• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 4.6.2020Meniny má Lenka
15°Bratislava

Tieto vitamíny prestaňte užívať, môžu spôsobovať komplikácie a rakovinu

  • 20:44 10.10.2019
  • Bratislava
Tieto vitamíny prestaňte užívať, môžu spôsobovať komplikácie a rakovinu

Doplnky stravy môžu predstavovať riziko pre vaše zdravie.

Kvôli reklamám na výživové doplnky a pohľadu na regály v lekárni či potravinách máme neustále pocit, že zo stravy neprijímame dostatok výživy. Okrem konzumácie zeleniny a ovocia a pravidelného cvičenia si tak chceme zdravie zabezpečiť kúpou vitamínov a antioxidantov, ktoré nám majú pomôcť predchádzať rakovine. Ako sa však ukázalo, tieto tabletky nám s v skutočnosti môžu škodiť.

Nedávne štúdie zistili, že niektoré vitamíny môžu byť pre vás zlé. Niektoré z nich sú spojené napríklad so zvýšením rizika niektorých druhov rakoviny, zatiaľ čo iné sú spojené so zvýšeným rizikom obličkových kameňov.

Prieskum ukázal, že napriek rastúcemu množstvu podobných dôkazov sa zvyky populácie v kupovaní vitamínových tabletiek veľmi nemenia. Tu sú vitamíny a doplnky, ktorým by ste sa mali vyhnúť a radšej si ich dopriať len zo stravy.

Multivitamíny: Zabudnite na ne. Vyváženou stravou získate všetko, čo potrebujete.

Po celé desaťročia nám reklamy opakovali, že multivitamíny sú dôležité pre celkové zdravie. Vitamín C na „posilnenie imunitného systému“, vitamín A na ochranu zraku, vitamín B na udržanie energie.

Tieto vitamíny nielenže viete získať z potravy, ale štúdie naznačujú, že ich nadmerná konzumácia môže skutočne uškodiť. Vo veľkej štúdii z roku 2011, ktorá skúmala takmer 39 000 žien starších ako 25 rokov, sa zistilo, že ženy, ktoré užívali multivitamíny dlhodobo, mali v skutočnosti vyššie celkové riziko úmrtia ako ženy, ktoré ich nebrali.

Antioxidanty: Ich prebytok je spojený so zvýšeným rizikom niektorých druhov rakoviny.

Vitamíny A, C a E sú antioxidanty, ktoré sa v dostatočnom množstve nachádzajú v mnohých druhoch ovocia - najmä v bobuľovom ovocí a zelenine, a údajne majú schopnosť chrániť pred rakovinou.

Štúdie však naznačujú, že ak sa antioxidanty prijímajú v nadmernom množstve, môžu byť skutočne škodlivé. Dlhodobé štúdie fajčiarov vo Fínsku a USA zistili, že u tých, ktorí pravidelne užívali vitamín A, bola pravdepodobnosť rakoviny pľúc vyššia ako u tých, ktorí ho neužívali. Veľká štúdia z roku 2007 takisto dospela k záveru: „Liečba beta karoténom, vitamínom A a vitamínom E môže zvýšiť úmrtnosť.“

Vitamín E: Jeho nadbytok bol spojený so zvýšeným rizikom určitých druhov rakoviny. Namiesto toho si dajte špenát.

Antioxidant vitamín E bol popularizovaný pre svoju údajnú schopnosť chrániť proti rakovine. Avšak veľká štúdia z roku 2011 zameraná na takmer 36 000 mužov zistila, že riziko rakoviny prostaty sa medzi mužmi, ktorí užívajú vitamín E, v skutočnosti zvýšilo v porovnaní s mužmi, ktorí užívali placebo.

Štúdia z roku 2005 spojila vysoké dávky vitamínu E s celkovo vyšším rizikom úmrtia. Ak teda hľadáte viac vitamínu E, pripravte si radšej šalát a zabudnite na tabletky. Tmavá listová zelenina, ako je špenát, je bohatá na tento vitamín.

Vitamín C: Nepreháňajte to s ním, dajte si ovocie.

Megadávky 2 000 miligramov vitamínu C alebo viac môžu zvýšiť riziko bolestivých obličkových kameňov. Preto zabudnite na tabletky a doprajte si vitamín z jedla, napríklad z jahôd.

Vitamín B3: Vynechajte ho a namiesto toho jedzte losos, tuniaka alebo červenú repu.

Po celé roky sa propagoval vitamín B3 na liečenie všetkého možného od Alzheimerovej choroby po srdcové ochorenia. Vo veľkej štúdii s viac ako 25 000 ľuďmi so srdcovými chorobami z roku 2014 sa však zistilo, že ak ľudia dlhodobo užívajú dávky vitamínu B3 na zvýšenie hladiny HDL alebo „dobrého“ cholesterolu, realita je taká, že B3 neznižuje pravdepodobnosť infarktu, mozgovej príhody alebo úmrtia.

Navyše, ľudia v štúdii, ktorí užívali doplnky s B3, mali vyššiu pravdepodobnosť infekcie, problémov s pečeňou a vnútorného krvácania ako tí, ktorí užívali placebo.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, businessinsider.com, medlineplus.gov, jamanetwork.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

VČERA - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

VČERA - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

16:02 02.06.2020Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.