• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 3.6.2020Meniny má Karolína
16°Bratislava

Bolestivý príznak nedostatku omega-3 mastných kyselín

  • 19:33 29.09.2019
  • Bratislava
Bolestivý príznak nedostatku omega-3 mastných kyselín

Deficit omega-3 mastných kyselín môže spôsobovať bolesti.

Stuhnuté kĺby a opuch môžu byť nepriamymi znakmi nedostatku omega-3 mastných kyselín, naznačuje výskum publikovaný v odbornom časopise Osteoarthritis and Cartilage.

Ak sa ráno zobúdzate stuhnutí, pociťujete bolesti v kĺboch, opuch, citlivosť a strácate ohybnosť, môžu to byť príznaky artritídy. No podľa vedcov k tomu môže prispievať nedostatok omega-3 mastných kyselín, pretože existuje súvislosť medzi artritídou a nedostatkom omega-3 mastných kyselín v strave.

Vedci naznačujú, že strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny by mohla zmierniť príznaky osteoartritídy. Štúdia zistila, že pridanie rybieho oleja do stravy môže zmierniť alebo dokonca zabrániť vzniku osteoartritídy. Podobné účinky vám prinesie aj ľanový olej, pretože kyselina alfa-linolénová má protizápalové účinky.

Pri starnúcej populácii je osteoartróza jednou z hlavných príčin zdravotného postihnutia. Aj keď stále neexistujú žiadne účinné lieky na toto ochorenie, rybí olej s omega-3 mastnými kyselinami môže byť jedným z najlepších prírodných liekov na liečenie osteoartritídy.

Jeden z hlavných autorov štúdie profesor John Tarlton vysvetlil vplyv omega-3 mastných kyselín na osteoartrózu:

„Klasické skoré príznaky ochorenia, ako je degradácia kolagénu v chrupavke a strata molekúl, ktoré dodávajú vlastnosti absorbujúce nárazy, sa znížili vďaka omega-3 mastným kyselinám. Ďalej existovali presvedčivé dôkazy o tom, že omega-3 mastné kyseliny ovplyvňujú biochémiu choroby, a preto nielenže pomáhajú predchádzať ochoreniu, ale tiež spomaľujú jeho progresiu a potenciálne regulujú preukázanú osteoartrózu.“

Západná strava obsahuje vysoké hladiny omega-6 mastných kyselín, ktoré môžu viesť k zápalovým ochoreniam, ako sú kolitída, srdcové ochorenia, osteoporóza, rakovina, reumatoidná artritída a osteoartritída.

Moderná strava obsahuje až 30-krát viac omega-6 ako omega-3 mastných kyselín, zatiaľ čo strava našich predkov obsahovala takmer rovnakú hladinu týchto dvoch typov omega mastných kyselín.

Preto doplnky stravy s omega-3 mastnýmu kyselinami môžu pomôcť napraviť túto nerovnováhu v západnej strave a zmierniť stavy, ako je kolitída a srdcové choroby. Rybí olej je oveľa účinnejší ako ľanový olej, ale pre vegetariánov a vegánov je ľanový olej dobrou alternatívou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, spring.org.uk, oarsijournal.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

DNES - 21:29Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

DNES - 20:14Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

VČERA - 20:40Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

VČERA - 18:15Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

Mlieko a jeho vplyv na cukrovku a vysoký tlak

VČERA - 16:02Zdravie

Prelomová štúdia, ktorá prebehla za účasti takmer 150.000 dobrovoľníkov, poukázala na nečakaný vplyv mlieka na diabetes a hypertenziu.