• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.1.2020Meniny má Miloš
Bratislava

OĽaNO vyzýva vládu, aby už len "kúrila a svietila", kritizuje nákupy Sakovej

  • 15:07 09.10.2019
  • Bratislava
OĽaNO vyzýva vládu, aby už len

Opozičné hnutie OĽaNO vyzvalo vládu SR, aby už len "svietila a kúrila", pretože nedokáže zorganizovať žiadny nákup bez toho, aby nevzbudzoval pochybnosti. Zástupcovia hnutia o tom informovali na stredajšej tlačovej konferencii.

Poslanci OĽaNO tak reagovali na rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktoré nariadilo zrušiť súťaž na nákup policajných kamier, ale aj návrh na zavedenie nových identifikátorov fyzických osôb opätovne vypustený z rokovania vlády, taktiež z dielne Ministerstva vnútra (MV) SR.

Poslanec Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel upozornil na slová premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý pred pár dňami povedal, že armádne nákupy už netreba dotiahnuť do úspešného konca. „Rovnaký meter by mal platiť aj na ministerku vnútra a nákupy v jej rezorte,“ uviedol s tým, že otvorený je stále napríklad nákup vrtuľníkov. Utlmiť činnosť by podľa neho mali aj ďalšie ministerstvá.

Nákup policajných kamier označil Grendel za dôležitý, spochybňuje však súťaž ministerstva vnútra. Myslí si, že zákazka mala byť rozdelená na časti. Pridal sa k nemu aj predseda hnutia a poslanec NR SR Igor Matovič, ktorý vyhlásil, že kamery sa dali kúpiť za „zlomok ceny“.

Nové identifikátory fyzických osôb označil Matovič za „úplnú hlúposť“ a „biznis“. Hovorí, že budú robiť všetko pre to, aby sa návrh nepodarilo presadiť.

Vláda na svojom stredajšom rokovaní vypustila z programu návrh, aby rodné čísla postupne nahradili identifikátory fyzických osôb. O stiahnutie bodu požiadala predkladateľka - ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD). Návrh zaviesť nové identifikátory zdôvodňuje rezort tým, že rodné čísla nepostačujú požiadavkám dnešných informačných systémov. Jedným z dôvodov plánovanej zmeny je tiež chybovosť pri prideľovaní rodného čísla a následné neželané duplicity. Novým systémom chce rezort zabrániť aj zneužitiu osobných údajov.

Tender na nákup policajných kamier nariadil zrušiť ÚVO. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, od pondelka (7. 10.) plynie lehota na odvolanie. Ministerstvo vnútra SR už podalo odvolanie. Verejné obstarávanie rezort vnútra vyhlásil v novembri minulého roka. Celková odhadovaná hodnota nákupu je viac ako 99,5 milióna eur bez DPH. Odevné kamery majú podľa rezortu slúžiť predovšetkým na monitorovanie a záznam práce policajtov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V reorganizácii Policajného zboru plánuje polícia pokračovať aj počas tohto roka

V reorganizácii Policajného zboru plánuje polícia pokračovať aj počas tohto roka

DNES - 13:06Domáce

Prvé zmeny sa začali na jeseň minulého roka reorganizáciou Národnej kriminálnej agentúry.

Na skvalitnenie zdravotníctva Slovensko čerpá z eurofondov viac ako 220 miliónov eur

Na skvalitnenie zdravotníctva Slovensko čerpá z eurofondov viac ako 220 miliónov eur

DNES - 13:05Domáce

Na skvalitnenie zdravotníctva Slovensko aktuálne čerpá z eurofondov viac ako 220 miliónov eur.

Prezidentka Čaputová prijme demisiu ministra Sólymosa

Prezidentka Čaputová prijme demisiu ministra Sólymosa

DNES - 12:54Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijme demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd).

Pellegrini oceňuje krok Sólymosa ako gesto politickej kultúry

Pellegrini oceňuje krok Sólymosa ako gesto politickej kultúry

DNES - 12:35Domáce

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) oceňuje krok ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) ako gesto politickej kultúry. Uviedol to v reakcii na jeho demisiu.

Sólymos v reakcii na svoj incident podáva demisiu

Sólymos v reakcii na svoj incident podáva demisiu

DNES - 11:54Domáce

Minister životného prostredia László Sólymos pre svoj incident podáva demisiu.