• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 13.7.2020Meniny má Margita
12°Bratislava

Zomrela známa česká divadelná a filmová herečka

  • 10:27 06.10.2019
  • Praha
Zomrela známa česká divadelná a filmová herečka

Vo veku 92 rokov zomrela česká divadelná a filmová herečka, signatárka Charty 77 Vlasta Chramostová.

Životný príbeh českej herečky Vlasty Chramostovej bol plný drsných pádov a neskutočného odhodlania. Umelkyňa bola signatárkou Charty 77 a kritičkou vtedajšieho režimu. Stálo ju to dvadsať rokov divadelnej kariéry.

Brnenská rodáčka sa narodila 17. novembra 1926. Veľké aj malé dejiny presiakli jej životom v neskutočnej konštelácii. Herečka študovala na gymnáziu a neskôr na brnenskom konzervatóriu, ktoré v tom čase zavreli a študentov poslali do vojnovej výroby. Po druhej svetovej vojne stála pri zrode brnenského Svobodného divadla (1945), potom pôsobila v Mestskom divadle v Olomouci (1945–1946). Neskôr nasledovali 4 sezóny v Národnom divadle v Brne (1946–1950).

O svojho štvorročného syna Konráda prišla pri autonehode 25. mája 1963, kedy aj ona sama utrpela vážne zranenia. V ďalších rokoch sa musela veľmi ťažko vyrovnávať s pocitom viny za jeho smrť.

V dramatickom umení pokračovala aj v pražskom Divadle na Vinohradech. V roku 1963 získala rolu vo filme Až přijde kocour a v roku 1965 sa objavila aj v komédii Bíla paní. Hrala aj vo filme Spalovač mrtvol (1968). Pred rokom 1968 sa stala národnou umelkyňou a darilo sa jej aj v profesionálnej oblasti. Rok 1968 znamenal pre herečku obrovský zlom. Po podpísaní Charty 77 jej bolo účinkovanie v divadle aj vo filme zakázané.

Prezident Českej republiky Václav Havel jej v roku 1998 udelil Rad T.G. Masaryka III. triedy za vynikajúce zásluhy o demokraciu a ľudské práva a Čestnú medailu T. G. Masaryka za vernosť jeho odkazu.

Vlasta Chramostová - Show Jana Krause 16. 12. 2011

Vlasta Chramostová bola dvakrát nominovaná na Českého leva. "Skutočne som žila tri životy. Prvý bol herecký a začínal v Brne, druhý disidentský a tretí bol životom návratov. Herecký trval do mojich 44 rokov a disidentský ďalších 20 rokov", uviedla Chramostová.

Nakladateľstvo Doplněk v roku 1999 vydalo herečke knihu spomienok pod názvom Vlasta Chramostová.

Osudom herečky Vlasty Chramostovej sa inšpiroval aj taliansky režisér Giorgio Albertazzi v televíznom filme Gli Angeli del Potere (Anjeli moci, 1988), ktorý vznikol na motívy divadelnej hry Pavla Kohouta, Marie zápasí s anděly.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
WHO hlási rekordný globálny prírastok v počte nakazených

WHO hlási rekordný globálny prírastok v počte nakazených

VČERA - 20:42Zahraničné

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hlásila v nedeľu rekordný globálny prírastok počtu nakazených koronavírusom.

Bulharsko opäť otvorí nočné kluby a diskotéky

Bulharsko opäť otvorí nočné kluby a diskotéky

VČERA - 19:36Zahraničné

Bulharské úrady opätovne povolia otvorenie nočných klubov, barov a diskoték, ktoré len pred troma dňami uzavreli po náraste počtu prípadov nákazy koronavírusom.

Pápež vyjadril znepokojenie nad premenou Hagie Sofie na mešitu

Pápež vyjadril znepokojenie nad premenou Hagie Sofie na mešitu

VČERA - 16:29Zahraničné

Pápeža Františka "hlboko zarmútilo" rozhodnutie Turecka premeniť bývalý byzantský chrám Hagia Sofia v Istanbule na moslimskú mešitu.

Korčok: Je smutné, že Fico politikárči s úplne všetkým, čo sa mu hodí

Korčok: Je smutné, že Fico politikárči s úplne všetkým, čo sa mu hodí

VČERA - 15:55Zahraničné

Je smutné, že Robert Fico (Smer-SD) politikárči s úplne všetkým, čo sa mu hodí.

Maďarsko sprísňuje kontrolu štátnych hraníc

Maďarsko sprísňuje kontrolu štátnych hraníc

VČERA - 13:16Zahraničné

Maďarská vláda sprísňuje kontrolu štátnych hraníc a od polnoci z nedele na pondelok zavádza kategorizáciu krajín podľa epidemiologického rizika.