• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 3.6.2020Meniny má Karolína
16°Bratislava

Danko: Vyžadujem zodpovedný dialóg o minimálnej mzde a minimálnom dôchodku

  • 11:05 12.10.2019
  • Bratislava
Danko: Vyžadujem zodpovedný dialóg o minimálnej mzde a minimálnom dôchodku

Podanie pomocnej ruky tej najkrehkejšej časti obyvateľstva a tiež podpora podnikateľského prostredia.

To boli len niektoré ciele Slovenskej národnej strany počas jej funkčného obdobia vo vláde. Faktom je, že dnes môžu národniari hrdo vyhlásiť, že sa im podarilo presadiť niekoľko významných mechanizmov, ktoré prispeli k zvýšeniu životnej úrovne ľudí. A na ďalších vylepšeniach pracuje.

Na koaličnom stole je v súčasnosti debata o stanovení výšky minimálnej mzdy na rok 2021. Predseda SNS Andrej Danko hovorí o tomto návrhu pozitívne, avšak jedným dychom dodáva, že pomôcť sa musí aj našim seniorom. „Celý život dreli, pracovali a my im neumožníme prežiť dôstojnú jeseň života? Kto by mal tú odvahu sa ísť postaviť našim milovaným seniorom a do očí im povedať, že im nezvýšime dôchodok?“ pýta sa.

Preto chce po zrušení koncesií pre dôchodcov, iniciovať práve zavedenie minimálneho dôchodku. „Pozerajme sa dopredu, hľadajme nové výzvy a spôsoby, ako dať ľuďom do ruky viac peňazí. To je naša práca. Zlepšiť životnú situáciu u ľudí, ktorí nám dali mandát,“ apeluje šéf národniarov.

Minimálny dôchodok by mal byť, podľa jeho slov, naviazaný iným spôsobom. A to namiesto určeného percenta sumy životného minima pre jednu osobu, na určené percento sumy priemernej mzdy. Tá logicky vyplýva z hospodárstva štátu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza danému kalendárnemu roku. „Ak by sme sa bavili o konkrétnych číslach, malo by ísť o zvýšenie vo výške 33 percent priemernej mesačnej nominálnej mzdy v hospodárstve. Pre SNS je to principiálna vec,“ zdôrazňuje Andrej Danko.

Zároveň dodáva, že ide o natoľko citlivý návrh, že nikto nemôže tvrdiť, žeby sa kvôli tomu šiel rozbíjať štátny rozpočet. „Nikto nemôže spochybniť, že pomoc našim dôchodcom je dobrá vec.“

Ak chce niekto podľa predsedu SNS presadiť minimálnu mzdu, mal by tiež pristúpiť na schválenie jeho návrhu o minimálnom dôchodku. „Trvám na tom, že schválenie minimálnych dôchodkov je podmienkou toho, aby sme podporili novelu o minimálnej mzde. Presadiť k nej však chcem aj zavedenie odpočítateľnej položky. Povedané laicky, ak rastie minimálna mzda, rastie aj odpočítateľná položka. Cieľom je, aby mali občania na výplatnej páske viac “čistých„ peňazí. Pracujeme pre ľudí. To by si mali uvedomiť všetci tí, ktorí sedia v parlamente. Jediné, čo ma mrzí je to, že sa to zrejme podarí až od roku 2021, a nie už od budúceho roka, ako som to navrhoval,“ uzavrel rozhodne šéf národniarov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Marcinková: Na veci viery nesmieme siahať politickými rukami

Marcinková: Na veci viery nesmieme siahať politickými rukami

DNES - 19:58Domáce

Podpredsedníčka ľudskoprávneho výboru parlamentu Vladimíra Marcinková (Za ľudí) by nebola rada, ak by sa opozícii darilo rozdeľovať koaličných poslancov nastoľovaním hodnotových konzervatívno-liberálnych tém.

Hasiči zasahujú pri dopravnej nehode cisterny na diaľnici D2

Hasiči zasahujú pri dopravnej nehode cisterny na diaľnici D2

DNES - 19:18Domáce

Hasiči poskytujú jednej osobe v spolupráci s posádkou záchrannej zdravotnej služby prvú pomoc.

Hromadná nehoda na D1: Vodič narazil do 8 vozidiel

Hromadná nehoda na D1: Vodič narazil do 8 vozidiel

DNES - 18:34Domáce

Polícia upozorňuje na dopravnú nehodu, ku ktorej došlo na diaľnici D1 v smere do Senca.

Video: Vodičovi začalo horieť vozidlo počas jazdy

Video: Vodičovi začalo horieť vozidlo počas jazdy

DNES - 17:59Domáce

Vozidlo zachvátili plamene.

Naď: Stíhačky F-16 vyjdú viac ako 1,6 mld., ktoré avizovala minulá vláda

Naď: Stíhačky F-16 vyjdú viac ako 1,6 mld., ktoré avizovala minulá vláda

DNES - 16:33Domáce

Stíhacie lietadlá F-16 budú stáť viac ako 1,6 miliardy, ktoré avizovala minulá vláda.