolia a vnútra nosa. Keď sa mazová žľaza zablokuje, môže vzniknúť vyrážka,“ hovorí vedúci kozmetického a klinického výskumu v Nemocnici Mount Sinai doktor Joshua Zeichner.

Mazová žľaza sa môže upchať kvôli nahromadeniu mazu alebo buniek mŕtvej pokožky.

Kedy nejde o vyrážku?

To, čo vyzerá ako vyrážka v nose, môže byť v skutočnosti opar. Je ťažké ho odlíšiť od vyrážky, jediným jednoznačným znamením je tvorba chrasty pri jeho liečbe. Opar je okrem toho citlivejší a bolestivejší a väčšinou mizne po 3-5 dňoch. Na opar v nose môžete v rámci liečby aplikovať antivírusový krém.

Hrbolček v nose môže niekedy prezrádzať aj folikulitídu. Ide o zápalové ochorenie, ku ktorému dochádza, keď vlasový folikul napadnú baktérie stafylokoku, ktoré na mieste vyvolávajú začervenanie a opuchnutie pokožky.

Tieto výrastky pripomínajú akné a môžu sa objaviť aj na zadku. „Stafylokokové baktérie žijú na vlhkých miestach vnútri nozdier a niekedy môžu nakaziť folikul,“ hovorí Zeichner.

Ak máte podozrenie na prítomnosť folikulitídy (vyrážky sú malé a červené alebo biele) v okolí nosového vlasového folikulu, na napadnuté miesto môžete aplikovať masť s obsahom bacitracínu. Ak sa váš stav nezlepší, zájdite za dermatológom, ktorý vám predpíše liečbu antibiotikami.

Ako vyliečiť vyrážku v nose

Či sa vyrážka objaví v nose alebo na inej časti tela, najlepšie vám s ňou pomôžu prípravky s obsahom kysliny salicylovej, ktorá ich vysuší, a benzoylperoxidu, ktorý znižuje množstvo baktérií vyvolávajúcich akné na pokožke. Čím skôr začnete s liečbou, tým rýchlejšie sa zbavíte vyrážky.

Pri aplikovaní liečiv do nosa dbajte o to, aby ste ich aplikovali na miesta v blízkosti vonkajšej strany nosa. „Neodporúčam liečiť vyrážky, na ktoré nedovidíte,“ hovorí Zeichner. „Liečivá na akné môžu viesť k ďalšiemu podráždeniu citlivej pokožky vnútri nosa. Ak sa dostaví začervenanie, svrbenie alebo podráždenie, liečivá viac nepoužívajte.“

Ako zabrániť vzniku vyrážok v nose

Ak sa vám často tvoria vyrážky v nose, pomôže vám pravidelné jemné oplachovanie vodou. Pri vzniku oparu treba zájsť za lekárom, ktorý predpíše vhodnú liečbu. Folikulitídy by ste sa mali zbaviť pomocou antibiotického krému.

Keď už sa vám vyrážka vytvorí, určite ju nevytláčajte. „Vyrážky v nose zvyknú byť zakorenené hlboko v pokožke, preto vytláčanie narobí viac škody ako úžitku,“ vysvetľuje doktor.

„Ak sa stav vyrážky nezlepší ani po použití topických liekov, vyhľadajte pomoc dermatológa. Toho by ste mali navštíviť aj v prípade, že sa vyrážka zväčší, je teplá alebo bolestivá.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, womenshealthmag.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po porážke? Toto musí spĺňať liečba

Ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po porážke? Toto musí spĺňať liečba

DNES - 20:39Zdravie

Pri pacientoch, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu, sú rozhodujúce prvé sekundy. S celkovou liečbou sa však oplatí počkať.

Deti, ktoré žijú v domácnosti s depresívnym človekom, pociťujú vážne následky

Deti, ktoré žijú v domácnosti s depresívnym človekom, pociťujú vážne následky

DNES - 19:36Zdravie

Deti žijúce v jednej domácnosti s niekým s depresiou majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť na podobné problémy.

Ako znížiť nebezpečné účinky červeného mäsa? Pomôcť môžu tieto zložky

Ako znížiť nebezpečné účinky červeného mäsa? Pomôcť môžu tieto zložky

DNES - 18:27Zdravie

Zbavte sa obáv z rakoviny a iných ochorení, ku ktorým prispieva konzumácia červeného mäsa. Tieto drobné úpravy ich jednoznačne zmiernia.

Zdravý zvyk prekvapivo zvyšuje riziko porážky. Na toto si dajte pozor!

Zdravý zvyk prekvapivo zvyšuje riziko porážky. Na toto si dajte pozor!

DNES - 14:15Zdravie

K porážke dochádza v momente, keď sa oslabí alebo preruší prítok okysličenej krvi do mozgu. K vzniku tohto život ohrozujúceho stavu môže prispieť aj inak zdravý návyk.

Šťava z tejto zeleniny zlepšuje zdravie mozgu a krvný tlak

Šťava z tejto zeleniny zlepšuje zdravie mozgu a krvný tlak

DNES - 8:11Zdravie

Pitie tejto zeleninovej šťavy dokáže výraze znížiť krvný tlak.