• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Sobota, 23.11.2019Meniny má Klement
Bratislava

Prečo je rakovina pankreasu taká smrteľná?

 • 19:06 22.10.2019
 • Bratislava
Prečo je rakovina pankreasu taká smrteľná?

Na rakovinu pankreasu umiera 95 percent pacientov, kvôli čomu ju radíme medzi najsmrteľnejšie onkologické ochorenia. Prečo je rakovina pankreasu taká smrteľná?

V súčasnosti na svete snáď neexistuje ochorenie, ktorého by sa ľudia báli viac ako rakoviny. Spomedzi všetkých druhov je tou najobávanejšou rakovina pankreasu, za čo sčasti môžu aj nelichotivé štatistiky.

Slovenský portál zasvätený boju proti rakovine Nie rakovine uvádza, že rakovine pankreasu podľahne 95 percent pacientov. Na Slovensku bolo v poslednom štatisticky spracovanom období (rok 2008) registrovaných dokopy 835 novodiagnostikovaných pacientov s týmto druhom rakoviny. Len každý 20. pacient pritom môže dúfať, že sa dožije ďalších 5 rokov.

Rakovine pankreasu podľahli aj také známe osobnosti, ako spoluzakladateľ spoločnosti Apple Steve Jobs alebo americký herec Patrick Swayze. Napriek tomu mnoho ľudí nevie, prečo taký malý orgán dokáže narobiť toľko problémov.

Pankreas je orgán dlhý len okolo 15-25 centimetrov. Nachádza sa v ľavej hornej časti brušnej dutiny za žalúdkom a z každej strany je obklopený ďalšími orgánmi.

Funkciou pankreasu je tvoriť a šíriť hormóny zodpovedné za reguláciu cukru v krvi a enzýmy, ktoré pomáhajú pri trávení bielkovín, tukov a sacharidov. Po oslabení pankreasu zvyčajne nasleduje dramatické zhoršenie celkového zdravotného stavu.

Príznaky rakoviny pankreasu

Okrem rakoviny vaječníka sa aj rakovina pankreasu vyznačuje tým, že ju diagnostikujú väčšinou až v neskorých štádiách. Na detekciu rakoviny pankreasu neexistuje žiadny štandardný test a jej príznaky sú často zameniteľné s inými ochoreniami. Neskoré odhalenie ochorenia sťažuje liečbu.

Medzi bežné príznaky rakoviny pankreasu patrí:

 • Strata hmotnosti
 • Žltnutie pokožky a očných bielok
 • Nevoľnosť
 • Zmeny stolice a apetítu
 • Pankreatitída
 • Vznik cukrovky
 • Bolesť v oblasti chrbta alebo brucha

V prípade podozrenia na rakovinu pankreasu lekár odoberie vzorku tumoru a vykoná CT a röntgenové vyšetrenie, ktoré potvrdí alebo vyvráti podozrenie.

Príčiny vzniku a rizikové faktory

Väčšina prípadov rakoviny pankreasu postihuje staršiu populáciu. 90 percent pacientov dovŕšilo vek 55 rokov a 70 percent dovŕšilo 65 rokov. Ochorenie častejšie postihuje mužov.

Veľká väčšina prípadov rakoviny pankreasu má neznámu príčinu, no existujú dôkazy o tom, že vek, fajčenie, nadváha, prítomnosť rakoviny v rodine, pankreatitída a cukrovka zvyšujú riziko vzniku tohto druhu rakoviny.

Liečba

Tak, ako pri iných ochoreniach, aj pri rakovine pankreasu platí, že liečba sa líši v závislosti od štádia, v ktorom bolo ochorenie diagnostikované.

V skorých štádiách prichádza do úvahy chirurgické odstránenie nádoru. Pacientom je následne odporúčané doliečenie chemoterapiou alebo rádioterapiou. Pokiaľ sa rakovina odhalí v neskoršom štádiu, operácia už neprichádza do úvahy a pacienti podstúpia chemoterapiu a rádioterapiu, prípadne imunoterapiu.

U niektorých ľudí diagnostikujú benígnejšiu formu rakoviny. To znamená, že rakovina nie je natoľko agresívna a môže sa dať celkom vyliečiť.

Preventívne vyšetrenie rakoviny pankreasu

V súčasnosti síce neexistujú preventívne opatrenia, ktoré by dokázali určiť prítomnosť rakoviny v počiatočných štádiách, prípadne určiť pravdepodobnosť jej vzniku. Môže nás tešiť aspoň to, že vedci už vyvíjajú testy, ktoré by sa tejto úlohy mohli zhostiť v budúcnosti.

Doktorka Victoria Manaxová Rutsonová, ktorá predsedá charitatívnej organizácii Pancreatic Cancer Action Network, hovorí, že vedci momentálne pracujú na identifikácii biomarkerov, ktoré by mohli slúžiť ako prvé varovné znamenie skorej rakoviny pankreasu. „Prebiehajú tiež štúdie, ktoré si kladú za cieľ zdokonaliť súčasné zobrazovacie technológie, aby bolo možné pozorovať menšie stopy ochorenia,“ hovorí Manaxová Rutsonová.

Okrem preventívneho testovania musia lekári prísť aj na to, komu by malo byť určené. „Veľa výskumov sa zameriava na ľudí s rodinnou anamnézou rakoviny pankreasu alebo známych genetických syndrómov spojených s ňou,“ vysvetľuje doktorka. „Novšie štúdie mapujú aj jedincov nad 50 rokov s nábehom na cukrovku a iné klinické príznaky.“

Nejasné príznaky ochorenia, nemožnosť jeho včasnej diagnostiky a obmedzená liečba v neskorších štádiách prispievajú k tomu, aby sme rakovinu pankreasu aj naďalej považovali za jednu z najsmrteľnejších foriem rakoviny. Výskum však ponúka nádej na svetlú budúcnosť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, howstuffworks.com, nierakovine.sk, cancer.net
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 zásad stravovania, vďaka ktorým budete žiť dlhšie

5 zásad stravovania, vďaka ktorým budete žiť dlhšie

VČERA - 20:05Zdravie

Tajomstvo dlhovekosti sa nachádza v jedle. Prežite dlhý a bezbolestný život vďaka trikom, ktoré vám to umožnia.

Cysta na obličke: Varovné príznaky, ktoré často ignorujeme

Cysta na obličke: Varovné príznaky, ktoré často ignorujeme

20:35 21.11.2019Zdravie

Problémy s obličkami pacienti často podceňujú, až kým nie je neskoro. Tu sú príznaky obličkových cýst.

Príčinou vášho ochorenia môže byť aj paplón, varujú lekári

Príčinou vášho ochorenia môže byť aj paplón, varujú lekári

20:09 21.11.2019Zdravie

Za nevysvetliteľné zdravotné ťažkosti v ojedinelých prípadoch môže prikrývka. Lekári upozorňujú na raritný fenomén.

Slovensko je krajinou s druhým najvyšším výskytom rakoviny pankreasu na svete

Slovensko je krajinou s druhým najvyšším výskytom rakoviny pankreasu na svete

6:17 21.11.2019Zdravie

Toto ochorenie patrí medzi onkologické diagnózy s najnižšou mierou prežitia. Dôvodom je náročnosť jej diagnostiky.

Nenápadná Huntingtonova choroba: Dokázali by ste správne určiť jej príznaky?

Nenápadná Huntingtonova choroba: Dokázali by ste správne určiť jej príznaky?

20:58 20.11.2019Zdravie

Huntingtonovu chorobu si môžete ľahko pomýliť s inými ochoreniami. Poznáte jej najčastejšie príznaky?