• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
16°Bratislava

Výrobcovia liekov kritizujú revíziu úhrad liekov, ministerstvo zdravotníctva nesúhlasí

  • 17:35 17.09.2019
  • Bratislava
Výrobcovia liekov kritizujú revíziu úhrad liekov, ministerstvo zdravotníctva nesúhlasí

Pacientom podľa asociácie GENAS hrozia vyššie doplatky, ktorým sa nebude možné vyhnúť zámenou lieku v rámci referenčnej skupiny.

Pripravovaná revízia úhrad liekov môže podľa generických výrobcov združených v asociácii GENAS od októbra priniesť plošné zvýšenie doplatkov pacientov za lieky. Podľa ich názoru bude v dôsledku revízie pacient vystavený neúmerne vysokým doplatkom za lieky, prípadne aj nedostupnosti liekov či samotnej liečby. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) tvrdí, že takýto krok nemá za následok zmenu liečby pacientov z čisto ekonomických dôvodov.

V prípade, že bude revízia úhrad 1. októbra 2019 uvedená do platnosti, dôjde v súlade s publikovanými rozhodnutiami MZ SR u viac ako 415 liekov k nárastu doplatkov o viac ako päť percent, z toho u 116 liekov dôjde k nárastu doplatkov o viac ako 50 percent,“ tvrdí predseda asociácie GENAS Ivan Kraszkó.

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, aplikáciou vyhlášky nie je ohrozená terapeutická účinnosť indikovaných liekov. Vyhláška podľa ministerstva nemá za následok zmenu liečby pacientov z čisto ekonomických dôvodov. „Faktom zároveň je, že pripomienky k navrhovanej novele vyhlášky, ktoré podalo GENAS, boli čiastočne akceptované,“ komentovala.

GENAS hovorí, že pacientom hrozia vyššie doplatky, ktorým sa nebude možné vyhnúť zámenou lieku v rámci referenčnej skupiny. „Pri pacientoch, ktorí nebudú môcť alebo nebudú chcieť akceptovať nové doplatky, bude musieť lekár zmeniť už zavedenú liečbu za liečbu s nižším doplatkom. Dokonca pri mnohých liekoch, pri konkrétnej dávke, resp. sile lieku, nebude mať pacient na výber liek s nižším alebo nulovým doplatkom,“ zdôraznil šéf asociácie.

Ministerstvo reagovalo, že výrobca vie predvídať konanie MZ SR a následne reagovať napríklad podaním cenového návrhu a znížiť tak možný doplatok. „Zákon a stanovené lehoty to výrobcom umožňujú. O žiadnom výraznom znižovaní úhrad generických liekov však nemôžeme hovoriť. Ministerstvo zdravotníctva vykonáva revíziu úhrad tak, aby pacient nemusel zmeniť liek, na ktorý bol zvyknutý,“ povedala Eliášová.

Podľa prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) SR Márie Lévyovej slovenskí pacienti vnímajú dianie v oblasti revízií úhrad liekov s obavami a vzrastajúcim znepokojením. „Napriek tomu, že naša spolupráca s MZ SR je korektná a sme prizývaní na rokovania o doplatkoch za lieky, nemôžeme byť spokojní a predstava, že sa to bude opakovať každé tri mesiace nevzbudzuje optimizmus,“ uzavrela.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hasiči zasahujú pri požiari predajne pneumatík

Hasiči zasahujú pri požiari predajne pneumatík

DNES - 13:44Domáce

Viac ako dve desiatky hasičov zo všetkých bratislavských hasičských staníc momentálne zasahujú pri požiari na Bajkalskej ulici v Bratislave.

Korčok hovoril s poľským ministrom o budovaní infraštruktúry i otváraní hraníc

Korčok hovoril s poľským ministrom o budovaní infraštruktúry i otváraní hraníc

DNES - 13:42Domáce

Poľský minister súhlasil s potrebou budovania infraštruktúry. Slovensko by tiež mohlo uvoľniť opatrenia na hraniciach s Poľskom.

Pellegrini: Prezidentka dala jasne najavo, že výzvou pre vládu je zvládnuť krízu

Pellegrini: Prezidentka dala jasne najavo, že výzvou pre vládu je zvládnuť krízu

DNES - 13:05Domáce

Pellegriniho neprekvapilo, že hlava štátu pomenovala oblasti, ktoré považuje za prioritné, a to sú sociálna oblasť, vzdelávanie, zdravotníctvo či moderné technológie.

Zákaz predaja ochranných pomôcok by sa mohol čiastočne uvoľniť

Zákaz predaja ochranných pomôcok by sa mohol čiastočne uvoľniť

DNES - 13:03Domáce

Vyplýva to z novely zákona v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami súvisiacimi so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, ktorú poslanci v piatok posunuli do druhého čítania.

Jankovská sa vzdala funkcie

Jankovská sa vzdala funkcie

DNES - 12:14Domáce

Monika Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne.