• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Zomrela známa česká divadelná a filmová herečka

  • 10:27 06.10.2019
  • Praha
Zomrela známa česká divadelná a filmová herečka

Vo veku 92 rokov zomrela česká divadelná a filmová herečka, signatárka Charty 77 Vlasta Chramostová.

Životný príbeh českej herečky Vlasty Chramostovej bol plný drsných pádov a neskutočného odhodlania. Umelkyňa bola signatárkou Charty 77 a kritičkou vtedajšieho režimu. Stálo ju to dvadsať rokov divadelnej kariéry.

Brnenská rodáčka sa narodila 17. novembra 1926. Veľké aj malé dejiny presiakli jej životom v neskutočnej konštelácii. Herečka študovala na gymnáziu a neskôr na brnenskom konzervatóriu, ktoré v tom čase zavreli a študentov poslali do vojnovej výroby. Po druhej svetovej vojne stála pri zrode brnenského Svobodného divadla (1945), potom pôsobila v Mestskom divadle v Olomouci (1945–1946). Neskôr nasledovali 4 sezóny v Národnom divadle v Brne (1946–1950).

O svojho štvorročného syna Konráda prišla pri autonehode 25. mája 1963, kedy aj ona sama utrpela vážne zranenia. V ďalších rokoch sa musela veľmi ťažko vyrovnávať s pocitom viny za jeho smrť.

V dramatickom umení pokračovala aj v pražskom Divadle na Vinohradech. V roku 1963 získala rolu vo filme Až přijde kocour a v roku 1965 sa objavila aj v komédii Bíla paní. Hrala aj vo filme Spalovač mrtvol (1968). Pred rokom 1968 sa stala národnou umelkyňou a darilo sa jej aj v profesionálnej oblasti. Rok 1968 znamenal pre herečku obrovský zlom. Po podpísaní Charty 77 jej bolo účinkovanie v divadle aj vo filme zakázané.

Prezident Českej republiky Václav Havel jej v roku 1998 udelil Rad T.G. Masaryka III. triedy za vynikajúce zásluhy o demokraciu a ľudské práva a Čestnú medailu T. G. Masaryka za vernosť jeho odkazu.

Vlasta Chramostová - Show Jana Krause 16. 12. 2011

Vlasta Chramostová bola dvakrát nominovaná na Českého leva. "Skutočne som žila tri životy. Prvý bol herecký a začínal v Brne, druhý disidentský a tretí bol životom návratov. Herecký trval do mojich 44 rokov a disidentský ďalších 20 rokov", uviedla Chramostová.

Nakladateľstvo Doplněk v roku 1999 vydalo herečke knihu spomienok pod názvom Vlasta Chramostová.

Osudom herečky Vlasty Chramostovej sa inšpiroval aj taliansky režisér Giorgio Albertazzi v televíznom filme Gli Angeli del Potere (Anjeli moci, 1988), ktorý vznikol na motívy divadelnej hry Pavla Kohouta, Marie zápasí s anděly.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zemana hospitalizujú v pražskej vojenskej nemocnici

Zemana hospitalizujú v pražskej vojenskej nemocnici

VČERA - 19:37Zahraničné

Špekulácie o zdraví 75-ročného lídra sa objavujú v posledných rokoch pravidelne v súvislosti s prezidentovou neistou chôdzou. Do popredia záujmu sa Zemanovo zdravie dostalo pred jeho druhým zvolením v roku 2018.

Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ výrazne stúpol

Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ výrazne stúpol

VČERA - 16:45Zahraničné

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) v stredu oznámila, že počet ilegálnych migrantov prichádzajúcich do krajín Európskej únie z Turecka sa za uplynulý mesiac výrazne zvýšil.

Erdogan vylúčil rokovania so sýrskymi Kurdmi; vyzval ich, aby sa vzdali

Erdogan vylúčil rokovania so sýrskymi Kurdmi; vyzval ich, aby sa vzdali

VČERA - 14:14Zahraničné

Erdogan zároveň odmietol výzvy zahraničných mocností vrátane USA, aby po týždni ofenzívy v Sýrii vyhlásil prímerie, píše agentúra AFP.

Čaputová: Vojenská ofenzíva Turecka vážne ohrozuje bezpečnosť celého regiónu

Čaputová: Vojenská ofenzíva Turecka vážne ohrozuje bezpečnosť celého regiónu

VČERA - 10:12Zahraničné

Jednostranná vojenská ofenzíva Turecka vážne ohrozuje stabilitu a bezpečnosť celého regiónu, myslí si slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Erdogan: Turecko v severnej Sýrii prímerie nikdy nevyhlási a sankcií sa nebojí

Erdogan: Turecko v severnej Sýrii prímerie nikdy nevyhlási a sankcií sa nebojí

VČERA - 7:29Zahraničné

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zamietol návrh Spojených štátov na sprostredkovanie prímeria v severnej Sýrii s tým, že Ankara tak nikdy neurobí.