• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Výrobcovia liekov kritizujú revíziu úhrad liekov, ministerstvo zdravotníctva nesúhlasí

  • 17:35 17.09.2019
  • Bratislava
Výrobcovia liekov kritizujú revíziu úhrad liekov, ministerstvo zdravotníctva nesúhlasí

Pacientom podľa asociácie GENAS hrozia vyššie doplatky, ktorým sa nebude možné vyhnúť zámenou lieku v rámci referenčnej skupiny.

Pripravovaná revízia úhrad liekov môže podľa generických výrobcov združených v asociácii GENAS od októbra priniesť plošné zvýšenie doplatkov pacientov za lieky. Podľa ich názoru bude v dôsledku revízie pacient vystavený neúmerne vysokým doplatkom za lieky, prípadne aj nedostupnosti liekov či samotnej liečby. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) tvrdí, že takýto krok nemá za následok zmenu liečby pacientov z čisto ekonomických dôvodov.

V prípade, že bude revízia úhrad 1. októbra 2019 uvedená do platnosti, dôjde v súlade s publikovanými rozhodnutiami MZ SR u viac ako 415 liekov k nárastu doplatkov o viac ako päť percent, z toho u 116 liekov dôjde k nárastu doplatkov o viac ako 50 percent,“ tvrdí predseda asociácie GENAS Ivan Kraszkó.

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, aplikáciou vyhlášky nie je ohrozená terapeutická účinnosť indikovaných liekov. Vyhláška podľa ministerstva nemá za následok zmenu liečby pacientov z čisto ekonomických dôvodov. „Faktom zároveň je, že pripomienky k navrhovanej novele vyhlášky, ktoré podalo GENAS, boli čiastočne akceptované,“ komentovala.

GENAS hovorí, že pacientom hrozia vyššie doplatky, ktorým sa nebude možné vyhnúť zámenou lieku v rámci referenčnej skupiny. „Pri pacientoch, ktorí nebudú môcť alebo nebudú chcieť akceptovať nové doplatky, bude musieť lekár zmeniť už zavedenú liečbu za liečbu s nižším doplatkom. Dokonca pri mnohých liekoch, pri konkrétnej dávke, resp. sile lieku, nebude mať pacient na výber liek s nižším alebo nulovým doplatkom,“ zdôraznil šéf asociácie.

Ministerstvo reagovalo, že výrobca vie predvídať konanie MZ SR a následne reagovať napríklad podaním cenového návrhu a znížiť tak možný doplatok. „Zákon a stanovené lehoty to výrobcom umožňujú. O žiadnom výraznom znižovaní úhrad generických liekov však nemôžeme hovoriť. Ministerstvo zdravotníctva vykonáva revíziu úhrad tak, aby pacient nemusel zmeniť liek, na ktorý bol zvyknutý,“ povedala Eliášová.

Podľa prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) SR Márie Lévyovej slovenskí pacienti vnímajú dianie v oblasti revízií úhrad liekov s obavami a vzrastajúcim znepokojením. „Napriek tomu, že naša spolupráca s MZ SR je korektná a sme prizývaní na rokovania o doplatkoch za lieky, nemôžeme byť spokojní a predstava, že sa to bude opakovať každé tri mesiace nevzbudzuje optimizmus,“ uzavrela.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rusková vypovedá v kauze televíznych zmeniek, Marian Kočner na súd neprišiel

Rusková vypovedá v kauze televíznych zmeniek, Marian Kočner na súd neprišiel

DNES - 9:32Domáce

V bratislavskom Ústave na výkon väzby (ÚVV) pokračuje vo štvrtok pojednávanie vo veci údajného falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti.

Kováčik: Autenticitu údajnej nahrávky Gorily môže potvrdiť len SIS

Kováčik: Autenticitu údajnej nahrávky Gorily môže potvrdiť len SIS

DNES - 8:12Domáce

To, či je zverejnená nahrávka naozaj nahrávka Gorily, môže povedať len Slovenská informačná služba (SIS). Povedal to špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v pléne Národnej rady (NR) SR.

Foto: Kaufland sťahuje z trhu obľúbené čipsy, obsahujú karcinogén

Foto: Kaufland sťahuje z trhu obľúbené čipsy, obsahujú karcinogén

VČERA - 19:57Domáce

V obľúbenej pochúťke bolo viac ako dvojnásobne prekročené maximálne povolené množstvo karcinogénu.

Neurochirurgovia Šteňovci odmietajú, že by v prípade chlapca pochybili

Neurochirurgovia Šteňovci odmietajú, že by v prípade chlapca pochybili

VČERA - 18:19Domáce

Neurochirurgovia Juraj a Andrej Šteňovci odmietajú, že by v prípade medializovanej kauzy, týkajúcej sa operácie 15-ročného chlapca s nádorom, pochybili. Vyplýva to z ich vyjadrení na stredajšej tlačovej konferencii.

Koaličná rada žiada Kalavskú, aby zabránila zvyšovaniu cien liekov

Koaličná rada žiada Kalavskú, aby zabránila zvyšovaniu cien liekov

VČERA - 17:37Domáce

Koaličná rada nevidí dôvody na necitlivé zásahy do cenovej politiky liekov. TASR informoval hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.