• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
11°Bratislava

Zvláštny pôvod svadobných tradícií: Od krájania torty až po hádzanie kytice

  • 19:15 17.09.2019
  • Svet
Zvláštny pôvod svadobných tradícií: Od krájania torty až po hádzanie kytice

Po prečítaní tohto článku sa na svadby nikdy nebudete dívať tak ako doteraz.

Hoci pojem tradičná svadba v modernej spoločnosti nerezonuje tak zvučne ako na to boli zvyknutí ešte naši rodičia a starí rodičia, na niektoré svadobné tradície sa jednoducho nedá zabudnúť.

Väčšina svadobných tradícií, vrátane vyberania svedkov a družičiek, spoločného krájania torty alebo únosu nevesty, sa opiera o poverčivosť ľudu. Tradície sa dodržiavajú, aby priniesli páru čo najviac spoločne prežitých rokov, ale málokto vie, aká krutá pravda sa za nimi neraz ukrýva.

V tomto článku vám poodhalíme pôvod tých najznámejších svadobných tradícií, ktoré svadobčania dodržujú dodnes.

Ženích môže vidieť nevestu až pred oltárom

Ako už možno tušíte, táto tradícia siaha do obdobia, keď sa svadba považovala viac za obchod ako za radostný prejav lásky. Kráľovské rody bežne nútili svojich potomkov k sobášu s protivníkmi, čím si zaistili výhodné spojenectvo alebo územie navyše.

Mladomanželia sa vtedy na seba mohli prvýkrát pozrieť až pred oltárom, aby sa náhodou nestalo, že by pri pohľade na toho druhého jeden z nich utečie.

Závoj

Foto: masik0553/Shutterstock.com

Závoj dnes slúži ako jedinečný módny doplnok, ktorý neveste prepožičiava kúsok tajomnosti. Nevesty v minulosti nosili závoj z praktických aj obrazných dôvodov.

Závoj na jednej strane chránil nevestu pred žiarlivosťou a neprajníctvom hostí, a na druhej strane slúžil ako kryt pred ženíchom, ktorý sa na nastávajúcu mohol pozrieť až po uzavretí manželského sľubu. Dovtedy sa mu nevesta mohla znepáčiť a on by získal príležitosť utiecť.

Dámy, ak svadbu ešte len plánujete, zapamätajte si, že závoj by ste po nej nikdy nemali požičať kamarátke. Povera totiž hovorí, že by vám mohla ukradnúť manžela.

Družičky

Družičky dnes väčšinou zastávajú pozíciu najlepších kamarátok alebo sestier nevesty, ktorá sa na ne počas vyčerpávajúceho svadobného dňa môže spoľahnúť v každom ohľade.

V minulosti sa družičky stavali po boku nevesty najmä preto, aby zmiatli žiarlivých milencov alebo prekukli čerta, ktorý chcel uniesť nevestu.

Svedok

Na rozdiel od dnešnej mierumilovnej a ctenej role, v akej sa svedok pred oltárom ocitá, minulosť bola opäť o čosi neúprosnejšia. Svedok mal po boku ženícha v prvom rade dávať pozor na to, aby nevesta neutiekla spred oltára. Ak by sa o to pokúsila, svedok ju mal uniesť a priniesť späť do kostola.

Odovzdanie nevesty

Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Pri pohľade na otca, ktorý za ruku odvedie dcéru až pred oltár, kde už na ňu čaká ženích, nejedno oko vyroní slzičku. Ako to už býva, v minulosti ani tento zvyk nepôsobil tak dojemne.

Hlavným dôvodom, prečo otec odprevádzal dcéru k oltáru, je obchod. Panovník odovzdal nevestu do rúk ženícha a spred oltára si odniesol bohaté veno.

Krájanie torty

Svadobná hostina sa nezaobíde bez krájania svadobnej torty. Ženích a nevesta spoločne položia ruku na nôž a odkroja kúsok torty. Vzápätí im všetci zatlieskajú a hostina pokračuje tam, kde skončila.

Korene tohto zvyku siahajú až do obdobia starovekého Ríma, keď spoločné krájanie torty obrazne znázorňovalo porušenie nevestinho panenstva.

Nevestina kytica

Foto: SmartPhotoLab/Shutterstock.com

Kytica v rukách nevesty neslúžila vždy len na ozdobu. Keďže hygiena našich predkov nebola taká vyspelá ako je tá naša, hlavnou úlohou kvetov bolo maskovať pach.

Pokiaľ ide o hádzanie kytice, nevesty si vymysleli tento šikovný trik, ktorým chceli zaujať pozornosť všetkých zhromaždených, aby sa im po hodení kytice podarilo utiecť zo svadby.

Prenášanie nevesty cez prah

Tradícia hovorí, že najzraniteľnejšie miesto nevesty sa ukrýva v jej chodidlách. Mladé dámy preto zväčša nesmeli samé prejsť prahy novej domácnosti, ale ich cez ne musel preniesť čerstvý manžel.

O ďalších svadobných tradíciách a ich pôvode sme vám prezradili viac v tomto článku: Toto je pravý (a vôbec nie romantický) dôvod, prečo nevesta stojí po ľavej strane ženícha. Dodržiavajú sa vo vašom okolí svadobné tradície, ktoré sme nespomenuli?

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Vedci otvorili vrecúško, jeho obsah im vyrazil dych

Video: Vedci otvorili vrecúško, jeho obsah im vyrazil dych

VČERA - 22:06Zaujímavosti

Operácia si vyžadovala mimoriadne opatrné zaobchádzanie.

Skutočne nás milujú, alebo nás nepotrebujú? Pravda o mačkách vás prekvapí

Skutočne nás milujú, alebo nás nepotrebujú? Pravda o mačkách vás prekvapí

VČERA - 19:28Zaujímavosti

Za správaním mačiek sa skrýva viac, ako si mnohí myslia.

Video: Tajné zábery odhalili barbarské praktiky v laboratóriu

Video: Tajné zábery odhalili barbarské praktiky v laboratóriu

VČERA - 19:06Zaujímavosti

Zábery zachytili otrasné testy na zvieratách.

Video: Známy hit od Spice Girls, ako ste ho ešte nepočuli

Video: Známy hit od Spice Girls, ako ste ho ešte nepočuli

21:58 15.10.2019Zaujímavosti

Táto verzia baví internet ešte viac ako pôvodná pieseň.

Video: Turisti hádzali kamene do priepasti. Tie sa vo vzduchu otočili a vrátili späť

Video: Turisti hádzali kamene do priepasti. Tie sa vo vzduchu otočili a vrátili späť

21:52 15.10.2019Zaujímavosti

Neuveriteľné správanie prírody sa podarilo zachytiť na kameru.