• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 13.7.2020Meniny má Margita
12°Bratislava

Prečo a ako dlho by ste pred počatím nemali piť alkohol

  • 20:02 04.10.2019
  • Čangša
Prečo a ako dlho by ste pred počatím nemali piť alkohol

Abstinencia pred počatím sa v budúcnosti môže odraziť na zdravotnom stave dieťaťa. Ako dlho pred oplodnením by sa rodičia mali zdržať konzumácie alkoholu?

Negatívne účinky alkoholu sa nedostavujú len u konzumentov, ale aj u ich nenarodených detí – dokonca aj pred počatím. Najnovšia štúdia v tejto oblasti odhalila, že muži by nemali piť alkohol aspoň 6 mesiacov pred počatím a ženy aspoň 1 rok pred počatím.

Čo sa môže stať, ak túto normu nesplníte? U otcov, ktorí pili alkohol tri mesiace pred počatím, bola o 44 percent zvýšená šanca, že sa im narodí dieťa s vrodenou poruchou srdca. U otcov, ktorí v tomto období holdovali nadmernému pitiu alkoholu (definovanému ako vypitie 5 a viac alkoholických nápojov pri jednej príležitosti), sa ukázalo až o 52 percent vyššie riziko, že ich dieťa sa narodí s vrodenou poruchou. U matiek išlo v obidvoch prípadoch o 16-percentné riziko.

„Nadmerné pitie alkoholu u budúcich rodičov je vysoko rizikové a nebezpečné správanie, ktoré zvyšuje šance, že ich potomok sa narodí so srdcovou poruchou, a takisto škodí ich vlastnému zdraviu.“

Alkohol pôsobí ako teratogén, ktorý spôsobuje poruchy embrya a spája sa s takzvaným fetálnym alkoholovým syndrómom. Štatisticky u každého štvrtého dieťaťa s fetálnym alkoholovým syndrómom sa tiež vyskytne vrodená porucha srdca. Ide o najbežnejšiu vrodenú poruchu, ktorá postihuje 1 percento novonarodených detí.

V minulosti bolo podniknutých niekoľko štúdií, ktoré sa zameriavali prevažne na konzumáciu alkoholu matky pred otehotnením a počas tehotenstva a jeho vplyvu na zdravie dieťaťa. Žiadna z nich ale neposkytla jasné výsledky.

Najnovšia štúdia, ktorá preskúmala aj vplyv otcovských návykov na zdravie plodu, prelustrovala 55 štúdií z rokov 1991 až 2019 o deťoch s vrodenými srdcovými poruchami. Vedci v nich hľadali kľúčové slová ako „vrodená porucha srdca“ a „kardiovaskulárna porucha“ a porovnávali ich s kontaktom s alkoholom.

Pomocou rozsiahlej analýzy sa podarilo zistiť, že čím viac alkoholu konzumoval otec dieťaťa, tým vyššia bola šanca, že sa u dieťaťa vyvinie vrodená srdcová porucha. Ak alkohol konzumovala matka, riziko Fallotovej tetralógie sa u dieťaťa zvýšilo o 20 percent (ide o kombináciu ochorení, ktorej hlavným príznakom je pokožka s modrastým nádychom).

Štúdia sa nesnaží poukázať na to, že pokiaľ pije alkohol otec, dieťa si ponesie viac následkov, než keď pije matka. Ani pri počte mesiacov pred počatím, počas ktorých by rodičia nemali konzumovať alkohol, si vedci nie sú takí istí.

Vrodené srdcové ochorenia vznikajú pod vplyvom viacerých faktorov, medzi ktoré nesmieme zabudnúť priradiť chromozomálne anomálie, ochorenia matky a vystavenie toxínom a terapeutickým liečivám počas tehotenstva.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sagepub.com, eurekalert.org, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

VČERA - 20:13Zdravie

U žien, ktoré sa často stretávajú s týmto príznakom menopauzy, hrozí až o 70 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

VČERA - 19:34Zdravie

Trápia vás prehlbujúce sa vrásky, no nechcete míňať kopu peňazí na kozmetické prípravky, ktoré vám ponúka drogéria? Stavte na niektorý z týchto prírodných olejov!

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

20:15 11.07.2020Zdravie

Muž dostal neobvyklú reakciu na dezinfekčný prostriedok na ruky.

Nízkotučná verzus vysokotučná strava: Ktorá z nich je účinnejšia pri chudnutí?

Nízkotučná verzus vysokotučná strava: Ktorá z nich je účinnejšia pri chudnutí?

19:36 11.07.2020Zdravie

Výskum ukázal, či obmedzenie tukov skutočne pomáha pri chudnutí.

Od alergie po absces – 11 dôvodov, prečo vám opuchla tvár

Od alergie po absces – 11 dôvodov, prečo vám opuchla tvár

17:55 11.07.2020Zdravie

Za opuch v oblasti tváre niekedy môžu aj zdanlivo nesúvisiace problémy.