• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 13.7.2020Meniny má Margita
13°Bratislava

Danko: Návrh na úpravu minimálneho dôchodku nerozbije štátnu kasu

  • 12:10 06.10.2019
  • Bratislava
Danko: Návrh na úpravu minimálneho dôchodku nerozbije štátnu kasu

Koaličná strana SNS podmieňuje schválenie novely zákona o minimálnej mzde z dielne Smeru-SD tým, že musia koaliční partneri podporiť jej návrh na zvýšenie minimálneho dôchodku.

Uviedol to v diskusnej relácii TA3 predseda SNS Andrej Danko s tým, že je potrebné celkovo zmeniť systém sociálneho zabezpečenia.

Danko opäť zopakoval, že SNS je za zvýšenie minimálnej mzdy, ale musí to byť zodpovedné. Podľa neho je po 10 rokoch stanovovania minimálnej mzdy tento systém zastaraný a treba sa zaoberať novými výzvami. Koaličná SNS naďalej trvá na zvýšení minimálneho dôchodku.

Poslanci navrhujú základnú sumu minimálneho dôchodku naviazať namiesto určeného percenta sumy životného minima pre jednu osobu na určené percento sumy priemernej mzdy vyplývajúcej z hospodárstva SR za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza danému kalendárnemu roku, konkrétne má byť vo výške 33 % priemernej mesačnej nominálnej mzdy v hospodárstve. „Toto je principiálna vec, hádam nikto na Slovensku nechce zabrániť nárastu minimálneho dôchodku. Podali sme citlivý návrh, ktorý nerozbije štátnu kasu. Ľuďom, ktorí majú najnižšie dôchodky, treba pomôcť,“ skonštatoval Danko.

Predseda SNS ďalej uviedol, že ak Smer-SD nepodporí ich návrh o minimálnych dôchodkoch, nepodporia národniari jeho novelu o minimálnej mzde, ktorou sa má zaviesť vzorec na jej pravidelné zvyšovanie. „Minimálne dôchodky sú naša podmienka schválenia toho, čo navrhuje Robert Fico pri minimálnej mzde. Budem ešte navrhovať, aby sme stanovili percentuálne k priemernej mzde aj odpočítateľnú položku. To znamená, ak rastie minimálna mzda, aby rástla odpočítateľná položka, aby ľudia mali viac čistých peňazí na výplatnej páske,“ vyhlásil Danko. Zároveň bude za to, aby sa viedol zodpovedný dialóg. „Nielen, aby sa vyťahovali 'úspešné hrozienka', robili sa PR vystúpenia a problémy sa neriešili,“ tvrdí Danko.

Podľa Danka má štát možnosti, ako by mohol získať zdroje na financovanie opatrení. Upozornil napríklad na každoročnú medzeru vo výbere dane z pridanej hodnoty (DPH) v objeme 1,5 miliardy eur. „Kde sú zákony? Nech minister financií donesie zákony, ktoré zabránia rozkrádaniu a zabezpečia aspoň miliardu eur, tak bude v tomto štáte na všetko. Ale minister financií si zľahčuje život tým, že si vymyslí daň na cigarety. To je nezodpovedné vo vzťahu k ľuďom, prečo majú platiť drahšie cigarety, keď tu niekto na DPH kradne? Smer-SD si musí uvedomiť, že je tu už dlhé roky a v mnohých veciach sme ho prebrali k životu. Chcem ich prebrať aj pri minimálnom dôchodku, tak ako som ich prebral, keď všetci hovorili, že nie je možné znížiť daň z príjmu na 15 %, urobil som to pre firmy do 100.000 eur,“ podotkol Danko.

Líder SNS opäť spomenul aj ďalšie opatrenia, ktoré strana presadzuje a ktoré predloží na rokovanie parlamentu. Presadzuje zriadenie ministerstva cestovného ruchu a športu, v oblasti športu budú ďalej poslanci presadzovať, aby v kolektívnych športoch mohli športovci využívať živnosti. Ďalším opatrením chce SNS umožniť obchodným reťazcom darovanie drogistického tovaru po dátume spotreby charite, zaviesť inštitút podnikových bytov, ako aj rozšíriť čerpanie rekreačných poukazov, aby ich mohol čerpať nielen zamestnanec, ale aj jeho deti, rodičia zamestnanca či jeho starí rodičia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Británia vyčlení na hraničnú infraštruktúru s EÚ viac než 700 miliónov libier

Británia vyčlení na hraničnú infraštruktúru s EÚ viac než 700 miliónov libier

VČERA - 16:48Ekonomické

Británia vyčlení viac než 700 miliónov libier na hraničnú infraštruktúru s Európskou úniou s cieľom udržať bezproblémový obchod s EÚ aj po skončení prechodného obdobia.

NDS pri tendri na uzatvorenie tunela Višňové porušila zákon, ÚVO jej dal pokutu

NDS pri tendri na uzatvorenie tunela Višňové porušila zákon, ÚVO jej dal pokutu

VČERA - 12:12Ekonomické

Národná diaľničná spoločnosť porušila zákon o verejnom obstarávaní v prípade zákaziek súvisiacich s realizáciou kovových zábran (mreží) na dočasné uzatvorenie tunelových rúr tunela Višňové.

Doležal: Výstavba 2. profilu tunela Branisko sa predpokladá najskôr v roku 2025

Doležal: Výstavba 2. profilu tunela Branisko sa predpokladá najskôr v roku 2025

VČERA - 11:08Ekonomické

Vzhľadom na aktuálny stav prípravy sa predpokladá najskorší možný termín začatia výstavby druhého profilu tunela Branisko v roku 2025.

Kiššová: Tak masívne rušenie povinností, poplatkov a pokút ešte nebolo

Kiššová: Tak masívne rušenie povinností, poplatkov a pokút ešte nebolo

12:34 11.07.2020Ekonomické

Balík opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia je podľa poradkyne ministra hospodárstva Jany Kiššovej najväčším balíkom opatrení na zníženie administratívnej záťaže podnikateľov v histórii. 

Španielskemu cestovnému ruchu chýbajú bohatí klienti z Ruska a Blízkeho východu

Španielskemu cestovnému ruchu chýbajú bohatí klienti z Ruska a Blízkeho východu

9:31 11.07.2020Ekonomické

Cestovné obmedzenia si vybrali vysokú daň v španielskom turizme