• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Sobota, 23.11.2019Meniny má Klement
Bratislava

3 najčastejšie príčiny straty libida u žien

 • 19:46 21.10.2019
 • Bratislava
3 najčastejšie príčiny straty libida u žien

Strata alebo zníženie libida môže po dlhšej dobe viesť až k zániku partnerského vzťahu. Pre úspešné vyriešenie tohto problému je potrebné poznať dôvod jeho vzniku.

Strata libida je problém, ktorý vo väčšej miere postihuje ženy, hoci len máloktorá z nich o ňom otvorene hovorí. Často citovaná vedkyňa Sheryl Kingsbergová vysvetľuje libido ako biologický komponent túžby, ktorý sa prejavuje spontánnym intímnym záujmom vrátane intímnych myšlienok a erotických predstáv.

Psychológ Jeffrey Bernstein hovorí, že znížená túžba po intimite dokáže narušiť pokojný priebeh partnerského vzťahu nezávisle od pohlavia, orientácie, rasy alebo iných faktorov človeka, ktorého tento problém trápi. Podľa štatistík evidujeme problém so zníženým libidom najmä u žien, preto je dobré poznať 3 hlavné príčiny, ktoré ho spôsobujú.

Príznaky zníženého libida u žien možno zhrnúť v troch bodoch:

 • Nezáujem o akúkoľvek intímnu aktivitu
 • Neprítomnosť erotických myšlienok a fantázií
 • Nespokojnosť s nedostatkom pohlavného styku a fantázií

Túžbu po pohlavnom styku ovplyvňuje niekoľko faktorov, vrátane fyzickej a emocionálnej pohody, zážitkov, presvedčenia, životného štýlu a prebiehajúceho vzťahu. Problémy v ktorejkoľvek z týchto oblastí sa môžu premietnuť aj do zníženého libida.

Za najčastejšie príčiny nízkeho libida možno označiť tieto:

Fyzické dôvody

K zníženiu libida môže dôjsť vplyvom niekoľkých ochorení, fyzických zmien alebo liekov. Častou príčinou sú napríklad antidepresíva skupiny SSRI (selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu).

S nižším libidom u žien sa môžeme stretnúť aj pri chronickej spánkovej deprivácii, vyčerpaní alebo nevoľnosti pri chorobe alebo po operácii. Niektoré ženy sa s týmto problémom vyrovnávajú pomocou alkoholu. Ten má v malom množstve uvoľňujúci účinok, ktorý môže skutočne navodiť príjemné myšlienky, je však dôležité to neprehnať.

Túžbu po erotike vedia ovplyvniť aj hormonálne zmeny. Najčastejšie k nim dochádza počas menopauzy, keď klesá hladina estrogénu – zmeny libida sú v tomto prípade individuálne a nemusia nastať u každej ženy.

Podobným prípadom sú aj hormonálne zmeny počas tehotenstva, po pôrode a pri kojení. Libido môžu ovplyvniť aj niektoré ochorenia, ktoré sa netýkajú pohlavnej sústavy, napríklad artritída, rakovina, cukrovka, vysoký krvný tlak, ochorenia ciev a neurologické ochorenia. Libido dokáže narušiť aj nepohodlie počas pohlavného styku.

Emocionálne dôvody

K zníženiu libida môže dôjsť aj vplyvom psychiky. Za azda najväčšiu hrozbu libida možno z tohto hľadiska označiť stres. Veľký vplyv má aj nízke sebavedomie či pochybovanie o tom, či je žena v očiach partnera dostatočne príťažlivá.

Je samozrejmé, že intímny život dokážu ohroziť aj psychické poruchy ako posttraumatická stresová porucha, úzkosť alebo depresia. Ďalším faktorom je hnev a toxické myšlienky typu „Si sebec!“ alebo „Vždy myslíš len na seba!“. Nedostatok vzájomného pochopenia môže vo vzťahu viesť k negatívnym pocitom, ktoré znižujú libido.

Problémy vo vzťahu

Je veľmi ťažké cítiť intímne prepojenie s partnerom v prípade, že necítite emocionálnu odozvu v dôsledku nefunkčného vzťahu. Dynamika komunikácie vás môže priviesť k nevyriešiteľným konfliktom a hádkam, problémom s dôverou a ťažkostiam s komunikovaním intímnych potrieb a túžob.

Ako si zvýšiť libido?

 • Nechajte sa vyšetriť obvodným lekárom, ktorý vylúči zdravotné alebo psychické problémy, ktoré by u vás mohli znižovať libido, prípadne požiadajte o zmenu liekov, ktoré ho spôsobujú.
 • Vyhnite sa stresu – v práci aj doma si doprajte prestávky na oddych, pravidelne cvičte, meditujte a zverte sa so svojimi problémami blízkym.
 • Nenúťte sa k pohlavnému styku. Namiesto toho pomaly spoznávajte svoje vlastné myšlienky, ktoré môžu byť dôvodom vášho problému.
 • Ak vás trápia akékoľvek problémy ohľadom vzťahu, určite o nich informujte partnera a snažte sa ich spoločne vyriešiť.
 • Ak si neviete sami poradiť, vyhľadajte pomoc odborníka.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, psychologytoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pravda o kontroverzných potravinách: Kvôli tomuto treba zvážiť, či ich budete jesť

Pravda o kontroverzných potravinách: Kvôli tomuto treba zvážiť, či ich budete jesť

VČERA - 21:36Zaujímavosti

Toto je zoznam kontroverzných jedál, u ktorých je nutné zvážiť, či ich skutočne chcete zjesť.

Video: Motorkár vodičovi na ceste rozbil okno, prišla krutá pomsta

Video: Motorkár vodičovi na ceste rozbil okno, prišla krutá pomsta

VČERA - 21:29Zaujímavosti

Pomsta vodiča v SUV prišla okamžite. Nevraživosť vodičov mohla dopadnúť tragicky.

10 psychologických trikov, vďaka ktorým na pohovore zaručene uspejete

10 psychologických trikov, vďaka ktorým na pohovore zaručene uspejete

VČERA - 20:47Zaujímavosti

Excelujte na pohovore vďaka trikom, ktoré vám poradia samotní personalisti a psychológovia.

Video: Doktor ústami vysal moč mužovi priamo z mechúra, zachránil mu tým život

Video: Doktor ústami vysal moč mužovi priamo z mechúra, zachránil mu tým život

VČERA - 19:35Zaujímavosti

Krízová situácia si vyžiadala krízové riešenie.

Video: Elon Musk predstavil nové vozidlo. Test skiel nedopadol tak, ako očakával

Video: Elon Musk predstavil nové vozidlo. Test skiel nedopadol tak, ako očakával

VČERA - 19:07Zaujímavosti

Predstavenie nového vozidla sa zmenilo na komédiu.