• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 3.6.2020Meniny má Karolína
16°Bratislava

Prečo a ako dlho by ste pred počatím nemali piť alkohol

  • 20:02 04.10.2019
  • Čangša
Prečo a ako dlho by ste pred počatím nemali piť alkohol

Abstinencia pred počatím sa v budúcnosti môže odraziť na zdravotnom stave dieťaťa. Ako dlho pred oplodnením by sa rodičia mali zdržať konzumácie alkoholu?

Negatívne účinky alkoholu sa nedostavujú len u konzumentov, ale aj u ich nenarodených detí – dokonca aj pred počatím. Najnovšia štúdia v tejto oblasti odhalila, že muži by nemali piť alkohol aspoň 6 mesiacov pred počatím a ženy aspoň 1 rok pred počatím.

Čo sa môže stať, ak túto normu nesplníte? U otcov, ktorí pili alkohol tri mesiace pred počatím, bola o 44 percent zvýšená šanca, že sa im narodí dieťa s vrodenou poruchou srdca. U otcov, ktorí v tomto období holdovali nadmernému pitiu alkoholu (definovanému ako vypitie 5 a viac alkoholických nápojov pri jednej príležitosti), sa ukázalo až o 52 percent vyššie riziko, že ich dieťa sa narodí s vrodenou poruchou. U matiek išlo v obidvoch prípadoch o 16-percentné riziko.

„Nadmerné pitie alkoholu u budúcich rodičov je vysoko rizikové a nebezpečné správanie, ktoré zvyšuje šance, že ich potomok sa narodí so srdcovou poruchou, a takisto škodí ich vlastnému zdraviu.“

Alkohol pôsobí ako teratogén, ktorý spôsobuje poruchy embrya a spája sa s takzvaným fetálnym alkoholovým syndrómom. Štatisticky u každého štvrtého dieťaťa s fetálnym alkoholovým syndrómom sa tiež vyskytne vrodená porucha srdca. Ide o najbežnejšiu vrodenú poruchu, ktorá postihuje 1 percento novonarodených detí.

V minulosti bolo podniknutých niekoľko štúdií, ktoré sa zameriavali prevažne na konzumáciu alkoholu matky pred otehotnením a počas tehotenstva a jeho vplyvu na zdravie dieťaťa. Žiadna z nich ale neposkytla jasné výsledky.

Najnovšia štúdia, ktorá preskúmala aj vplyv otcovských návykov na zdravie plodu, prelustrovala 55 štúdií z rokov 1991 až 2019 o deťoch s vrodenými srdcovými poruchami. Vedci v nich hľadali kľúčové slová ako „vrodená porucha srdca“ a „kardiovaskulárna porucha“ a porovnávali ich s kontaktom s alkoholom.

Pomocou rozsiahlej analýzy sa podarilo zistiť, že čím viac alkoholu konzumoval otec dieťaťa, tým vyššia bola šanca, že sa u dieťaťa vyvinie vrodená srdcová porucha. Ak alkohol konzumovala matka, riziko Fallotovej tetralógie sa u dieťaťa zvýšilo o 20 percent (ide o kombináciu ochorení, ktorej hlavným príznakom je pokožka s modrastým nádychom).

Štúdia sa nesnaží poukázať na to, že pokiaľ pije alkohol otec, dieťa si ponesie viac následkov, než keď pije matka. Ani pri počte mesiacov pred počatím, počas ktorých by rodičia nemali konzumovať alkohol, si vedci nie sú takí istí.

Vrodené srdcové ochorenia vznikajú pod vplyvom viacerých faktorov, medzi ktoré nesmieme zabudnúť priradiť chromozomálne anomálie, ochorenia matky a vystavenie toxínom a terapeutickým liečivám počas tehotenstva.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sagepub.com, eurekalert.org, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

DNES - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

DNES - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

VČERA - 20:40Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

VČERA - 18:15Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

VČERA - 16:02Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.