• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
11°Bratislava

Britská herečka Jacqueline Bissetová má 75 rokov

  • 8:37 13.09.2019
  • Weybridgei/Bratislava
Britská herečka Jacqueline Bissetová má 75 rokov

Britská herečka Jacqueline Bissetová známa z filmov Dvaja na ceste, Bullittov prípad, Letisko, Vražda v orientexprese, Muž z Acapulca či Hlbočina sa v piatok 13. septembra dožíva 75 rokov.

Winnifred Jacqueline Fraser-Bissetová, známa ako Jacqueline Bissetová, sa narodila 13. septembra 1944 v anglickom Weybridgei do rodiny škótskeho lekára. Matka, ktorá utiekla z Paríža s britským vojenským transportom v priebehu 2. svetovej vojny pred Nemecami ju naučila hovoriť plynulou francúzštinou. So starším bratom Maxom vyrastali v Tilehurste neďaleko Readingu. Dospievanie Jacqueline narušil rozvod rodičov. V tom čase diagnostikovali jej matke sklerózu multiplex.

Budúca herečka študovala na francúzskom lýceu v Londýne. Po roku 1962 sa uplatnila ako fotomodelka a manekýnka. Žiadanou modelkou vynikajúcich fotografov, akými boli v tom čase David Bailey a Terry Donovan, bola od roku 1962. Jej fotografie na titulných stránkach zaujali aj filmových tvorcov.

V druhej polovici 60. rokov sa postavila pred kameru. Zahrala si vo filme Two for the Road (Dvaja na ceste, 1967) v réžii Stanleyho Donena. Bissetová sa objavila prvýkrát po boku veľkej hviezdy striebornému plátna Audrey Hepburnovej. V tom istom roku hrala v bláznivej komédii Casino Royal, spolu s Petrom Selersom a Woody Allenom. O rok nato nasledovala akčná snímka Bullitt (Bullittov prípad, 1968) v hlavných úlohách s Ford Mustangom, Dodgem Chargerom a Jacqueline Bissetovou. Režisér Henry Hathaway herečku obsadil do snímky Airport Letisko, 1970). Vo filme stvárnili ďalšie postavy vtedy populárni herci Burt Lancaster alebo známy spevák Dean Martin.

Neobyčajný úspech zaznamenala komédia Le magnifique (Muž z Acapulca, 1973) v réžii Philippa de Brocu. Jednou dejovou líniou príbehu je reálny život spisovateľa (Paul Belmondo) za písacím strojom a druhou je jeho prevtelenie sa do nepremožiteľného agenta. Krásna herečka vystupuje v tejto úlohe ako sexsymbol doby. Hlavná rola sa ušla Bissetovej v snímke Effetto notte Americká noc (1972). Film je Truffautovým vyznaním lásky k vlastnému remeslu.

Herečka prijala i rolu grófky Adrenyiovej vo filme Murder on the Orient Express (Vražda v orientexprese, 1974). Spolu s Albertom Finneym v postave Herculea Poirota excelovala v jednom z najslávnejších detektívnych prípadov Agathy Christie. Do kín prišla aj nemecko-talianska adaptácia slávneho diela Friedricha Dürenmatta Der Richter und sein Henker (Sudca a jeho kat, 1975) v réžii Maximiliana Schella. Vo filme zaznela i nápadná Morriconeho hudba. Nasledoval film The Deep (Hlbočina, 1977) v réžii Petra Yatesa. Snímka predstavuje nebezpečnú cestu za bohatstvom potopenej lode. Slávnych milencov vo filme stvárnili Jacqueline Bissetová a Nick Nolte.

Ďalej si herečka zahrala postavu v komediálnej snímke La Grande Cuisine (Kto zabíja najlepších európskych šéfkuchárov?, 1978).

Do filmografie hollywoodskej hviezdy v zrelom veku pribudol i nezávislý klubový film New Year's Day Nový rok, 2000) v réžii Suri Krishnamma či dráma Catherine Hardwickeovej Miss You Already (Už teraz mi chýbaš, 2015).

V roku 2018 nakrútila kriminálny film Asher o starnúcom profesionálnom nájomnom vrahovi v réžii Michaela Caton-Jonesa.

Herečku dokonca aj vo vyššom veku filmári vyhľadávajú. „Charakter podporuje telesnú krásu. Obohacuje ženu v čase keď ju opúšťa mladosť,“ poznamenala na margo toho Jacqueline Fraser-Bissetová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pred piatimi rokmi opustil divákov herec Pavel Landovský

Pred piatimi rokmi opustil divákov herec Pavel Landovský

7:07 10.10.2019Kultúra

Vo štvrtok 10. októbra uplynie päť rokov od úmrtia českého herca, dramatika, disidenta a signatára Charty 77 Pavla Landovského.

Herec, spevák a frontman Melody Makers Ondřej Havelka má 65 rokov

Herec, spevák a frontman Melody Makers Ondřej Havelka má 65 rokov

6:30 10.10.2019Kultúra

Ondřej Havelka hral vo filme, divadle, počas kariéry sa predstavil aj ako spevák, tanečník stepu, ale tiež ako režisér dokumentárnych programov či divadelno-operných predstavení.

Rodina zverejnila parte Karla Gotta: Nezomrel som!

Rodina zverejnila parte Karla Gotta: Nezomrel som!

15:53 09.10.2019Kultúra

Vdova Ivana Gottová zverejnila dojímavé parte Karla Gotta.

Legendárny herec Vladimír Menšík sa narodil pred 90 rokmi

Legendárny herec Vladimír Menšík sa narodil pred 90 rokmi

6:28 09.10.2019Kultúra

V stredu 9. októbra uplynie 90 rokov od narodenia obľúbeného a výnimočného umelca.

Pohreb Karla Gotta: Ivana Gottová zverejnila presné detaily

Pohreb Karla Gotta: Ivana Gottová zverejnila presné detaily

16:50 08.10.2019Kultúra

Rodina informovala o poslednej rozlúčke s Karlom Gottom.