• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 4.6.2020Meniny má Lenka
15°Bratislava

Koľko dní bez vykonania veľkej potreby už naznačuje vážnejší problém?

  • 19:59 30.09.2019
  • Svet
Koľko dní bez vykonania veľkej potreby už naznačuje vážnejší problém?

So zápchou sa už pravdepodobne stretol každý z nás. Kedy ale môže ísť o vážnejšiu poruchu?

Pravidelná stolica je zväčša výsadou len tých najzdravších z nás. Množstvo ľudí sa bežne stretáva so zápchou, ktorá je definovaná ako vyprázdňovanie čriev menej ako trikrát za týždeň. Priemerný človek trpí na následky zápchy zhruba raz za dva mesiace.

Hľadanie uvoľnenia je pre väčšinu ľudí pri zápche jedinou činnosťou, ktorou sa zaoberajú. Niektorým však môže prísť na um otázka, či tento stav netrvá už príliš dlho. Dokáže dlhodobá zápcha ohroziť život?

„Naše črevá sú ako rúry potrubia, a sú celkom pevné,“ vysvetľuje pre portál Men’s Health doktor John Whyte. Ten ďalej hovorí, že zápcha je nebezpečná až vtedy, keď dôjde k upchatiu čreva zaseknutou stolicou, čo je obvykle problémom pacientov s ďalšími diagnózami, ako je Parkinsonova choroba.

Whyte odpovedá aj na otázku, kedy by sme sa mali začať báť nepravidelnosti pri vylučovaní. „Vo všeobecnosti platí, že väčšina ľudí sa nevyprázdňuje na každodennej báze,“ hovorí lekár. Niektorí sa vedia bez ťažkostí zaobísť pri frekvencii niekoľkokrát za týždeň.

„Veľmi sa to líši a ľudia sú väčšinou sami schopní postrehnúť zmeny vo vyprázdňovaní. Ak ste sa ale za posledné 3 po sebe idúce dni nevyprázdnili, mali by ste spozornieť,“ vysvetľuje všeobecný doktor Robert Glatter.

Okrem času a pravidelnosti vyprázdňovania sú rozhodujúce aj ďalšie vedľajšie príznaky zápchy. Vážnejšie problémy dokážu odhaliť ťažkosti pri uvoľňovaní plynov, bolesti brucha alebo jeho opuch.

Všetky vyššie spomenuté príznaky by spoločne mohli svedčiť o obštrukcii čreva. V takomto prípade stolica zablokovala prísun krvi do hrubého čreva, čo zaregistrujete vďaka intenzívnej bolesti. Ľudia s týmto problémom by mali čím skôr vyhľadať lekársku pomoc.

Takýto stav pravdepodobne okamžite rozoznáte, tvrdí Whyte. Prejavuje sa pocitom, akoby ste mali niečo zaseknuté v otvore konečníka. Ešte predtým, ako zájdete za lekárom, si môžete skúsiť pomôcť slivkami v akejkoľvek forme alebo miernym preháňadlom.

Pri preháňadle treba dodať, že by za žiadnych okolností nemalo byť súčasťou vášho každodenného života. Pri obštrukcii čriev ho môžete použiť najviac dvakrát tak, aby ste si pri tom neublížili.

„Ľudia, ktorí používajú preháňadlo každý týždeň, nútia telo zvyknúť si na tento druh lieku. Preháňadlo by ste preto nemali použiť viac ako raz za mesiac,“ dodáva doktor Whyte.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, menshealth.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

VČERA - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

VČERA - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

16:02 02.06.2020Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.