• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 2.6.2020Meniny má Xénia, Oxana
12°Bratislava

Prečo sa oplatí vlastniť psa – najmä ak máte problémy so srdcom

  • 20:10 09.10.2019
  • Bratislava
Prečo sa oplatí vlastniť psa – najmä ak máte problémy so srdcom

Už naši predkovia vedeli, že pes je najlepší priateľ človeka. Ako však ukazujú najnovšie výskumy, mať psa sa oplatí aj zo zdravotných dôvodov.

Vlastníci psa môžu okrem spoločenských benefitov počítať aj s niekoľkými zdravotnými prínosmi. Pes v domácnosti sa vo všeobecnosti spája so zníženým rizikom opätovného infarktu a porážky o takmer tretinu a so zníženým rizikom úmrtia o 24 percent v porovnaní s ľuďmi, ktorí žijú v domácnosti bez psa. Tieto závery potvrdili dve štúdie publikované v žurnále Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes.

Prvá štúdia sa pozrela na viac ako 300.000 Švédov vo veku od 40 do 85 rokov, ktorí v minulosti prežili infarkt alebo ischemickú porážku. Tí z nich, ktorí žili sami so psom, mali o 33 percent nižšie riziko úmrtia v porovnaní s tými, ktorí žili v domácnosti bez psa. U tých, ktorí žili so psom a ďalšími rodinnými príslušníkmi, bolo toto riziko o 15 percent nižšie.

„Vieme, že sociálna izolácia je silný rizikový faktor pre horšie zdravie a predčasnú smrť. Niekoľko štúdií v minulosti preukázalo, že majitelia psov sa cítia menej sociálne izolovaní a zapájajú sa do viac interakcií s ostatnými. Pes je okrem toho dobrá motivácia k fyzickej aktivite, ktorá hrá dôležitú úlohu pri rehabilitácii a udržiavaní psychického zdravia.“

Autori štúdie poukázali aj na niekoľko faktorov, ktoré mohli negatívne ovplyvniť výsledky. K zlepšeniu zdravia u tých, ktorí žijú so psom a s rodinou mohlo napríklad dôjsť vďaka rodine, a nie vďaka psovi. Podobne tým, ktorí nedávno navždy stratili svojho štvornohého miláčika, sa mohlo zdravotne priťažiť.

„Najväčší nedostatok vyplýva z údajov, ku ktorým sme nemali prístup, ako napríklad informácie o životnom štýle a osobnosti. Veľkým otáznikom je, či ľudia, ktorí si zaobstarajú psa, už sú fyzicky a spoločensky aktívni. Ak je to tak, ochranu pred predčasným úmrtím mohli mať aj pred kúpou psa.“

V rámci druhého výskumu vedci upriamili pozornosť na takmer 4 milióny ľudí vo veku 18 rokov a viac. Zistili, že u majiteľov psa klesá riziko úmrtia o 24 percent, o 65 percent v prípade, že prekonali infarkt a o 31 percent v rámci následkov kardiovaskulárnych ochorení.

„Naše zistenia nasvedčujú tomu, že vlastnenie psa sa spája s dlhším životom. Analýza nebrala do úvahy ďalšie faktory ako dobrá kondícia alebo celkový zdravý životný štýl, no výsledky sú napriek tomu pozitívne.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, ahajournals.org, heart.org, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prekvapivé zistenie o koronavíruse: Respiračný vírus poškodzuje cievy

Prekvapivé zistenie o koronavíruse: Respiračný vírus poškodzuje cievy

VČERA - 21:45Zdravie

Nová štúdia ukázala, že ochorenie COVID-19 spôsobuje vážne poškodenie krvných ciev.

Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach

Prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby badať v očiach

VČERA - 18:05Zdravie

Skorá diagnóza Alzheimerovej choroby aj pomocou najnovších testov by mohla pomôcť spomaliť priebeh ochorenia.

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

VČERA - 9:16Zdravie

V prípade popraskanej kože na rukách môžu ako prvá pomoc poslúžiť krémy.

Príznaky demencie: Týchto 9 znakov pri rozprávaní ju prezradí

Príznaky demencie: Týchto 9 znakov pri rozprávaní ju prezradí

20:08 31.05.2020Zdravie

Demencia je široký pojem, ktorý zastrešuje niekoľko porúch kognitívnych schopností. Prvotným príznakom demencie sú často problémy pri rozprávaní. Na týchto 9 znakov treba dať pozor.

Dospelí, ktorí v mladosti absolvovali takúto operáciu, sú náchylnejší na alkoholizmus

Dospelí, ktorí v mladosti absolvovali takúto operáciu, sú náchylnejší na alkoholizmus

19:36 31.05.2020Zdravie

Výsledky novej štúdie naznačujú, že niektoré operácie by u mladistvých mali počkať, kým nedovŕšia dospelosť.