• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 3.6.2020Meniny má Karolína
16°Bratislava

3 veci, ktoré vám nesmú chýbať v strave, ak chcete schudnúť

  • 18:54 04.10.2019
  • Bratislava
3 veci, ktoré vám nesmú chýbať v strave, ak chcete schudnúť

Len málo doplnkov má preukázateľné účinky na chudnutie.

Ak chcete schudnúť, nemusíte sa spoliehať na tabletky, pretože ich účinok väčšinou nie je overený. Ako potvrdila štúdia zverejnená v odbornom časopise International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, zelený čaj, viac vlákniny a nízkotučné mliečne výrobky sú najlepšími doplnkami vášho jedálnička, ktoré naozaj fungujú pri chudnutí.

Flavonoidy a kofeín v zelenom čaji zrýchľujú metabolizmus, ktorý telu umožňuje rýchlejšie spracovať tuk. Vláknina, ktorá sa nachádza v ovocí, zelenine, strukovinách a celozrnných produktoch vás dokáže zasýtiť, potláča chuť do jedla, znižuje brušný tuk a zrýchľuje chudnutie.

Mliečne výrobky obsahujú vitamín D aj vápnik, čo sú látky spojené s chudnutím. Tieto závery vychádzajú zo štúdie, ktorá skúmala účinky stovky rôznych doplnkov na chudnutie. Medzi ne patrili stimulanty ako kofeín, látky znižujúce chuť do jedla a ďalšie doplnky určené na chudnutie.

Výsledky ukázali, že iba zelený čaj, vláknina a mliečne výrobky dokážu preukázateľne podporiť chudnutie.

Cvičenie je však pre chudnutie rozhodujúce, uviedla autorka štúdie Melinda Manore. „Pokiaľ nezmeníte stravu a nezačnete cvičiť, u väčšiny ľudí nebude mať žiadny doplnok väčší vplyv,” uvádza Manore, pričom dodáva, že cvičenie je rozhodujúce nielen pre chudnutie ale aj na zachovanie svalovej hmoty.

Tabletky a iné doplnky stravy môžu byť nebezpečné

Strava by mala obsahovať viac ovocia, zeleniny, chudého mäsa a celozrnných výrobkov. Pre niektorých ľudí môže byť prospešné zvýšenie bielkovín.

Ako dodáva Manore:

„Pridanie vlákniny, vápnika, bielkovín a pitie zeleného čaju môže pomôcť. Ale nič z toho nebude mať veľký účinok, pokiaľ nebudete cvičiť a jesť ovocie a zeleninu.“

Mnoho doplnkov má málo alebo žiadne dôkazy, ktoré by podporovali ich účinky a podľa Manore môžu byť dokonca nebezpečné:

„To, po čom ľudia túžia, je schudnúť a udržiavať alebo zvyšovať svalovú hmotu. Neexistujú dôkazy o tom, že by to dokázal nejaký doplnok. A niektoré majú vedľajšie účinky, od nepríjemných, ako je napríklad nadúvanie a plynatosť, až po veľmi závažné problémy, ako sú napríklad srdcové problémy a mŕtvica.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, webmd.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

DNES - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

DNES - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

VČERA - 20:40Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

VČERA - 18:15Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

VČERA - 16:02Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.