• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Akútna leukémia a 5 najčastejšie prehliadaných príznakov, ktoré dokazujú jej prítomnosť

  • 10:17 18.09.2019
  • Bratislava
Akútna leukémia a 5 najčastejšie prehliadaných príznakov, ktoré dokazujú jej prítomnosť

Akútna leukémia je jedným z najčastejších druhov zhubných ochorení krvi a tretím najsmrteľnejším druhom rakoviny. Tieto príznaky sa pri diagnostike často prehliadajú.

Medzi 3 najčastejšie druhy rakoviny krvi patrí leukémia, lymfóm a mnohopočetný myelóm. Britský hematológ Panagiotis Kottaridis pri príležitosti mesiaca hematologických malignít v magazíne Express hovorí viac o jednej z najrýchlejšie rastúcich foriem rakoviny – akútnej leukémii a príznakoch, ktoré sa pri diagnostike často ignorujú.

„K vzniku rakoviny krvi dochádza vplyvom abnormalít na krvné bunky, ktoré sa začínajú nekontrolovateľne množiť a ohrozujú tak imunitný systém,“ vysvetľuje Kottaridis.

Pri akútnej leukémii telo nie je schopné produkovať zdravé krvinky a dochádza k premnoženiu abnormálnych bielych krviniek. Kottaridis ďalej hovorí, že pacientom často správne diagnostikujú akútnu leukémiu až po náhlom prevoze do nemocnice. „Pacienti by mali poznať najbežnejšie ignorované príznaky, aby vedeli, kedy vyhľadať urgentnú lekársku pomoc,“ hovorí Kottaridis.

Únava

Moderný človek sa na únavu pozerá ako na súčasť stresujúceho životného štýlu a často ju „lieči“ pomocou kofeínu. Únavu vo väčšine prípadov skutočne možno považovať za dôsledok zhonu v pracovnom a súkromnom živote, existujú však aj prípady, pri ktorých treba spozornieť.

V prípade, že u vás pretrváva pocit nadmernej únavy a slabosti aj po tom, ako si odpočiniete, návštevu lekára netreba odkladať. Podľa Kottaridisa je únava pri rakovine krvi často sprevádzaná svalovou slabosťou.

„Únava zvyčajne nenaznačuje vážnejšie ochorenie, no v niektorých prípadoch môže byť príznakom anémie – teda nedostatku červených krviniek alebo hemoglobínu v krvi, čo je jedným z častých príznakov leukémie,“ hovorí hematológ.

Modriny

Pacienti s leukémiou sa často sťažujú na nevysvetliteľný vznik modrín. Kottaridis vysvetľuje, že k tvorbe modrín dochádza kvôli preplneniu kostnej drene abnormálnymi bielymi krvinkami, v dôsledku čoho sa zrýchľuje vytváranie krvných doštičiek a tvoria sa modriny.

„Veľa ľudí ignoruje modriny alebo ich považuje za následok vlastnej ťarbavosti. Pravidelná tvorba modrín bez zjavnej príčiny ale môže naznačovať vážnejšie problémy, preto by ju mal vyšetriť doktor,“ varuje Kottaridis.

Krvácanie

Mnohí dospelí sa pri čistení zubov stretávajú s krvácaním ďasien. O vážnejších prípadoch hovoríme vtedy, ak ďasná náhle krvácajú viac ako sme zvyknutí alebo krvácajú samé od seba.

Veľmi časté je ak krvácanie z nosa. „Nedostatok krvných doštičiek môže zapríčiniť krvácanie aj z ďalších častí tela. Ak sa vám náhle spustí opakované krvácanie z nosa, ktoré sa nedá ničím zastaviť, lekárske vyšetrenie je namieste,“ hovorí hematológ.

Krvácanie z ostatných častí tele sa bežne nespozoruje tak ľahko. Príkladom je ak únik krvi do tráviaceho traktu, čo sa môže prejaviť tmavou až čiernou stolicou.

Bolesti

Neurčitá bolesť počas dňa je jedným z najviac podceňovaných príznakov akútnej leukémie. Pacienti ju zvyčajne zvyknú pripisovať známkam starnutia alebo iným zdravotným problémom a len máloktorý z nich hneď hľadá odbornú pomoc.

Na lekára sa treba obrátiť v prípade, že trvalá a prudká bolesť vychádza z kostí a neustáva ani po niekoľkých dňoch.

Opakujúce sa infekcie

Kottaridis hovorí o opakovane sa vyskytujúcich infekciách ako o ďalšom bežne prehliadanom príznaku leukémie. „Telo pri leukémii neprodukuje zrelé biele krvinky, ktoré by za normálnych okolností dokázali bojovať so zápalom, a tak dochádza k jeho opakovaným návratom.“

Na lekára by ste sa mali obrátiť aj vtedy, ak sa vaše infekcie zhoršujú alebo sa nedajú nijakým spôsobom vyliečiť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

VČERA - 19:26Zdravie

Tento vitamín chýba až štvrtine obyvateľstva.

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

VČERA - 8:35Zdravie

Niektoré náhle zmeny v stravovacích návykoch môžu byť prvotným príznakom smrteľnej diagnózy.

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

19:08 15.10.2019Zdravie

Ak vo vašej strave zabezpečíte správne typy a pomer esenciálnych mastných kyselín, môžete zabrániť nepriaznivému zdravotnému stavu.

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

20:01 14.10.2019Zdravie

Vyfajčiť denne pár cigariet je z finančného hľadiska prijateľnejšia voľba. Dá sa to povedať aj o zdraví?

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

18:43 12.10.2019Zdravie

Ak pociťujete kŕče a nadúvanie, dokonca aj pri cvičení, môže vám pomôcť, keď zmeníte stravu.