• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
17°Bratislava

Britská herečka Jacqueline Bissetová má 75 rokov

  • 8:37 13.09.2019
  • Weybridgei/Bratislava
Britská herečka Jacqueline Bissetová má 75 rokov

Britská herečka Jacqueline Bissetová známa z filmov Dvaja na ceste, Bullittov prípad, Letisko, Vražda v orientexprese, Muž z Acapulca či Hlbočina sa v piatok 13. septembra dožíva 75 rokov.

Winnifred Jacqueline Fraser-Bissetová, známa ako Jacqueline Bissetová, sa narodila 13. septembra 1944 v anglickom Weybridgei do rodiny škótskeho lekára. Matka, ktorá utiekla z Paríža s britským vojenským transportom v priebehu 2. svetovej vojny pred Nemecami ju naučila hovoriť plynulou francúzštinou. So starším bratom Maxom vyrastali v Tilehurste neďaleko Readingu. Dospievanie Jacqueline narušil rozvod rodičov. V tom čase diagnostikovali jej matke sklerózu multiplex.

Budúca herečka študovala na francúzskom lýceu v Londýne. Po roku 1962 sa uplatnila ako fotomodelka a manekýnka. Žiadanou modelkou vynikajúcich fotografov, akými boli v tom čase David Bailey a Terry Donovan, bola od roku 1962. Jej fotografie na titulných stránkach zaujali aj filmových tvorcov.

V druhej polovici 60. rokov sa postavila pred kameru. Zahrala si vo filme Two for the Road (Dvaja na ceste, 1967) v réžii Stanleyho Donena. Bissetová sa objavila prvýkrát po boku veľkej hviezdy striebornému plátna Audrey Hepburnovej. V tom istom roku hrala v bláznivej komédii Casino Royal, spolu s Petrom Selersom a Woody Allenom. O rok nato nasledovala akčná snímka Bullitt (Bullittov prípad, 1968) v hlavných úlohách s Ford Mustangom, Dodgem Chargerom a Jacqueline Bissetovou. Režisér Henry Hathaway herečku obsadil do snímky Airport Letisko, 1970). Vo filme stvárnili ďalšie postavy vtedy populárni herci Burt Lancaster alebo známy spevák Dean Martin.

Neobyčajný úspech zaznamenala komédia Le magnifique (Muž z Acapulca, 1973) v réžii Philippa de Brocu. Jednou dejovou líniou príbehu je reálny život spisovateľa (Paul Belmondo) za písacím strojom a druhou je jeho prevtelenie sa do nepremožiteľného agenta. Krásna herečka vystupuje v tejto úlohe ako sexsymbol doby. Hlavná rola sa ušla Bissetovej v snímke Effetto notte Americká noc (1972). Film je Truffautovým vyznaním lásky k vlastnému remeslu.

Herečka prijala i rolu grófky Adrenyiovej vo filme Murder on the Orient Express (Vražda v orientexprese, 1974). Spolu s Albertom Finneym v postave Herculea Poirota excelovala v jednom z najslávnejších detektívnych prípadov Agathy Christie. Do kín prišla aj nemecko-talianska adaptácia slávneho diela Friedricha Dürenmatta Der Richter und sein Henker (Sudca a jeho kat, 1975) v réžii Maximiliana Schella. Vo filme zaznela i nápadná Morriconeho hudba. Nasledoval film The Deep (Hlbočina, 1977) v réžii Petra Yatesa. Snímka predstavuje nebezpečnú cestu za bohatstvom potopenej lode. Slávnych milencov vo filme stvárnili Jacqueline Bissetová a Nick Nolte.

Ďalej si herečka zahrala postavu v komediálnej snímke La Grande Cuisine (Kto zabíja najlepších európskych šéfkuchárov?, 1978).

Do filmografie hollywoodskej hviezdy v zrelom veku pribudol i nezávislý klubový film New Year's Day Nový rok, 2000) v réžii Suri Krishnamma či dráma Catherine Hardwickeovej Miss You Already (Už teraz mi chýbaš, 2015).

V roku 2018 nakrútila kriminálny film Asher o starnúcom profesionálnom nájomnom vrahovi v réžii Michaela Caton-Jonesa.

Herečku dokonca aj vo vyššom veku filmári vyhľadávajú. „Charakter podporuje telesnú krásu. Obohacuje ženu v čase keď ju opúšťa mladosť,“ poznamenala na margo toho Jacqueline Fraser-Bissetová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Speváčka Jitka Zelenková oslávi 70. narodeniny

Speváčka Jitka Zelenková oslávi 70. narodeniny

DNES - 6:59Kultúra

Známa česká speváčka Jitka Zelenková oslávi v piatok 5. júna svoje 70. narodeniny.

Pred 90 rokmi sa narodil český režisér Václav Vorlíček

Pred 90 rokmi sa narodil český režisér Václav Vorlíček

7:58 03.06.2020Kultúra

V stredu 3. júna by sa Václav Vorlíček dožil 90 rokov.

Americká rockerka Suzi Quatro oslávi 70. narodeniny

Americká rockerka Suzi Quatro oslávi 70. narodeniny

7:10 03.06.2020Kultúra

Známa rockerka, speváčka, skladateľka a hráčka na basovú gitaru Suzi Quatro oslávi 70. narodeniny.

Divadelná a televízna herečka Eva Matejková jubiluje

Divadelná a televízna herečka Eva Matejková jubiluje

6:35 02.06.2020Kultúra

Slovenská herečka Eva Matejková je divákom známa z televíznych obrazoviek, aj z divadelného javiska. Najhlbší vzťah ju viaže k Divadlu Andreja Bagara (DAB) v Nitre.

Známy dabingový a seriálový herec Pavel Višňovský oslavuje okrúhle narodeniny

Známy dabingový a seriálový herec Pavel Višňovský oslavuje okrúhle narodeniny

7:33 08.05.2020Kultúra

Pavel Višňovský sa v piatok 8. mája dožíva 60 rokov.