• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 4.6.2020Meniny má Karolína
16°Bratislava

Nepriaznivé účinky probiotík: Takto vám môžu škodiť

  • 18:11 05.10.2019
  • Bratislava
Nepriaznivé účinky probiotík: Takto vám môžu škodiť

Užívanie probiotík vám môže priniesť ťažkosti.

Mnohí ľudia vedia, že ak chcú zmierniť plynatosť, mali by sa vyhýbať sýteným nápojom či strukovinám. Málokto však vie, že plynatosť majú na svedomí aj potraviny s vysokým obsahom karbohydrátov a tiež probiotiká, ktoré ľudia užívajú v nádeji, že im zlepšia trávenie. Štúdia ukázala, že ak sa vyhnete prebytočným cukrom a užívaniu probiotík, zbavíte sa tak nadúvania, plynatosti aj zahmlenému mysleniu.

Probiotiká obsahujú rôzne druhy baktérií a je možné ich užívať bez lekárskeho predpisu, no niekedy môžu spôsobiť vedľajšie účinky. Môže to byť spôsobené interakciami medzi baktériami a hostiteľom, alebo môžu uškodiť ľuďom s ochoreniami, ako sú syndróm krátkeho čreva a zápalové črevné ochorenie (IBD).

Lactobacillus je probiotikum, ktoré má celý rad poddruhov. Niektoré z týchto druhov, napríklad Lactobacillus fermenti a Lactobacillus acidophilus môžu produkovať D-kyselinu mliečnu. Podľa štúdie publikovanej v časopise Clinical and Translational Gastroenterology je práve nadprodukcia tejto kyseliny zodpovedná za bolesť brucha a nadúvanie, grganie, plynanosť a neschopnosť sústrediť sa.

Satish Rao, prvý autor štúdie, uviedol:

"Keď sa výskumníci pozreli bližšie, našli veľké kolónie baktérií rozmnožujúcich sa v tenkom čreve pacientov a vysokú hladinu D-kyseliny mliečnej produkovanú fermentáciou cukrov v ich potrave baktériami laktobacillus."

Probiotiká robia škodu, ak sú pridlho v tenkom čreve

D-laktátovú acidózu (D-laktát) spôsobujú baktérie produkujúce D-kyselinu mliečnu, keď fermentujú nestrávené uhľohydráty. Akumulácia tejto kyseliny v krvi môže dočasne spôsobiť toxicitu mozgových buniek, čo môže viesť k neurologickým príznakom, ako je pomalá reč, zmätenosť a neschopnosť sústrediť sa. Stav sa lieči tak, že sa obmedzia uhľohydráty vrátane cukru, zamedzí sa užívaniu probiotík a v prípade potreby sa môžu použiť antibiotiká.

Rao povedal:

„Probiotiká majú pôsobiť v hrubom čreve a nie v tenkom čreve alebo žalúdku, takže problémy s pohyblivosťou môžu viesť k problémom s probiotickými baktériami, ktoré sa dostanú na správne miesto.

Veľký počet problémov, od stavov, ako je cukrovka, až po lieky, ako sú antidepresíva a minerály, ako napríklad železo, môže spomaliť pohyb a zvýšiť pravdepodobnosť, že probiotiká zostanú príliš dlho v tenkom čreve, kde môžu spôsobiť škodu.

Probiotiká určite môžu pomôcť napríklad ľuďom, ktorí majú gastroenteritídu alebo črevnú chrípku, alebo majú hnačku alebo iné problémy po tom, ako antibiotiká vyhladia prirodzenú črevnú mikroflóru. V týchto situáciách chceme budovať svoju bakteriálnu flóru, takže probiotiká sú ideálne.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, insights.ovid.com, spring.org.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

VČERA - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

VČERA - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

16:02 02.06.2020Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.