• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 3.6.2020Meniny má Karolína
21°Bratislava

Johnson hovorí o "obrovskom" pokroku k dohode s EÚ

  • 10:11 15.09.2019
  • Londýn
Johnson hovorí o

Britský premiér Boris Johnson tvrdí, že dosahuje "obrovské množstvo pokroku" v snahe o dohodu o brexite s Európskou úniou.

Povedal to v rozhovore pre nedeľňajšie noviny Mail on Sunday, v ktorom prirovnal Britániu ku komiksovej postave Neuveriteľný Hulk a zdôraznil svoje odhodlanie vyviesť krajinu z EÚ 31. októbra. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Vyžiada si to množstvo práce odteraz do 17. októbra,“ keď sa lídri členských krajín EÚ zídu na poslednom summite pred stanoveným termínom vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie, uviedol Johnson v interview.

Ale ja pôjdem na ten summit a získam dohodu, Som si veľmi istý. A ak nedosiahneme dohodu, potom vystúpime 31. októbra,“ vyhlásil v rozhovore poskytnutom v sobotu večer.

Vyjadrenia britského premiéra prišli pred jeho pondelkovými rozhovormi s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom v Luxemburgu.

Johnson podľa Mail on Sunday povedal, že nájde spôsob, ako obísť zákon nedávno schválený parlamentom, ktorý mu nariaďuje požiadať EÚ o odloženie termínu brexitu, ak do 19. októbra nepredloží poslancom novú dohodu s Úniou.

Čím sa Hulk viac rozčúli, tým sa stane silnejším,“ citovali noviny Johnsona. „Hulk vždy unikol, bez ohľadu na to, ako pevne sa zdal spútaný - a to je aj prípad tejto krajiny. Vystúpime 31. októbra a dokončíme to, verte mi,“ vyhlásil britský líder.

Prieskumy verejnej mienky zverejnené v Británii v sobotu večer ukázali rozporuplný obraz politických vyhliadok Konzervatívnej strany pod vedením Johnsona, ktorý chce dosiahnuť predčasné voľby, aby znova získal väčšinu v parlamente.

Prieskum inštitútu Opinium pre noviny Observer ukázal, že podpora konzervatívcov za uplynulý týždeň vzrástla z 35 ba 37 percent, pokým opozičná Labouristická strana zostala na 25 percentách a podpora strany Liberálni demokrati sa znížila zo 17 na 16 percent. Strana brexitu Nigela Faragea si udržala podporu 13 percent.

Podľa Ďalšieho prieskumu inštitútu ComRes pre noviny Sunday Express však preferencie konzervatívcov dosahujú len 28 percent, čo pokles o dve percentá a len tesný náskok pred 27 percentami pre labouristov.

ComRes tiež uviedol, že len 12 percent z vyše 2000 respondentov sa domnieva, že britskému parlamentu možno dôverovať v tom, že urobí správnu vec pre krajinu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
WHO nabáda Rusko chrániť zdravie verejnosti počas osláv konca vojny i referenda

WHO nabáda Rusko chrániť zdravie verejnosti počas osláv konca vojny i referenda

DNES - 17:34Zahraničné

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu Rusku pripomenula pretrvávajúce riziko, ktoré predstavuje nový koronavírus SARS-CoV-2.

Podľa OSN Čína a ďalšie ázijské krajiny zneužíli pandémiu na obmedzovanie slobôd

Podľa OSN Čína a ďalšie ázijské krajiny zneužíli pandémiu na obmedzovanie slobôd

DNES - 17:12Zahraničné

Čína a niektoré ďalšie ázijské krajiny zneužili koronavírusovú pandémiu ako zámienku pre obmedzovanie slobody slova a sprísnenie cenzúry.

Le Penovej strana uzavrela s ruskými veriteľmi dohodu o nesplatenej pôžičke

Le Penovej strana uzavrela s ruskými veriteľmi dohodu o nesplatenej pôžičke

DNES - 15:55Zahraničné

Francúzske nacionalistické Národné združenie a jeho ruskí veritelia dospeli k dohode v kauze nesplatenej pôžičky, ktorú si táto strana vedená Marine Le Penovou zobrala v roku 2014.

Antisemitizmus v Česku je na vzostupe, tvrdí židovská komunita

Antisemitizmus v Česku je na vzostupe, tvrdí židovská komunita

DNES - 15:24Zahraničné

Počet antisemitských incidentov v Českej republike sa minulý rok zdvojnásobil, oznámila v stredu na svojej webovej stránke Federácia židovských obcí v Českej republike (FŽO).

Švédsko priznalo chyby: V boji s vírusom mohlo byť prísnejšie

Švédsko priznalo chyby: V boji s vírusom mohlo byť prísnejšie

DNES - 14:14Zahraničné

Švédsko mohlo zaviesť prísnejšie obmedzenia v boji s vírusom, uviedol hygienik.