• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 4.6.2020Meniny má Lenka
15°Bratislava

Žena mala problémy so zarastaním chĺpkov. Ukázalo sa, že ide o smrteľnú diagnózu

  • 20:05 02.10.2019
  • Milwaukee
Žena mala problémy so zarastaním chĺpkov. Ukázalo sa, že ide o smrteľnú diagnózu

To, čo na prvý pohľad vyzeralo ako zarastanie chĺpkov v intímnych partiách, sa neskôr zmenilo na vážne ochorenie.

29-ročná Marisa Struppová z mesta Milwaukee (Wisconsin) si prvýkrát všimla zvláštnu hrčku v oblasti genitálií v marci 2018. Keďže nepatrí medzi ženy, ktoré by zanedbávali zdravie, zašla hneď na kožné vyšetrenie, a to aj napriek tomu, že na prvý pohľad hrčka vyzerala len ako zarastený chĺpok.

Dermatológ potvrdil jej očakávania, a drobnú hrčku neoznačil za vážny prípad. Pre istotu však Struppovú poslal za gynekológom. V apríli 2018 struppovej hrčku odstránili a vzorku poslali na laboratórne vyšetrenie.

Struppová z vyšetrenia dostala správy, ktoré jej rýchlo zmenili celý život. To, čo pôvodne vyzeralo ako zarastajúci chĺpok, bol v skutočnosti melanóm vulvy v 2. štádiu. Ide o ojedinelý typ rakoviny, ktorý tvorí asi len 2 percentá všetkých prípadov melanómu u žien.

„Myslela som si, že to je len malý zarastený vlas, a keďže ma nikto neoboznámil so smrteľným rizikom, dala som si ho odstrániť. V tej dobe ma to veľmi netrápilo, zaneprázdňovala ma práca. Až po nejakom čase som zašla za gynekológom, ktorý ma oboznámil s podrobnosťami.“

Po zistení diagnózy mladá žena zažila strach ako nikdy predtým. Dovtedy totiž nepočula o žiadnom prípade takéhoto druhu rakoviny. Kým sa Struppová dopracovala k odstráneniu melanómu, rakovina sa rozšírila aj do blízkych lymfatických uzlín, takže dosiahla 3. štádium.

Struppová po operácii na odporúčanie lekárov absolvovala imunoterapiu, ktorá však po sebe zanechala nepríjemné vedľajšie účinky v podobe vyrážok, migrén a extrémnej únavy.

17. júla 2019 sa Struppová na Instagrame zverila s dobrými výsledkami z magnetickej rezonancie, podľa ktorých sa chorobu celkom podarilo vyhubiť. 10. septembra absolvovala poslednú dávku imunoterapie.

Marisa pred absolvovaním poslednej dávky imunoterapie.

Marisa hovorí, že v boji proti rakovine jej výrazne pomohla online komunikácia s ďalšími ľuďmi, ktorí prekonávajú toto vážne ochorenie. „Rozprávala som sa s ľuďmi z celého sveta – z Nemecka, Argentíny, Anglicka a Spojených štátov. Nie každý z nich trpel na to isté, čo mám ja... niektorí začínali s imunoterapiou a pýtali sa, čo bude nasledovať,“ hovorí mladá bojovníčka.

V súčasnosti musí Struppová absolvovať lekárske vyšetrenie každých 4 až 6 mesiacov. „Rakovina mi toho toľko vzala, ale nedovolím, aby ma zdolala a zmenila. Nie som obeť rakoviny, ja ju porážam.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, metro.co.uk, nypost.com, instagram.com/marisastrupp
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

VČERA - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

VČERA - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

16:02 02.06.2020Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.