• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Nepriaznivé účinky probiotík: Takto vám môžu škodiť

  • 18:11 05.10.2019
  • Bratislava
Nepriaznivé účinky probiotík: Takto vám môžu škodiť

Užívanie probiotík vám môže priniesť ťažkosti.

Mnohí ľudia vedia, že ak chcú zmierniť plynatosť, mali by sa vyhýbať sýteným nápojom či strukovinám. Málokto však vie, že plynatosť majú na svedomí aj potraviny s vysokým obsahom karbohydrátov a tiež probiotiká, ktoré ľudia užívajú v nádeji, že im zlepšia trávenie. Štúdia ukázala, že ak sa vyhnete prebytočným cukrom a užívaniu probiotík, zbavíte sa tak nadúvania, plynatosti aj zahmlenému mysleniu.

Probiotiká obsahujú rôzne druhy baktérií a je možné ich užívať bez lekárskeho predpisu, no niekedy môžu spôsobiť vedľajšie účinky. Môže to byť spôsobené interakciami medzi baktériami a hostiteľom, alebo môžu uškodiť ľuďom s ochoreniami, ako sú syndróm krátkeho čreva a zápalové črevné ochorenie (IBD).

Lactobacillus je probiotikum, ktoré má celý rad poddruhov. Niektoré z týchto druhov, napríklad Lactobacillus fermenti a Lactobacillus acidophilus môžu produkovať D-kyselinu mliečnu. Podľa štúdie publikovanej v časopise Clinical and Translational Gastroenterology je práve nadprodukcia tejto kyseliny zodpovedná za bolesť brucha a nadúvanie, grganie, plynanosť a neschopnosť sústrediť sa.

Satish Rao, prvý autor štúdie, uviedol:

"Keď sa výskumníci pozreli bližšie, našli veľké kolónie baktérií rozmnožujúcich sa v tenkom čreve pacientov a vysokú hladinu D-kyseliny mliečnej produkovanú fermentáciou cukrov v ich potrave baktériami laktobacillus."

Probiotiká robia škodu, ak sú pridlho v tenkom čreve

D-laktátovú acidózu (D-laktát) spôsobujú baktérie produkujúce D-kyselinu mliečnu, keď fermentujú nestrávené uhľohydráty. Akumulácia tejto kyseliny v krvi môže dočasne spôsobiť toxicitu mozgových buniek, čo môže viesť k neurologickým príznakom, ako je pomalá reč, zmätenosť a neschopnosť sústrediť sa. Stav sa lieči tak, že sa obmedzia uhľohydráty vrátane cukru, zamedzí sa užívaniu probiotík a v prípade potreby sa môžu použiť antibiotiká.

Rao povedal:

„Probiotiká majú pôsobiť v hrubom čreve a nie v tenkom čreve alebo žalúdku, takže problémy s pohyblivosťou môžu viesť k problémom s probiotickými baktériami, ktoré sa dostanú na správne miesto.

Veľký počet problémov, od stavov, ako je cukrovka, až po lieky, ako sú antidepresíva a minerály, ako napríklad železo, môže spomaliť pohyb a zvýšiť pravdepodobnosť, že probiotiká zostanú príliš dlho v tenkom čreve, kde môžu spôsobiť škodu.

Probiotiká určite môžu pomôcť napríklad ľuďom, ktorí majú gastroenteritídu alebo črevnú chrípku, alebo majú hnačku alebo iné problémy po tom, ako antibiotiká vyhladia prirodzenú črevnú mikroflóru. V týchto situáciách chceme budovať svoju bakteriálnu flóru, takže probiotiká sú ideálne.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, insights.ovid.com, spring.org.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

VČERA - 19:26Zdravie

Tento vitamín chýba až štvrtine obyvateľstva.

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

VČERA - 8:35Zdravie

Niektoré náhle zmeny v stravovacích návykoch môžu byť prvotným príznakom smrteľnej diagnózy.

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

19:08 15.10.2019Zdravie

Ak vo vašej strave zabezpečíte správne typy a pomer esenciálnych mastných kyselín, môžete zabrániť nepriaznivému zdravotnému stavu.

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

20:01 14.10.2019Zdravie

Vyfajčiť denne pár cigariet je z finančného hľadiska prijateľnejšia voľba. Dá sa to povedať aj o zdraví?

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

18:43 12.10.2019Zdravie

Ak pociťujete kŕče a nadúvanie, dokonca aj pri cvičení, môže vám pomôcť, keď zmeníte stravu.