• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 13.7.2020Meniny má Margita
12°Bratislava

Nepriaznivé účinky probiotík: Takto vám môžu škodiť

  • 18:11 05.10.2019
  • Bratislava
Nepriaznivé účinky probiotík: Takto vám môžu škodiť

Užívanie probiotík vám môže priniesť ťažkosti.

Mnohí ľudia vedia, že ak chcú zmierniť plynatosť, mali by sa vyhýbať sýteným nápojom či strukovinám. Málokto však vie, že plynatosť majú na svedomí aj potraviny s vysokým obsahom karbohydrátov a tiež probiotiká, ktoré ľudia užívajú v nádeji, že im zlepšia trávenie. Štúdia ukázala, že ak sa vyhnete prebytočným cukrom a užívaniu probiotík, zbavíte sa tak nadúvania, plynatosti aj zahmlenému mysleniu.

Probiotiká obsahujú rôzne druhy baktérií a je možné ich užívať bez lekárskeho predpisu, no niekedy môžu spôsobiť vedľajšie účinky. Môže to byť spôsobené interakciami medzi baktériami a hostiteľom, alebo môžu uškodiť ľuďom s ochoreniami, ako sú syndróm krátkeho čreva a zápalové črevné ochorenie (IBD).

Lactobacillus je probiotikum, ktoré má celý rad poddruhov. Niektoré z týchto druhov, napríklad Lactobacillus fermenti a Lactobacillus acidophilus môžu produkovať D-kyselinu mliečnu. Podľa štúdie publikovanej v časopise Clinical and Translational Gastroenterology je práve nadprodukcia tejto kyseliny zodpovedná za bolesť brucha a nadúvanie, grganie, plynanosť a neschopnosť sústrediť sa.

Satish Rao, prvý autor štúdie, uviedol:

"Keď sa výskumníci pozreli bližšie, našli veľké kolónie baktérií rozmnožujúcich sa v tenkom čreve pacientov a vysokú hladinu D-kyseliny mliečnej produkovanú fermentáciou cukrov v ich potrave baktériami laktobacillus."

Probiotiká robia škodu, ak sú pridlho v tenkom čreve

D-laktátovú acidózu (D-laktát) spôsobujú baktérie produkujúce D-kyselinu mliečnu, keď fermentujú nestrávené uhľohydráty. Akumulácia tejto kyseliny v krvi môže dočasne spôsobiť toxicitu mozgových buniek, čo môže viesť k neurologickým príznakom, ako je pomalá reč, zmätenosť a neschopnosť sústrediť sa. Stav sa lieči tak, že sa obmedzia uhľohydráty vrátane cukru, zamedzí sa užívaniu probiotík a v prípade potreby sa môžu použiť antibiotiká.

Rao povedal:

„Probiotiká majú pôsobiť v hrubom čreve a nie v tenkom čreve alebo žalúdku, takže problémy s pohyblivosťou môžu viesť k problémom s probiotickými baktériami, ktoré sa dostanú na správne miesto.

Veľký počet problémov, od stavov, ako je cukrovka, až po lieky, ako sú antidepresíva a minerály, ako napríklad železo, môže spomaliť pohyb a zvýšiť pravdepodobnosť, že probiotiká zostanú príliš dlho v tenkom čreve, kde môžu spôsobiť škodu.

Probiotiká určite môžu pomôcť napríklad ľuďom, ktorí majú gastroenteritídu alebo črevnú chrípku, alebo majú hnačku alebo iné problémy po tom, ako antibiotiká vyhladia prirodzenú črevnú mikroflóru. V týchto situáciách chceme budovať svoju bakteriálnu flóru, takže probiotiká sú ideálne.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, insights.ovid.com, spring.org.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

VČERA - 20:13Zdravie

U žien, ktoré sa často stretávajú s týmto príznakom menopauzy, hrozí až o 70 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

VČERA - 19:34Zdravie

Trápia vás prehlbujúce sa vrásky, no nechcete míňať kopu peňazí na kozmetické prípravky, ktoré vám ponúka drogéria? Stavte na niektorý z týchto prírodných olejov!

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

20:15 11.07.2020Zdravie

Muž dostal neobvyklú reakciu na dezinfekčný prostriedok na ruky.

Nízkotučná verzus vysokotučná strava: Ktorá z nich je účinnejšia pri chudnutí?

Nízkotučná verzus vysokotučná strava: Ktorá z nich je účinnejšia pri chudnutí?

19:36 11.07.2020Zdravie

Výskum ukázal, či obmedzenie tukov skutočne pomáha pri chudnutí.

Od alergie po absces – 11 dôvodov, prečo vám opuchla tvár

Od alergie po absces – 11 dôvodov, prečo vám opuchla tvár

17:55 11.07.2020Zdravie

Za opuch v oblasti tváre niekedy môžu aj zdanlivo nesúvisiace problémy.