• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Osem krajín EÚ žiada Timmermansa o dôraznejšie zníženie emisií CO2 do roku 2030

  • 12:46 08.10.2019
  • Brusel
Osem krajín EÚ žiada Timmermansa o dôraznejšie zníženie emisií CO2 do roku 2030

Výzva má podobu spoločného listu, ktorý bol zámerne načasovaný na deň, keď Timmermans absolvuje vypočúvanie pred poslancami Európskeho parlamentu.

Osem členských štátov EÚ požiadalo holandského eurokomisára Fransa Timmermansa, ktorý bude v budúcej Európskej komisii (EK) zodpovedný za Európsky zelený pakt, aby zambicióznil doterajší cieľ EÚ znížiť emisie oxidu uhličitého. Namiesto 40 percent by sa do roku 2030 mali tieto emisie znížiť až o 55 percent. Píše o tom agentúra Reuters.

Za iniciatívou stoja ministri životného prostredia zo Španielska, Portugalska, Lotyšska a Švédska, ku ktorým sa pridali ďalšie štyri členské štáty EÚ.

Ich výzva má podobu spoločného listu, ktorý bol zámerne načasovaný na deň, keď Timmermans absolvuje vypočúvanie pred poslancami Európskeho parlamentu. V rámci neho musí jednak predstaviť svoje predstavy, ako chce riadiť portfólio, ktoré mu bolo zverené, a jednak odpovedať na otázky europoslancov.

Agentúra Reuters pripomenula, že hoci väčšina členov EÚ podporuje ambície dospieť k uhlíkovej neutralite do roku 2050, medzi členskými štátmi pretrvávajú rozdiely, pokiaľ ide o limity, ktoré by sa mali dosiahnuť v medziobdobí, čiže do roku 2030.

Väčšina štátov EÚ sa v roku 2018 dohodla na znížení emisií o 40 percent do uvedeného dátumu, pričom niektoré krajiny tento cieľ označili za nedostatočne ambiciózny.

List podpísaný ministrami ôsmich členských krajín vyzýva na zvýšenie ambícií, ktoré majú pomôcť Európskemu ekologickému paktu pri presadzovaní zásadnej transformácie a odvážnych opatrení potrebných vo všetkých odvetviach hospodárstva.

Nová predsedníčka EK Ursula von der Leyenová je takisto zástankyňou odvážnejších krokov a Timmermansovi dala za cieľ, aby sa emisie do roku 2030 znížili nie o 40 percent, ale „najmenej o 50 percent“.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová podľa Reuters podporuje 55-percentný cieľ zníženia emisií CO2 do roku 2030, avšak Nemecko list s výzvou pre Timmermansa nepodpísalo, lebo ministri spolkovej vlády sa v Berlíne nedohodli na súbore opatrení na ochranu životného prostredia.

Nemecko váhalo aj s cieľom dosiahnuť nulové emisie v roku 2050, a to pre obavy z negatívneho dopadu na automobilový priemysel. Na júnovom summite Európskej únie však podporilo spoločné únijné ciele do roku 2030 i do roku 2050.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zemana hospitalizujú v pražskej vojenskej nemocnici

Zemana hospitalizujú v pražskej vojenskej nemocnici

VČERA - 19:37Zahraničné

Špekulácie o zdraví 75-ročného lídra sa objavujú v posledných rokoch pravidelne v súvislosti s prezidentovou neistou chôdzou. Do popredia záujmu sa Zemanovo zdravie dostalo pred jeho druhým zvolením v roku 2018.

Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ výrazne stúpol

Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ výrazne stúpol

VČERA - 16:45Zahraničné

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) v stredu oznámila, že počet ilegálnych migrantov prichádzajúcich do krajín Európskej únie z Turecka sa za uplynulý mesiac výrazne zvýšil.

Erdogan vylúčil rokovania so sýrskymi Kurdmi; vyzval ich, aby sa vzdali

Erdogan vylúčil rokovania so sýrskymi Kurdmi; vyzval ich, aby sa vzdali

VČERA - 14:14Zahraničné

Erdogan zároveň odmietol výzvy zahraničných mocností vrátane USA, aby po týždni ofenzívy v Sýrii vyhlásil prímerie, píše agentúra AFP.

Čaputová: Vojenská ofenzíva Turecka vážne ohrozuje bezpečnosť celého regiónu

Čaputová: Vojenská ofenzíva Turecka vážne ohrozuje bezpečnosť celého regiónu

VČERA - 10:12Zahraničné

Jednostranná vojenská ofenzíva Turecka vážne ohrozuje stabilitu a bezpečnosť celého regiónu, myslí si slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Erdogan: Turecko v severnej Sýrii prímerie nikdy nevyhlási a sankcií sa nebojí

Erdogan: Turecko v severnej Sýrii prímerie nikdy nevyhlási a sankcií sa nebojí

VČERA - 7:29Zahraničné

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zamietol návrh Spojených štátov na sprostredkovanie prímeria v severnej Sýrii s tým, že Ankara tak nikdy neurobí.