• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 11.12.2019Meniny má Hilda
Bratislava

Prečo sa oplatí vlastniť psa – najmä ak máte problémy so srdcom

  • 20:10 09.10.2019
  • Bratislava
Prečo sa oplatí vlastniť psa – najmä ak máte problémy so srdcom

Už naši predkovia vedeli, že pes je najlepší priateľ človeka. Ako však ukazujú najnovšie výskumy, mať psa sa oplatí aj zo zdravotných dôvodov.

Vlastníci psa môžu okrem spoločenských benefitov počítať aj s niekoľkými zdravotnými prínosmi. Pes v domácnosti sa vo všeobecnosti spája so zníženým rizikom opätovného infarktu a porážky o takmer tretinu a so zníženým rizikom úmrtia o 24 percent v porovnaní s ľuďmi, ktorí žijú v domácnosti bez psa. Tieto závery potvrdili dve štúdie publikované v žurnále Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes.

Prvá štúdia sa pozrela na viac ako 300.000 Švédov vo veku od 40 do 85 rokov, ktorí v minulosti prežili infarkt alebo ischemickú porážku. Tí z nich, ktorí žili sami so psom, mali o 33 percent nižšie riziko úmrtia v porovnaní s tými, ktorí žili v domácnosti bez psa. U tých, ktorí žili so psom a ďalšími rodinnými príslušníkmi, bolo toto riziko o 15 percent nižšie.

„Vieme, že sociálna izolácia je silný rizikový faktor pre horšie zdravie a predčasnú smrť. Niekoľko štúdií v minulosti preukázalo, že majitelia psov sa cítia menej sociálne izolovaní a zapájajú sa do viac interakcií s ostatnými. Pes je okrem toho dobrá motivácia k fyzickej aktivite, ktorá hrá dôležitú úlohu pri rehabilitácii a udržiavaní psychického zdravia.“

Autori štúdie poukázali aj na niekoľko faktorov, ktoré mohli negatívne ovplyvniť výsledky. K zlepšeniu zdravia u tých, ktorí žijú so psom a s rodinou mohlo napríklad dôjsť vďaka rodine, a nie vďaka psovi. Podobne tým, ktorí nedávno navždy stratili svojho štvornohého miláčika, sa mohlo zdravotne priťažiť.

„Najväčší nedostatok vyplýva z údajov, ku ktorým sme nemali prístup, ako napríklad informácie o životnom štýle a osobnosti. Veľkým otáznikom je, či ľudia, ktorí si zaobstarajú psa, už sú fyzicky a spoločensky aktívni. Ak je to tak, ochranu pred predčasným úmrtím mohli mať aj pred kúpou psa.“

V rámci druhého výskumu vedci upriamili pozornosť na takmer 4 milióny ľudí vo veku 18 rokov a viac. Zistili, že u majiteľov psa klesá riziko úmrtia o 24 percent, o 65 percent v prípade, že prekonali infarkt a o 31 percent v rámci následkov kardiovaskulárnych ochorení.

„Naše zistenia nasvedčujú tomu, že vlastnenie psa sa spája s dlhším životom. Analýza nebrala do úvahy ďalšie faktory ako dobrá kondícia alebo celkový zdravý životný štýl, no výsledky sú napriek tomu pozitívne.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, ahajournals.org, heart.org, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Existuje spôsob, ako zvrátiť cukrovku. Dôležitý je správny čas

Existuje spôsob, ako zvrátiť cukrovku. Dôležitý je správny čas

19:29 09.12.2019Zdravie

Cukrovku je možné liečiť aj bez hladovania.

5 doplnkov na chudnutie, ktoré sú podľa odborníkov vyhodenými peniazmi

5 doplnkov na chudnutie, ktoré sú podľa odborníkov vyhodenými peniazmi

19:25 09.12.2019Zdravie

Niektoré doplnky stravy o sebe tvrdia, že vám pomôžu bleskovo schudnúť. Pozrime sa na to, čo si o nich myslí veda.

Hrozí vám obezita? Jeden z vašich rodičov to dokáže predpovedať

Hrozí vám obezita? Jeden z vašich rodičov to dokáže predpovedať

18:21 08.12.2019Zdravie

Obezitu dokážu predpovedať 3 jednoduché faktory, ktoré pramenia aj od rodičov.

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

20:05 07.12.2019Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.