Vedcom z NASA sa nepodarilo opraviť teleskop Kepler
Odborníkom z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa nepodarilo opraviť teleskop Kepler, ktorého úlohou je hľadať exoplanéty podobné Zemi.
Vedci vyskúšali viacero spôsobov, ako teleskop opraviť, ani jeden z nich však nefungoval. O budúcnosti teleskopu tak bude musieť rozhodnúť vedenie NASA.
Keplera vyslali do vesmíru v roku 2009. Vďaka misii, ktorá stála 600 miliónov dolárov, vedci identifikovali zatiaľ 135 exoplanét a vyše 3500 ďalších možných kandidátov. V apríli teleskop objavil dve vzdialené planéty, na ktorých by podľa NASA mohli byť vhodné podmienky na život.
Prvý zotrvačník sa pokazil už vlani v júli, a vedci už preto boli pripravení na prípadné ďalšie technické problémy. Po tom, čo sa v máji pokazil druhý zotrvačník, sa Kepler automaticky prepol do bezpečnostného režimu. Teleskop ukončil svoju základnú triapolročnú misiu už vlani v novembri, no následne ju predĺžili.
Informácie zverejnili webstránky www.bbc.co.uk, kepler.nasa.gov a archívu agentúry SITA.
Výskumníci SPU sa zaoberali účinkami hlivy ustricovej na diabetes
Výskum odborníkov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre potvrdil, že hliva ustricová má pozitívny účinok na pacientov s ochorením diabetes mellitus druhého typu.
Tento obľúbený park je rádioaktívny ako Černobyľ. Odborníci sú v šoku
Bežne dostupný park je podľa expertov vysoko rádioaktívny.
Množstvo mikroplastov v mozgu a ďalších orgánoch stúpa, ukazujú štúdie
Dvadsaťštyri vzoriek mozgu získaných začiatkom roka 2024 obsahovalo mikroplasty tvoriace priemerne pol percenta hmotnosti vzorky, uvádza nová štúdia.
Deň bude mať až 25 hodín, tvrdia vedci. Toto sa deje s Mesiacom
Dni na Zemi sa pomaly a postupne predlžujú. Podľa vedcov bude deň mať napokon 25 hodín, k čomu prispieva najmä dianie s Mesiacom.
Lekári objavili nový prístup k liečbe rakoviny pankreasu, dôležitá je aj strava
Nová štúdia ukázala, že rakovinové bunky je možné zastaviť.