• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

11 skorých príznakov rakoviny prsníka, ktoré sa netýkajú hrčiek

  • 21:03 24.09.2019
  • Bratislava
11 skorých príznakov rakoviny prsníka, ktoré sa netýkajú hrčiek

Rakovina prsníka sa najčastejšie prejavuje vznikom hrčky v oblasti pŕs. Často ju ale prezradia aj ďalšie prejavy, ktoré s hrčkami nijako nesúvisia.

Ako najzreteľnejší príznak rakoviny prsníka sa v médiách často prezentuje hrčka na prsníku. Hoci takéto tvrdenie nemožno poprieť, zároveň treba upriamiť pozornosť aj na ďalšie časté príznaky tohto druhu rakoviny.

Podľa výskumu prezentovaného na konferencii britského Národného inštitútu na výskum rakoviny v roku 2016 bola každej šiestej žene diagnostikovaná rakovina prsníka na základe menej zjavných príznakov, ako abnormalita na bradavke alebo strata hmotnosti.

Prevencia pred rakovinou prsníka by mala u každej ženy zahŕňať pozorovanie akýchkoľvek zmien v oblasti pŕs. Okrem toho je potrebné dodržiavať pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa, prípade mamografické vyšetrenia.

Týchto 11 menej nápadných znakov dokáže prezradiť rakovinu prsníka:

1. Zápal, podráždenie alebo šúpanie pokožky

Každú – aj tú najmenšiu zmenu vzhľadu prsníkov treba čím skôr hlásiť gynekológovi. Patrí sem začervenanie, vyrážka, zhrubnutie pokožky alebo jej zvráskavenie.

2. Zmena vzhľadu bradaviek

Bradavky každej ženy sa líšia farbou, veľkosťou, polohou, povrchom aj ochlpením. Všetky tieto prvky sú vcelku normálne, pokiaľ sa na vašich prsiach nezačnú meniť. Častým problémom sú napríklad vpadnuté bradavky – ak ste ich mali odjakživa, niet sa čoho báť. Ak takáto zmena nastala náhle, môže už ísť o väčší problém.

3. Výtok z bradaviek

Unikanie tekutiny z bradaviek je normálne len v troch prípadoch – počas tehotenstva, pri kojení a asi rok po pôrode. V prípade, že sa stretnete s výtokom v inom období, a to zvlášť ak je červený, zelený alebo páchne, môže ísť o rakovinu prsníka.

4. Bolestivý opuch

Bolesť a opuchnutie prsníkov sa zväčša spája s predmenštruačným syndrómom a tehotenstvom. V nejednom prípade môže signalizovať aj rakovinu.

Zmena veľkosti alebo tvaru prsníka súvisí s rastom tumoru, ktorý sa môže nachádzať v rôznych častiach prsníka. Lekára by ste mali informovať vtedy, keď bolesť prsníkov nesúvisí s menštruačným cyklom alebo kojením, objaví sa náhle alebo neprechádza.

5. Pocit šteklenia

Dôležité je pozorovať aj pocit vnútri prsníka. Niektoré ženy s rakovinou prsníka sa sťažujú na pocit, akoby ich vnútri niečo šteklilo, akoby tam niečo jemne vibrovalo alebo akoby im unikalo materské mlieko. K takýmto pocitom môže dôjsť aj náhodne, ale ak sa opakujú alebo neprestávajú, treba zájsť za doktorom.

6. Ťažkosti pri sprchovaní

Zdá sa vám, že nosenie podprsenky vám zrazu neobvykle dráždi bradavky? Bolia vás prsia do takej miery, že na ne pri sprchovaní nedokážete mieriť sprchovou hlavicou? Sú vám zrazu nepríjemné dotyky partnera? Prsníky a bradavky, ktoré sú náhle citlivejšie ako kedykoľvek predtým, môžu byť jedným z prvých varovných príznakov rakoviny.

7. Viditeľné žily

Viditeľnosť žíl pod povrchom pokožky záleží od mnohých faktorov – farby pokožky, množstva tuku pod kožou, tehotenstva aj genetiky. Aj tu teda platí, že treba zaznamenávať zmeny v celkovom vzhľade.

To znamená, že ak si jedného dňa všimnete, že vám na prsiach zrazu dobre vidno žily alebo ak už predtým viditeľné žily stmavli alebo sa zväčšili, najlepšie urobíte, ak o tom upovedomíte svojho lekára.

8. Svrbia vás bradavky

Svrbenie bradaviek vie okrem čipkovanej podprsenky zapríčiniť aj onkologické ochorenie. Okrem najhoršieho verdiktu vám lekár pri prehliadke môže oznámiť aj kvasinkovú infekciu, alergiu alebo podráždenie z oblečenia.

Svrbenie bradaviek vyvoláva aj ojedinelý typ rakoviny, pri ktorej dochádza k tvorbe červenej svrbivej vyrážky na bradavkách alebo v ich okolí.

9. Bolí vás podpazušie

Prsné tkanivo siaha od prsníkov až do oblasti podpazušia. Rakovina sa môže objaviť aj v tejto oblasti, alebo dôjde k opuchnutiu lymfatických uzlín vplyvom tumoru. Ak vás teda bolí podpazušie aj napriek tomu, že ste naň nevyvíjali ťažkú fyzickú aktivitu v podobe zhybov a podobne, je načase zájsť za doktorom. Rovnako môžete pociťovať ťažkosti pri holení.

10. Vyrážka, ktorá sa nehojí

Vyrážky na prsiach nie sú celkom zriedkavé. Stretávajú sa s nimi najmä športovkyne, a to hlavne v oblasti medzi prsiami alebo pod nimi, odkiaľ sa ťažšie vyparuje pot.

Dôsledná hygiena a čas sa postarajú o to, aby väčšina takýchto vyrážok rýchlo zmizla. Ak ste si však našli pupienok, ktorý sa nehojí ani po týždni až dvoch, zvážte konzultáciu s odborníkom.

11. Zmeny, ktoré nijako nesúvisia s prsníkmi

Pacientky s rakovinou prsníka sa často sťažujú aj na ďalšie zdanlivo nesúvisiace problémy. Patria medzi ne napríklad nevysvetliteľná strata hmotnosti a bolesti chrbta a krku. Bolesti iných častí tela súvisia s rozšírením rakoviny ešte pred určením diagnózy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, ncri.org.uk, womenshealthmag.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Za náhlymi záchvatmi sa skrývalo čosi viac. S týmto žil muž roky bez toho, aby o tom vedel

Za náhlymi záchvatmi sa skrývalo čosi viac. S týmto žil muž roky bez toho, aby o tom vedel

DNES - 20:06Zdravie

Muž prežil desiatky rokov bez toho, aby poznal svoju pravú diagnózu. Tá sa preukázala až prostredníctvom náhlych záchvatov.

Všimli ste si toto na svojom rukopise? Pozor, môže ísť o príznak poškodenia pečene!

Všimli ste si toto na svojom rukopise? Pozor, môže ísť o príznak poškodenia pečene!

VČERA - 19:36Zdravie

Niekedy je ťažké postrehnúť ochorenie pečene. Pri diagnostike však podľa najnovších informácií môže pomôcť aj vzhľad rukopisu.

6 populárnych mýtov o prechladnutí: Týkajú sa cesnaku aj bylinných liečiv

6 populárnych mýtov o prechladnutí: Týkajú sa cesnaku aj bylinných liečiv

VČERA - 15:33Zdravie

Naozaj dokáže domáci vývar zahnať prechladnutie? A aká je pravda o triku s cesnakom, ktorý v uplynulých mesiacoch ovládol sociálne siete?

Muž vymočil veľký kryštál. Toto môže postihnúť až 10% ľudí

Muž vymočil veľký kryštál. Toto môže postihnúť až 10% ľudí

8:52 26.11.2021Zdravie

Lekár varuje pred zdravotnou komplikáciou, ktorú môže zažiť značná časť populácie.

Ženy, na túto chybu si v zime dajte pozor. Inak riskujete zdravie intímnych partií!

Ženy, na túto chybu si v zime dajte pozor. Inak riskujete zdravie intímnych partií!

20:07 21.11.2021Zdravie

Počas zimných mesiacov sa všetci babušíme do teplého oblečenia. Kto by však čakal, že zima dokáže preniknúť aj do tých najintímnejších častí tela? Dokáže sa tu dokonca postarať o poriadny rozruch.