• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Prečo sa oplatí vlastniť psa – najmä ak máte problémy so srdcom

  • 20:10 09.10.2019
  • Bratislava
Prečo sa oplatí vlastniť psa – najmä ak máte problémy so srdcom

Už naši predkovia vedeli, že pes je najlepší priateľ človeka. Ako však ukazujú najnovšie výskumy, mať psa sa oplatí aj zo zdravotných dôvodov.

Vlastníci psa môžu okrem spoločenských benefitov počítať aj s niekoľkými zdravotnými prínosmi. Pes v domácnosti sa vo všeobecnosti spája so zníženým rizikom opätovného infarktu a porážky o takmer tretinu a so zníženým rizikom úmrtia o 24 percent v porovnaní s ľuďmi, ktorí žijú v domácnosti bez psa. Tieto závery potvrdili dve štúdie publikované v žurnále Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes.

Prvá štúdia sa pozrela na viac ako 300.000 Švédov vo veku od 40 do 85 rokov, ktorí v minulosti prežili infarkt alebo ischemickú porážku. Tí z nich, ktorí žili sami so psom, mali o 33 percent nižšie riziko úmrtia v porovnaní s tými, ktorí žili v domácnosti bez psa. U tých, ktorí žili so psom a ďalšími rodinnými príslušníkmi, bolo toto riziko o 15 percent nižšie.

„Vieme, že sociálna izolácia je silný rizikový faktor pre horšie zdravie a predčasnú smrť. Niekoľko štúdií v minulosti preukázalo, že majitelia psov sa cítia menej sociálne izolovaní a zapájajú sa do viac interakcií s ostatnými. Pes je okrem toho dobrá motivácia k fyzickej aktivite, ktorá hrá dôležitú úlohu pri rehabilitácii a udržiavaní psychického zdravia.“

Autori štúdie poukázali aj na niekoľko faktorov, ktoré mohli negatívne ovplyvniť výsledky. K zlepšeniu zdravia u tých, ktorí žijú so psom a s rodinou mohlo napríklad dôjsť vďaka rodine, a nie vďaka psovi. Podobne tým, ktorí nedávno navždy stratili svojho štvornohého miláčika, sa mohlo zdravotne priťažiť.

„Najväčší nedostatok vyplýva z údajov, ku ktorým sme nemali prístup, ako napríklad informácie o životnom štýle a osobnosti. Veľkým otáznikom je, či ľudia, ktorí si zaobstarajú psa, už sú fyzicky a spoločensky aktívni. Ak je to tak, ochranu pred predčasným úmrtím mohli mať aj pred kúpou psa.“

V rámci druhého výskumu vedci upriamili pozornosť na takmer 4 milióny ľudí vo veku 18 rokov a viac. Zistili, že u majiteľov psa klesá riziko úmrtia o 24 percent, o 65 percent v prípade, že prekonali infarkt a o 31 percent v rámci následkov kardiovaskulárnych ochorení.

„Naše zistenia nasvedčujú tomu, že vlastnenie psa sa spája s dlhším životom. Analýza nebrala do úvahy ďalšie faktory ako dobrá kondícia alebo celkový zdravý životný štýl, no výsledky sú napriek tomu pozitívne.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, ahajournals.org, heart.org, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

VČERA - 19:26Zdravie

Tento vitamín chýba až štvrtine obyvateľstva.

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

VČERA - 8:35Zdravie

Niektoré náhle zmeny v stravovacích návykoch môžu byť prvotným príznakom smrteľnej diagnózy.

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

19:08 15.10.2019Zdravie

Ak vo vašej strave zabezpečíte správne typy a pomer esenciálnych mastných kyselín, môžete zabrániť nepriaznivému zdravotnému stavu.

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

20:01 14.10.2019Zdravie

Vyfajčiť denne pár cigariet je z finančného hľadiska prijateľnejšia voľba. Dá sa to povedať aj o zdraví?

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

18:43 12.10.2019Zdravie

Ak pociťujete kŕče a nadúvanie, dokonca aj pri cvičení, môže vám pomôcť, keď zmeníte stravu.