• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Komisia Súdnej rady si pozve sudcov, ktorým mali byť zaistené telefóny

  • 16:40 09.10.2019
  • Bratislava
Komisia Súdnej rady si pozve sudcov, ktorým mali byť zaistené telefóny

Päťčlenná komisia zriadená z členov Súdnej rady pozve na pondelkové (14. 10.) neverejné zasadnutie sudcov, ktorým mali byť odobraté telefóny Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA) koncom augusta.

Ich účasť nie je povinná. Na tlačovej konferencii o tom informovali predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková a predsedníčka novozriadenej komisie a sudkyňa Marcela Kosová.

Komisia sa podľa Kosovej jednomyseľne zhodla na tom, že umožní účasť piatim dotknutým sudcom. „K tým menám sme dospeli na základe podnetu predsedu Krajského súdu v Bratislave, kde sú spomínané tri mená, a jednak na základe oficiálnych vyjadrení ministra spravodlivosti, ktorý hovoril o ďalších dvoch menách,“ dodala. Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) v pondelok (7. 10.) uviedol, že podal podnet na disciplinárne stíhanie sudkyne a bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti za Smer-SD Moniky Jankovskej a sudkyne Okresného súdu Bratislava V Zuzany Maruniakovej, ktorá rozhodovala v civilnom procese o zmenkách televízie Markíza.

V otázke prípadného pozastavenia funkcie sudcom uviedla Kosová, že sa tým komisia zatiaľ nezaoberala, keďže to podľa jej slov nie je v jej kompetencii.

Účasť na pondelkovom zasadnutí je podľa Kosovej dobrovoľná s tým, že bude sudcom umožnené, aby sa k medializovaným informáciám vyjadrili, rovnako ako k listu predsedu Krajského súdu v Bratislave Ľuboša Sádovského, ktorý NAKA kritizoval za spôsob, akým mala sudcom telefóny odobrať. Sudcovia budú môcť takisto komisii predložiť prípadné podklady, na základe ktorých boli s nimi úkony vykonávané.

Komisia bude taktiež opakovane žiadať prokuratúru o to, aby jej poskytla uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci. V prípade, že jej to prokuratúra neumožní, ako už raz urobila, bude komisia žiadať o nahliadnutie do spisu.

Národná kriminálna agentúra koncom augusta zaistila viacero mobilných telefónov bratislavských sudcov v súvislosti s vyšetrovaním trestných činov prijímania úplatku, zneužívania právomoci verejného činiteľa, zasahovania do nezávislosti súdu a podplácania.

Z údajnej komunikácie medzi Marianom Kočnerom a Monikou Jankovskou, ktorú opisuje Denník N, vyplýva, že mali spoločne ovplyvňovať sudcov, ktorí rozhodovali v kauzách zmeniek TV Markíza, kým boli iba civilným sporom. Civilné konanie o zmenkách bolo prerušené po tom, ako boli Marian Kočner a Pavol Rusko obžalovaní z ich falšovania a marenia spravodlivosti.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Kaufland sťahuje z trhu obľúbené čipsy, obsahujú karcinogén

Foto: Kaufland sťahuje z trhu obľúbené čipsy, obsahujú karcinogén

VČERA - 19:57Domáce

V obľúbenej pochúťke bolo viac ako dvojnásobne prekročené maximálne povolené množstvo karcinogénu.

Neurochirurgovia Šteňovci odmietajú, že by v prípade chlapca pochybili

Neurochirurgovia Šteňovci odmietajú, že by v prípade chlapca pochybili

VČERA - 18:19Domáce

Neurochirurgovia Juraj a Andrej Šteňovci odmietajú, že by v prípade medializovanej kauzy, týkajúcej sa operácie 15-ročného chlapca s nádorom, pochybili. Vyplýva to z ich vyjadrení na stredajšej tlačovej konferencii.

Koaličná rada žiada Kalavskú, aby zabránila zvyšovaniu cien liekov

Koaličná rada žiada Kalavskú, aby zabránila zvyšovaniu cien liekov

VČERA - 17:37Domáce

Koaličná rada nevidí dôvody na necitlivé zásahy do cenovej politiky liekov. TASR informoval hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

Kotleba chce ísť do volieb spoločne s Harabinom

Kotleba chce ísť do volieb spoločne s Harabinom

VČERA - 16:40Domáce

Kotleba chce od Harabina odpoveď do 31. októbra.

Zamestnanca v žilinskom závode stlačilo do stroja, zraneniam podľahol

Zamestnanca v žilinskom závode stlačilo do stroja, zraneniam podľahol

VČERA - 16:37Domáce

Na následky zranení zomrel v stredu v nemocnici zamestnanec externého dodávateľa v závode Metsä Tissue v Žiline, ktorého v pondelok (14. 10.) počas údržbárskych prác stlačilo medzi pohybujúce sa časti stroja.