• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 1.11.2020Meniny má Denis(a)
Bratislava

Saková: Slovensko sa nepridá k systému rozdeľovania migrantov zachránených na mori

  • 11:49 09.10.2019
  • Brusel/Luxemburg
Saková: Slovensko sa nepridá k systému rozdeľovania migrantov zachránených na mori

„Slovensko sa nepripojí do dobrovoľného systému rozmiestňovania migrantov zachránených na mori,“ uviedla Saková po skončení ministerských rokovaní.

Téma migrácie bola jedným z hlavných bodov rokovaní utorňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v Luxemburgu. Ministerka vnútra SR Denisa Saková pri tejto príležitosti uviedla, že Slovensko sa nepripojí do dobrovoľného systému rozmiestňovania migrantov zachránených na mori.

Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Malta po septembrovom minisummite ich ministrov vnútra vo Vallete (23. 9.) predložili v Luxemburgu plán na vytvorenie „zrýchleného systému“ preberania migrantov, ktorí boli zachránení z člnov v Stredozemnom mori. Tento návrh predpokladá, že preverovanie migrantov, relokácia žiadateľov o azyl a navracanie po ich prípadnom odmietnutí nepotrvá dokopy dlhšie než štyri týždne. Nový systém má fungovať najmenej šesť mesiacov, pokiaľ nenastane dramatické zvýšenie počtu prichádzajúcich migrantov. EÚ má zapojeným krajinám poskytovať „finančnú, technickú a operačnú podporu“.

Slovensko sa nepripojí do dobrovoľného systému rozmiestňovania migrantov zachránených na mori,“ uviedla Saková po skončení ministerských rokovaní. Upozornila, že táto iniciatíva má veľa rizikových faktorov a môže podporiť migračný efekt.

Podľa jej slov Slovensko a vôbec krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) trvajú na tom, že je potrebné riešiť príčiny migrácie a zamerať sa na krajiny pôvodu migrantov a na tranzitné krajiny. „Vieme pomôcť krajinám, ktoré sú zasiahnuté migráciou, či už v záchytných táboroch alebo azylových centrách, ale nie sme za to, aby narastal migračný tlak, či už cez stredomorskú trasu, alebo cez Balkán,“ vysvetlila ministerka.

Návrh z Malty však vyústil do iniciatívy ďalších troch členských krajín EÚ, ktoré poukázali na to, že migrantov prichádzajúcich po mori treba „riešiť“ aj vo východnom Stredomorí, najmä teraz, keď Turecko hrozí začatím vojenskej operácie na severe Sýrie, čo môže vyústiť do novej migračnej vlny.

Grécko, Cyprus a Bulharsko v spoločnom liste zaslanom ministrom vnútra EÚ zdôraznili, že táto situácia môže viesť k mohutnému nárastu počtu prisťahovalcov prichádzajúcich po východnej stredomorskej trase.

Geopolitické faktory, konflikty v tomto regióne a najmä v Sýrii pravdepodobne povedú k pokračovaniu tohto znepokojujúceho trendu v krátkodobom alebo strednodobom horizonte,“ uviedli tri juhoeurópske krajiny, ktoré od ostatných európskych partnerov požadujú väčšiu podporu.

Turecko vyhlásilo, že je pripravené začať novú ofenzívu proti kurdským milíciám na severe Iraku. Ankara má v úmysle vytvoriť bezpečnostnú „nárazníkovú zónu“ do hĺbky 30 kilometrov, kde by chcela presťahovať veľkú časť z 3,6 milióna sýrskych utečencov nachádzajúcich sa na území Turecka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Anglicko čaká štvortýždňový lockdown, oznámil Johnson

Anglicko čaká štvortýždňový lockdown, oznámil Johnson

VČERA - 20:34Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v sobotu oznámil, že v Anglicku bude zavedený druhý lockdown, ktorý potrvá štyri týždne.

Rakúsko zavádza druhý lockdown, platiť bude do konca novembra

Rakúsko zavádza druhý lockdown, platiť bude do konca novembra

VČERA - 18:11Zahraničné

Rakúska vláda v sobotu oznámila, že na budúci týždeň bude v krajine zavedený druhý plošný lockdown, ktorý má zastaviť rapídne šírenie koronavírusu.

Bielorusko zatvára hranice pre cudzincov, v Minsku opäť protestovali ženy

Bielorusko zatvára hranice pre cudzincov, v Minsku opäť protestovali ženy

VČERA - 17:19Zahraničné

Bielorusko od nedele dočasne zakáže vstup na svoje územie cudzincom a osobám bez štátnej príslušnosti.

Zomrel slávny herec, ktorý stvárnil legendárneho Jamesa Bonda

Zomrel slávny herec, ktorý stvárnil legendárneho Jamesa Bonda

VČERA - 13:42Zahraničné

Vo veku 90 rokov zomrel škótsky herec Sean Connery, ktorý sa preslávil najmä stvárnením agenta Jamesa Bonda v rovnomenných špionážnych filmoch.

Pri požiari železničného vagóna v Brne zomreli štyria ľudia

Pri požiari železničného vagóna v Brne zomreli štyria ľudia

VČERA - 9:59Zahraničné

Štyria ľudia zhoreli v noci na sobotu pri požiari železničného vagóna v Brne.