• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

V práčkach sa našli rezistentné baktérie. Toto musíte urobiť,aby ste zastavili ich šírenie

  • 19:55 30.09.2019
  • Bratislava
V práčkach sa našli rezistentné baktérie. Toto musíte urobiť,aby ste zastavili ich šírenie

Podľa nového výskumu môžu práčky prenášať baktérie odolné voči liekom.

Na automatické práčky sa spoliehame, že udržia naše prádlo čisté, no to však neznamená, že neobsahujú žiadne baktérie. Nová štúdia naznačuje, že v práčkach sa môžu nachádzať baktérie odolné voči liekom, ktoré by mohli predstavovať riziko pre ľudí so zníženou imunitou.

Vedci v štúdii opisujú prípad, keď bola práčka zodpovedná za šírenie baktérií rezistentných na lieky medzi novorodencami v nemeckej nemocnici. Zdá sa, že ide o prvý hlásený prípad nemocničnej práčky, ktorá prenášala škodlivé patogény na pacientov.

Nízka teplota nezničí baktérie

Výsledky výskumu majú dôsledky aj na práčky v domácnostiach, najmä na práčky s ekologickým režimom, ktorý používa nižšie teploty vody, ktoré majú menšiu šancu ničiť patogény. Ani bežné režimy však nedokážu ohriať vodu natoľko, aby práčka zabila každú formu života, ktorá je na vašom oblečení. U väčšiny zdravých ľudí to však nemusí predstavovať problém, pretože väčšina baktérií na našom tele a oblečení nie je škodlivých.

Lekári v štúdii zverejnenej v časopise Applied and Environmental Microbiology zistili, že u novorodencov v nemeckej nemocnici sa opakovane potvrdil výskyt kmeňa baktérií rezistentných na lieky známych ako Klebsiella oxytoca. Táto baktéria spôsobuje vážne infekcie v zdravotníckych zariadeniach, napríklad v opatrovateľských domovoch a jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Riziko pre ľudí s oslabeným imunitným systémom

Aj keď novorodenci z K. oxytoca neochoreli, u pacientov s oslabeným imunitným systémom môže baktéria spôsobiť zápal pľúc, infekcie močových ciest a infekcie rán.

Lekári si spočiatku mysleli, že baktéria sa prenášala od zdravotníckych pracovníkov alebo od samotných matiek novorodencov, ale testy tieto teórie vylúčili. Ďalej lekári testovali rôzne povrchy v nemocnici, napríklad detské inkubátory, ale ani u nich sa príčina nepreukázala. Nakoniec našli zdroj v práčke. Vzorky odobraté z gumového tesnenia dverí a priehradky na prací prostriedok boli pozitívne na K. oxytoca.

Uvedená práčka sa nachádzala mimo centrálnej práčovne nemocnice a používala sa iba na pranie oblečenia matiek a čiapok a ponožiek pre novorodencov. Keď zdravotnícky personál prestal používať túto práčku, nevyskytli sa žiadne ďalšie prípady K. oxytoca u novorodencov. Autori dospeli k záveru, že práčky by sa mali ďalej skúmať ako možné zdroje kontaminácie v zdravotníckych zariadeniach.

Perte na vyšších teplotách

Okrem toho autori uviedli, že pri domácich práčkach by mali ľudia vykonať určité opatrenia pri praní bielizne citlivých ľudí, ako sú napríklad starší ľudia, ktorí potrebujú ošetrovateľskú starostlivosť, ľudia s oslabeným imunitným systémom a ľudia s hnisavými zraneniami. V týchto prípadoch autori odporúčajú pranie bielizne „pri vyšších teplotách alebo s účinnými dezinfekčnými prostriedkami“, aby sa zabránilo prenosu patogénov, uviedol v stanovisku vedúci štúdie Martin Exner, predseda a riaditeľ Ústavu hygieny a verejného zdravia vo Fakultnej nemocnici v Bonne.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, aem.asm.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

VČERA - 19:26Zdravie

Tento vitamín chýba až štvrtine obyvateľstva.

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

VČERA - 8:35Zdravie

Niektoré náhle zmeny v stravovacích návykoch môžu byť prvotným príznakom smrteľnej diagnózy.

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

19:08 15.10.2019Zdravie

Ak vo vašej strave zabezpečíte správne typy a pomer esenciálnych mastných kyselín, môžete zabrániť nepriaznivému zdravotnému stavu.

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

20:01 14.10.2019Zdravie

Vyfajčiť denne pár cigariet je z finančného hľadiska prijateľnejšia voľba. Dá sa to povedať aj o zdraví?

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

18:43 12.10.2019Zdravie

Ak pociťujete kŕče a nadúvanie, dokonca aj pri cvičení, môže vám pomôcť, keď zmeníte stravu.