• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Prečo a ako dlho by ste pred počatím nemali piť alkohol

  • 20:02 04.10.2019
  • Čangša
Prečo a ako dlho by ste pred počatím nemali piť alkohol

Abstinencia pred počatím sa v budúcnosti môže odraziť na zdravotnom stave dieťaťa. Ako dlho pred oplodnením by sa rodičia mali zdržať konzumácie alkoholu?

Negatívne účinky alkoholu sa nedostavujú len u konzumentov, ale aj u ich nenarodených detí – dokonca aj pred počatím. Najnovšia štúdia v tejto oblasti odhalila, že muži by nemali piť alkohol aspoň 6 mesiacov pred počatím a ženy aspoň 1 rok pred počatím.

Čo sa môže stať, ak túto normu nesplníte? U otcov, ktorí pili alkohol tri mesiace pred počatím, bola o 44 percent zvýšená šanca, že sa im narodí dieťa s vrodenou poruchou srdca. U otcov, ktorí v tomto období holdovali nadmernému pitiu alkoholu (definovanému ako vypitie 5 a viac alkoholických nápojov pri jednej príležitosti), sa ukázalo až o 52 percent vyššie riziko, že ich dieťa sa narodí s vrodenou poruchou. U matiek išlo v obidvoch prípadoch o 16-percentné riziko.

„Nadmerné pitie alkoholu u budúcich rodičov je vysoko rizikové a nebezpečné správanie, ktoré zvyšuje šance, že ich potomok sa narodí so srdcovou poruchou, a takisto škodí ich vlastnému zdraviu.“

Alkohol pôsobí ako teratogén, ktorý spôsobuje poruchy embrya a spája sa s takzvaným fetálnym alkoholovým syndrómom. Štatisticky u každého štvrtého dieťaťa s fetálnym alkoholovým syndrómom sa tiež vyskytne vrodená porucha srdca. Ide o najbežnejšiu vrodenú poruchu, ktorá postihuje 1 percento novonarodených detí.

V minulosti bolo podniknutých niekoľko štúdií, ktoré sa zameriavali prevažne na konzumáciu alkoholu matky pred otehotnením a počas tehotenstva a jeho vplyvu na zdravie dieťaťa. Žiadna z nich ale neposkytla jasné výsledky.

Najnovšia štúdia, ktorá preskúmala aj vplyv otcovských návykov na zdravie plodu, prelustrovala 55 štúdií z rokov 1991 až 2019 o deťoch s vrodenými srdcovými poruchami. Vedci v nich hľadali kľúčové slová ako „vrodená porucha srdca“ a „kardiovaskulárna porucha“ a porovnávali ich s kontaktom s alkoholom.

Pomocou rozsiahlej analýzy sa podarilo zistiť, že čím viac alkoholu konzumoval otec dieťaťa, tým vyššia bola šanca, že sa u dieťaťa vyvinie vrodená srdcová porucha. Ak alkohol konzumovala matka, riziko Fallotovej tetralógie sa u dieťaťa zvýšilo o 20 percent (ide o kombináciu ochorení, ktorej hlavným príznakom je pokožka s modrastým nádychom).

Štúdia sa nesnaží poukázať na to, že pokiaľ pije alkohol otec, dieťa si ponesie viac následkov, než keď pije matka. Ani pri počte mesiacov pred počatím, počas ktorých by rodičia nemali konzumovať alkohol, si vedci nie sú takí istí.

Vrodené srdcové ochorenia vznikajú pod vplyvom viacerých faktorov, medzi ktoré nesmieme zabudnúť priradiť chromozomálne anomálie, ochorenia matky a vystavenie toxínom a terapeutickým liečivám počas tehotenstva.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sagepub.com, eurekalert.org, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

VČERA - 19:26Zdravie

Tento vitamín chýba až štvrtine obyvateľstva.

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

VČERA - 8:35Zdravie

Niektoré náhle zmeny v stravovacích návykoch môžu byť prvotným príznakom smrteľnej diagnózy.

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

19:08 15.10.2019Zdravie

Ak vo vašej strave zabezpečíte správne typy a pomer esenciálnych mastných kyselín, môžete zabrániť nepriaznivému zdravotnému stavu.

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

20:01 14.10.2019Zdravie

Vyfajčiť denne pár cigariet je z finančného hľadiska prijateľnejšia voľba. Dá sa to povedať aj o zdraví?

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

18:43 12.10.2019Zdravie

Ak pociťujete kŕče a nadúvanie, dokonca aj pri cvičení, môže vám pomôcť, keď zmeníte stravu.