• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Danko: Vyžadujem zodpovedný dialóg o minimálnej mzde a minimálnom dôchodku

  • 11:05 12.10.2019
  • Bratislava
Danko: Vyžadujem zodpovedný dialóg o minimálnej mzde a minimálnom dôchodku

Podanie pomocnej ruky tej najkrehkejšej časti obyvateľstva a tiež podpora podnikateľského prostredia.

To boli len niektoré ciele Slovenskej národnej strany počas jej funkčného obdobia vo vláde. Faktom je, že dnes môžu národniari hrdo vyhlásiť, že sa im podarilo presadiť niekoľko významných mechanizmov, ktoré prispeli k zvýšeniu životnej úrovne ľudí. A na ďalších vylepšeniach pracuje.

Na koaličnom stole je v súčasnosti debata o stanovení výšky minimálnej mzdy na rok 2021. Predseda SNS Andrej Danko hovorí o tomto návrhu pozitívne, avšak jedným dychom dodáva, že pomôcť sa musí aj našim seniorom. „Celý život dreli, pracovali a my im neumožníme prežiť dôstojnú jeseň života? Kto by mal tú odvahu sa ísť postaviť našim milovaným seniorom a do očí im povedať, že im nezvýšime dôchodok?“ pýta sa.

Preto chce po zrušení koncesií pre dôchodcov, iniciovať práve zavedenie minimálneho dôchodku. „Pozerajme sa dopredu, hľadajme nové výzvy a spôsoby, ako dať ľuďom do ruky viac peňazí. To je naša práca. Zlepšiť životnú situáciu u ľudí, ktorí nám dali mandát,“ apeluje šéf národniarov.

Minimálny dôchodok by mal byť, podľa jeho slov, naviazaný iným spôsobom. A to namiesto určeného percenta sumy životného minima pre jednu osobu, na určené percento sumy priemernej mzdy. Tá logicky vyplýva z hospodárstva štátu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza danému kalendárnemu roku. „Ak by sme sa bavili o konkrétnych číslach, malo by ísť o zvýšenie vo výške 33 percent priemernej mesačnej nominálnej mzdy v hospodárstve. Pre SNS je to principiálna vec,“ zdôrazňuje Andrej Danko.

Zároveň dodáva, že ide o natoľko citlivý návrh, že nikto nemôže tvrdiť, žeby sa kvôli tomu šiel rozbíjať štátny rozpočet. „Nikto nemôže spochybniť, že pomoc našim dôchodcom je dobrá vec.“

Ak chce niekto podľa predsedu SNS presadiť minimálnu mzdu, mal by tiež pristúpiť na schválenie jeho návrhu o minimálnom dôchodku. „Trvám na tom, že schválenie minimálnych dôchodkov je podmienkou toho, aby sme podporili novelu o minimálnej mzde. Presadiť k nej však chcem aj zavedenie odpočítateľnej položky. Povedané laicky, ak rastie minimálna mzda, rastie aj odpočítateľná položka. Cieľom je, aby mali občania na výplatnej páske viac “čistých„ peňazí. Pracujeme pre ľudí. To by si mali uvedomiť všetci tí, ktorí sedia v parlamente. Jediné, čo ma mrzí je to, že sa to zrejme podarí až od roku 2021, a nie už od budúceho roka, ako som to navrhoval,“ uzavrel rozhodne šéf národniarov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rusková vypovedá v kauze televíznych zmeniek, Marian Kočner na súd neprišiel

Rusková vypovedá v kauze televíznych zmeniek, Marian Kočner na súd neprišiel

DNES - 9:32Domáce

V bratislavskom Ústave na výkon väzby (ÚVV) pokračuje vo štvrtok pojednávanie vo veci údajného falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti.

Kováčik: Autenticitu údajnej nahrávky Gorily môže potvrdiť len SIS

Kováčik: Autenticitu údajnej nahrávky Gorily môže potvrdiť len SIS

DNES - 8:12Domáce

To, či je zverejnená nahrávka naozaj nahrávka Gorily, môže povedať len Slovenská informačná služba (SIS). Povedal to špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v pléne Národnej rady (NR) SR.

Foto: Kaufland sťahuje z trhu obľúbené čipsy, obsahujú karcinogén

Foto: Kaufland sťahuje z trhu obľúbené čipsy, obsahujú karcinogén

VČERA - 19:57Domáce

V obľúbenej pochúťke bolo viac ako dvojnásobne prekročené maximálne povolené množstvo karcinogénu.

Neurochirurgovia Šteňovci odmietajú, že by v prípade chlapca pochybili

Neurochirurgovia Šteňovci odmietajú, že by v prípade chlapca pochybili

VČERA - 18:19Domáce

Neurochirurgovia Juraj a Andrej Šteňovci odmietajú, že by v prípade medializovanej kauzy, týkajúcej sa operácie 15-ročného chlapca s nádorom, pochybili. Vyplýva to z ich vyjadrení na stredajšej tlačovej konferencii.

Koaličná rada žiada Kalavskú, aby zabránila zvyšovaniu cien liekov

Koaličná rada žiada Kalavskú, aby zabránila zvyšovaniu cien liekov

VČERA - 17:37Domáce

Koaličná rada nevidí dôvody na necitlivé zásahy do cenovej politiky liekov. TASR informoval hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.