• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 14.7.2020Meniny má Margita
14°Bratislava

3 najčastejšie príčiny straty libida u žien

 • 19:46 21.10.2019
 • Bratislava
3 najčastejšie príčiny straty libida u žien

Strata alebo zníženie libida môže po dlhšej dobe viesť až k zániku partnerského vzťahu. Pre úspešné vyriešenie tohto problému je potrebné poznať dôvod jeho vzniku.

Strata libida je problém, ktorý vo väčšej miere postihuje ženy, hoci len máloktorá z nich o ňom otvorene hovorí. Často citovaná vedkyňa Sheryl Kingsbergová vysvetľuje libido ako biologický komponent túžby, ktorý sa prejavuje spontánnym intímnym záujmom vrátane intímnych myšlienok a erotických predstáv.

Psychológ Jeffrey Bernstein hovorí, že znížená túžba po intimite dokáže narušiť pokojný priebeh partnerského vzťahu nezávisle od pohlavia, orientácie, rasy alebo iných faktorov človeka, ktorého tento problém trápi. Podľa štatistík evidujeme problém so zníženým libidom najmä u žien, preto je dobré poznať 3 hlavné príčiny, ktoré ho spôsobujú.

Príznaky zníženého libida u žien možno zhrnúť v troch bodoch:

 • Nezáujem o akúkoľvek intímnu aktivitu
 • Neprítomnosť erotických myšlienok a fantázií
 • Nespokojnosť s nedostatkom pohlavného styku a fantázií

Túžbu po pohlavnom styku ovplyvňuje niekoľko faktorov, vrátane fyzickej a emocionálnej pohody, zážitkov, presvedčenia, životného štýlu a prebiehajúceho vzťahu. Problémy v ktorejkoľvek z týchto oblastí sa môžu premietnuť aj do zníženého libida.

Za najčastejšie príčiny nízkeho libida možno označiť tieto:

Fyzické dôvody

K zníženiu libida môže dôjsť vplyvom niekoľkých ochorení, fyzických zmien alebo liekov. Častou príčinou sú napríklad antidepresíva skupiny SSRI (selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu).

S nižším libidom u žien sa môžeme stretnúť aj pri chronickej spánkovej deprivácii, vyčerpaní alebo nevoľnosti pri chorobe alebo po operácii. Niektoré ženy sa s týmto problémom vyrovnávajú pomocou alkoholu. Ten má v malom množstve uvoľňujúci účinok, ktorý môže skutočne navodiť príjemné myšlienky, je však dôležité to neprehnať.

Túžbu po erotike vedia ovplyvniť aj hormonálne zmeny. Najčastejšie k nim dochádza počas menopauzy, keď klesá hladina estrogénu – zmeny libida sú v tomto prípade individuálne a nemusia nastať u každej ženy.

Podobným prípadom sú aj hormonálne zmeny počas tehotenstva, po pôrode a pri kojení. Libido môžu ovplyvniť aj niektoré ochorenia, ktoré sa netýkajú pohlavnej sústavy, napríklad artritída, rakovina, cukrovka, vysoký krvný tlak, ochorenia ciev a neurologické ochorenia. Libido dokáže narušiť aj nepohodlie počas pohlavného styku.

Emocionálne dôvody

K zníženiu libida môže dôjsť aj vplyvom psychiky. Za azda najväčšiu hrozbu libida možno z tohto hľadiska označiť stres. Veľký vplyv má aj nízke sebavedomie či pochybovanie o tom, či je žena v očiach partnera dostatočne príťažlivá.

Je samozrejmé, že intímny život dokážu ohroziť aj psychické poruchy ako posttraumatická stresová porucha, úzkosť alebo depresia. Ďalším faktorom je hnev a toxické myšlienky typu „Si sebec!“ alebo „Vždy myslíš len na seba!“. Nedostatok vzájomného pochopenia môže vo vzťahu viesť k negatívnym pocitom, ktoré znižujú libido.

Problémy vo vzťahu

Je veľmi ťažké cítiť intímne prepojenie s partnerom v prípade, že necítite emocionálnu odozvu v dôsledku nefunkčného vzťahu. Dynamika komunikácie vás môže priviesť k nevyriešiteľným konfliktom a hádkam, problémom s dôverou a ťažkostiam s komunikovaním intímnych potrieb a túžob.

Ako si zvýšiť libido?

 • Nechajte sa vyšetriť obvodným lekárom, ktorý vylúči zdravotné alebo psychické problémy, ktoré by u vás mohli znižovať libido, prípadne požiadajte o zmenu liekov, ktoré ho spôsobujú.
 • Vyhnite sa stresu – v práci aj doma si doprajte prestávky na oddych, pravidelne cvičte, meditujte a zverte sa so svojimi problémami blízkym.
 • Nenúťte sa k pohlavnému styku. Namiesto toho pomaly spoznávajte svoje vlastné myšlienky, ktoré môžu byť dôvodom vášho problému.
 • Ak vás trápia akékoľvek problémy ohľadom vzťahu, určite o nich informujte partnera a snažte sa ich spoločne vyriešiť.
 • Ak si neviete sami poradiť, vyhľadajte pomoc odborníka.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, psychologytoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Trump sa vozil na golfovom vozíku, pomocník z neho takmer vypadol

Video: Trump sa vozil na golfovom vozíku, pomocník z neho takmer vypadol

VČERA - 21:54Zaujímavosti

Americký prezident sa nechal počuť, že golf vie hrať bleskovo rýchlo. Spomaliť zrejme nestíha ani pri šoférovaní vozíka, na čo doplatil jeho pomocník.

Video: Ako zviazať cesnak do strapcov

Video: Ako zviazať cesnak do strapcov

20:44 12.07.2020Zaujímavosti

Ak si doma vypestovaný cesnak túžite zviazať do strapcov, aké ste videli na domácich trhoviskách, toto video vás to naučí.

Video: Pracovník supermarketu sa rozprával s princom Charlesom, náhle odpadol

Video: Pracovník supermarketu sa rozprával s princom Charlesom, náhle odpadol

21:20 10.07.2020Zaujímavosti

Muž sa rozprával s princom Charlesom, keď náhle stratil vedomie a spadol na zem.

Video: Matka vyhodila dieťa z horiaceho domu

Video: Matka vyhodila dieťa z horiaceho domu

20:43 10.07.2020Zaujímavosti

Matka musela zo zúfalstva hodiť dieťa z tretieho poschodia, aby ho zachránila.

Video: Muž si myslel, že si adoptoval psa. Vykľulo sa z toho niečo úplne iné

Video: Muž si myslel, že si adoptoval psa. Vykľulo sa z toho niečo úplne iné

21:47 09.07.2020Zaujímavosti

Muž si myslel, že prichýlil psa, no v skutočnosti mal doma úplne iné zviera.