• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 4.6.2020Meniny má Lenka
15°Bratislava

V práčkach sa našli rezistentné baktérie. Toto musíte urobiť,aby ste zastavili ich šírenie

  • 19:55 30.09.2019
  • Bratislava
V práčkach sa našli rezistentné baktérie. Toto musíte urobiť,aby ste zastavili ich šírenie

Podľa nového výskumu môžu práčky prenášať baktérie odolné voči liekom.

Na automatické práčky sa spoliehame, že udržia naše prádlo čisté, no to však neznamená, že neobsahujú žiadne baktérie. Nová štúdia naznačuje, že v práčkach sa môžu nachádzať baktérie odolné voči liekom, ktoré by mohli predstavovať riziko pre ľudí so zníženou imunitou.

Vedci v štúdii opisujú prípad, keď bola práčka zodpovedná za šírenie baktérií rezistentných na lieky medzi novorodencami v nemeckej nemocnici. Zdá sa, že ide o prvý hlásený prípad nemocničnej práčky, ktorá prenášala škodlivé patogény na pacientov.

Nízka teplota nezničí baktérie

Výsledky výskumu majú dôsledky aj na práčky v domácnostiach, najmä na práčky s ekologickým režimom, ktorý používa nižšie teploty vody, ktoré majú menšiu šancu ničiť patogény. Ani bežné režimy však nedokážu ohriať vodu natoľko, aby práčka zabila každú formu života, ktorá je na vašom oblečení. U väčšiny zdravých ľudí to však nemusí predstavovať problém, pretože väčšina baktérií na našom tele a oblečení nie je škodlivých.

Lekári v štúdii zverejnenej v časopise Applied and Environmental Microbiology zistili, že u novorodencov v nemeckej nemocnici sa opakovane potvrdil výskyt kmeňa baktérií rezistentných na lieky známych ako Klebsiella oxytoca. Táto baktéria spôsobuje vážne infekcie v zdravotníckych zariadeniach, napríklad v opatrovateľských domovoch a jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Riziko pre ľudí s oslabeným imunitným systémom

Aj keď novorodenci z K. oxytoca neochoreli, u pacientov s oslabeným imunitným systémom môže baktéria spôsobiť zápal pľúc, infekcie močových ciest a infekcie rán.

Lekári si spočiatku mysleli, že baktéria sa prenášala od zdravotníckych pracovníkov alebo od samotných matiek novorodencov, ale testy tieto teórie vylúčili. Ďalej lekári testovali rôzne povrchy v nemocnici, napríklad detské inkubátory, ale ani u nich sa príčina nepreukázala. Nakoniec našli zdroj v práčke. Vzorky odobraté z gumového tesnenia dverí a priehradky na prací prostriedok boli pozitívne na K. oxytoca.

Uvedená práčka sa nachádzala mimo centrálnej práčovne nemocnice a používala sa iba na pranie oblečenia matiek a čiapok a ponožiek pre novorodencov. Keď zdravotnícky personál prestal používať túto práčku, nevyskytli sa žiadne ďalšie prípady K. oxytoca u novorodencov. Autori dospeli k záveru, že práčky by sa mali ďalej skúmať ako možné zdroje kontaminácie v zdravotníckych zariadeniach.

Perte na vyšších teplotách

Okrem toho autori uviedli, že pri domácich práčkach by mali ľudia vykonať určité opatrenia pri praní bielizne citlivých ľudí, ako sú napríklad starší ľudia, ktorí potrebujú ošetrovateľskú starostlivosť, ľudia s oslabeným imunitným systémom a ľudia s hnisavými zraneniami. V týchto prípadoch autori odporúčajú pranie bielizne „pri vyšších teplotách alebo s účinnými dezinfekčnými prostriedkami“, aby sa zabránilo prenosu patogénov, uviedol v stanovisku vedúci štúdie Martin Exner, predseda a riaditeľ Ústavu hygieny a verejného zdravia vo Fakultnej nemocnici v Bonne.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, aem.asm.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

VČERA - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

VČERA - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

16:02 02.06.2020Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.