• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Tieto vitamíny prestaňte užívať, môžu spôsobovať komplikácie a rakovinu

  • 20:44 10.10.2019
  • Bratislava
Tieto vitamíny prestaňte užívať, môžu spôsobovať komplikácie a rakovinu

Doplnky stravy môžu predstavovať riziko pre vaše zdravie.

Kvôli reklamám na výživové doplnky a pohľadu na regály v lekárni či potravinách máme neustále pocit, že zo stravy neprijímame dostatok výživy. Okrem konzumácie zeleniny a ovocia a pravidelného cvičenia si tak chceme zdravie zabezpečiť kúpou vitamínov a antioxidantov, ktoré nám majú pomôcť predchádzať rakovine. Ako sa však ukázalo, tieto tabletky nám s v skutočnosti môžu škodiť.

Nedávne štúdie zistili, že niektoré vitamíny môžu byť pre vás zlé. Niektoré z nich sú spojené napríklad so zvýšením rizika niektorých druhov rakoviny, zatiaľ čo iné sú spojené so zvýšeným rizikom obličkových kameňov.

Prieskum ukázal, že napriek rastúcemu množstvu podobných dôkazov sa zvyky populácie v kupovaní vitamínových tabletiek veľmi nemenia. Tu sú vitamíny a doplnky, ktorým by ste sa mali vyhnúť a radšej si ich dopriať len zo stravy.

Multivitamíny: Zabudnite na ne. Vyváženou stravou získate všetko, čo potrebujete.

Po celé desaťročia nám reklamy opakovali, že multivitamíny sú dôležité pre celkové zdravie. Vitamín C na „posilnenie imunitného systému“, vitamín A na ochranu zraku, vitamín B na udržanie energie.

Tieto vitamíny nielenže viete získať z potravy, ale štúdie naznačujú, že ich nadmerná konzumácia môže skutočne uškodiť. Vo veľkej štúdii z roku 2011, ktorá skúmala takmer 39 000 žien starších ako 25 rokov, sa zistilo, že ženy, ktoré užívali multivitamíny dlhodobo, mali v skutočnosti vyššie celkové riziko úmrtia ako ženy, ktoré ich nebrali.

Antioxidanty: Ich prebytok je spojený so zvýšeným rizikom niektorých druhov rakoviny.

Vitamíny A, C a E sú antioxidanty, ktoré sa v dostatočnom množstve nachádzajú v mnohých druhoch ovocia - najmä v bobuľovom ovocí a zelenine, a údajne majú schopnosť chrániť pred rakovinou.

Štúdie však naznačujú, že ak sa antioxidanty prijímajú v nadmernom množstve, môžu byť skutočne škodlivé. Dlhodobé štúdie fajčiarov vo Fínsku a USA zistili, že u tých, ktorí pravidelne užívali vitamín A, bola pravdepodobnosť rakoviny pľúc vyššia ako u tých, ktorí ho neužívali. Veľká štúdia z roku 2007 takisto dospela k záveru: „Liečba beta karoténom, vitamínom A a vitamínom E môže zvýšiť úmrtnosť.“

Vitamín E: Jeho nadbytok bol spojený so zvýšeným rizikom určitých druhov rakoviny. Namiesto toho si dajte špenát.

Antioxidant vitamín E bol popularizovaný pre svoju údajnú schopnosť chrániť proti rakovine. Avšak veľká štúdia z roku 2011 zameraná na takmer 36 000 mužov zistila, že riziko rakoviny prostaty sa medzi mužmi, ktorí užívajú vitamín E, v skutočnosti zvýšilo v porovnaní s mužmi, ktorí užívali placebo.

Štúdia z roku 2005 spojila vysoké dávky vitamínu E s celkovo vyšším rizikom úmrtia. Ak teda hľadáte viac vitamínu E, pripravte si radšej šalát a zabudnite na tabletky. Tmavá listová zelenina, ako je špenát, je bohatá na tento vitamín.

Vitamín C: Nepreháňajte to s ním, dajte si ovocie.

Megadávky 2 000 miligramov vitamínu C alebo viac môžu zvýšiť riziko bolestivých obličkových kameňov. Preto zabudnite na tabletky a doprajte si vitamín z jedla, napríklad z jahôd.

Vitamín B3: Vynechajte ho a namiesto toho jedzte losos, tuniaka alebo červenú repu.

Po celé roky sa propagoval vitamín B3 na liečenie všetkého možného od Alzheimerovej choroby po srdcové ochorenia. Vo veľkej štúdii s viac ako 25 000 ľuďmi so srdcovými chorobami z roku 2014 sa však zistilo, že ak ľudia dlhodobo užívajú dávky vitamínu B3 na zvýšenie hladiny HDL alebo „dobrého“ cholesterolu, realita je taká, že B3 neznižuje pravdepodobnosť infarktu, mozgovej príhody alebo úmrtia.

Navyše, ľudia v štúdii, ktorí užívali doplnky s B3, mali vyššiu pravdepodobnosť infekcie, problémov s pečeňou a vnútorného krvácania ako tí, ktorí užívali placebo.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, businessinsider.com, medlineplus.gov, jamanetwork.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

VČERA - 19:26Zdravie

Tento vitamín chýba až štvrtine obyvateľstva.

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

VČERA - 8:35Zdravie

Niektoré náhle zmeny v stravovacích návykoch môžu byť prvotným príznakom smrteľnej diagnózy.

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

19:08 15.10.2019Zdravie

Ak vo vašej strave zabezpečíte správne typy a pomer esenciálnych mastných kyselín, môžete zabrániť nepriaznivému zdravotnému stavu.

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

20:01 14.10.2019Zdravie

Vyfajčiť denne pár cigariet je z finančného hľadiska prijateľnejšia voľba. Dá sa to povedať aj o zdraví?

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

18:43 12.10.2019Zdravie

Ak pociťujete kŕče a nadúvanie, dokonca aj pri cvičení, môže vám pomôcť, keď zmeníte stravu.